KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-10-2019 11:02

ÂŞIKLIK GELENEĞİNİN GÜNCEL DURUMU İSTİŞARE TOPLANTISI

ÂŞIKLIK GELENEĞİNİN GÜNCEL DURUMU İSTİŞARE TOPLANTISI

Âşıklık Geleneğinin “UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi”ne kaydedilişinin 10. yılında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından düzenlenen “Âşıklık Geleneğinin Güncel Durumu İstişare Toplantısı”na Prof. Dr. Bayram Durbilmez de “çağrılı konuşmacı” olarak katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile yapılan toplantı Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

PROF. DR. BAYRAM DURBİLMEZ UNESCO TOPLANTISINA KATILDI

Âşıklık Geleneğinin “UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi”ne kaydedilişinin 10. yılında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından düzenlenen “Âşıklık Geleneğinin Güncel Durumu İstişare Toplantısı”na Prof. Dr. Bayram DURBİLMEZ de “çağrılı konuşmacı” olarak katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile yapılan toplantı Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Prof. Dr. Bayram Durbilmez, Âşıklık Geleneğinin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine 2009 yılında kaydedildiğini, öte yandan UNESCO’nun 1994 yılından beri uygulamakta olduğu bir çeşit ulusal envanter sistemi olan Yaşayan İnsan Hazineleri kapsamında Türkiye’de de geleneğin güçlü temsilcilerinin Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edildiğini belirtti. Bu çalışmaların âşıklık geleneğinin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması süreçlerine katkı sağlamayı hedeflediğini ifade eden Durbilmez, kuruluşunun 70. Yıldönümü ve Âşıklık Geleneğinin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine kaydedilişinin 10. Yıldönümü vesilesiyle yapılan istişare toplantısına  alan uzmanı, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve ilgili kamu kuruluşları temsilcilerinin katıldığını söyledi.

Kayseri’de Seyranî, Dadaloğlu, Cingözoğlu Seyit Osman, Hasretî, Ali Çatak, Meydanî gibi güçlü âşıklar yetiştiğini söyleyen Prof. Dr. Durbilmez, Kayserili âşıklara günümüzde yeterince ilgi gösterilmediğini söyledi. Durbilmez açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kayseri’de eskiden her yıl Kayseri Âşıklar Bayramı yapılırdı. O yıllarda Yoğunburç’ta bulunan ‘T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Şairleri Gösteri Yeri’ adını taşıyan ‘Âşıklar Kahvehânesi’nde sahura kadar süren ramazan gecelerinde gelenek icra edilirdi. Türkiye’nin usta âşıklarıyla Kayserili âşıklar birlikte programlar yapar, yerli ve millî değerlerimizi geniş halk kitlelerine sanat diliyle aktarırlardı. Şimdi bu programlar yapılmıyor. Belediyelere, üniversitelere ve iş adamlarına bu konuda büyük iş düşüyor.”

Âşık edebiyatı şiir sanatı, âşık edebiyatı atışma sanatı,  âşık edebiyatı gelenekleri, âşık edebiyatı temsilcileri ve âşık şiirleri hakkında 14 kitap ve kitap bölümü yazan Prof. Dr. Bayram Durbilmez, TRT Avaz’da üç yıl süreyle her hafta gösterilen “Âşıklar Meclisi” adlı programda danışman ve seçici kurul üyesi olarak görev yaptı. “Âşıklar Bayramı” adı verilen “ulusal” ve “uluslararası” âşık yarışmalarında seçici kurul üyesi olarak görev aldı. Azerbaycan İlimler Akademisinde “Kars’ta Âşıklık Geleneğinin Tarihî Gelişimi” (Bakü 1994), Erciyes Üniversitesinde “Kayseri’de Âşıklık Geleneğinin Tarihî Gelişimi ve Temsilcileri” (Kayseri 1999) konulu projeler yaptı.Âşık Tarzı Türk Edebiyatı, Âşık Edebiyatı incelemeleri I-II, Âşık Tarzı Hikâye Geleneği, Âşık Şiirinin Sorunları gibi lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. Âşık edebiyatı konulu çalışmalarından dolayı Âşıklık Geleneğine Hizmet Ödülü (2004), Dede Korkut Başarı Ödülü (2018) ve Karacaoğlan Hizmet Ödülü (2019) gibi çok sayıda ödül aldı. (HABER MERKEZİ)