SİYASET
Giriş Tarihi : 22-05-2020 14:39   Güncelleme : 22-05-2020 14:42

SEYAHAT KISITLAMASININ KALKMAMASININ NEDENİ VERİLEN ÖNEM

SEYAHAT KISITLAMASININ KALKMAMASININ NEDENİ VERİLEN ÖNEM

AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri'deki seyahat kısıtlamasının kaldırılmamasına ilişkin olarak; "Kayseri her şeyden önce göz bebeğimiz, stratejik, güvenli bir şehir. İşte ulaşım bağlamında adeta geçiş noktasında olan Anadolu’nun göbeğindeki tüm yolların kesiştiği şehrimizin endüstrinin, sanayinin, turizmin ve hayvancılığın adeta merkezi olan böyle bir şehrimizi koruma bağlamında, sadece Covid-19 sayısını baz almaktan öte stratejik konumun da göz önüne alınarak elbette yetkililerin vereceği kararlar söz konusuydu. O açıdan Kayserimize bu süreç içerisinde dikkat edilmesi, üzerine titrenmesi ve en önemlisi bu şehri seven insanlar olarak bir miktar daha hassas davranıldı" dedi.

Büyükkılıç, kentin korona virüs tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlaması uzatılan 15 il içerisinde olmasının Covid-19 sayısı nedeni ile değil kente verilen önemden dolayı olduğunu söyledi. Büyükkılıç; "Süreç içerisinde kararları en kısa zamanda uygulama fırsatı bularak Şükürler olsun Allah Kayserimizi bu günlere kadar getirdi. Elbette gönlümüz daha fazlasını arzu eder. Rakamlar baz alındığında ülke genelimizin ortalamasının aşağısında olmasına rağmen ister istemez 15 şehir içerisinde nitelendiriliyor olmamıza bizleri belki düşünceye sevk ediyor. ‘Niye diğer illerde 15 günlük sınırlandırılması kaldırıldı, Kayserimizde devam ediyor’? Kayseri her şeyden önce göz bebeğimiz, stratejik, güvenli bir şehir. İşte ulaşım bağlamında adeta geçiş noktasında olan Anadolu’nun göbeğindeki tüm yolların kesiştiği şehrimizin endüstrinin, sanayinin, turizmin ve hayvancılığın adeta merkezi olan böyle bir şehrimizi koruma bağlamında, sadece Covid-19 sayısını baz almaktan öte stratejik konumun da göz önüne alınarak elbette yetkililerin vereceği kararlar söz konusuydu. O açıdan Kayserimize bu süreç içerisinde dikkat edilmesi, üzerine titrenmesi ve en önemlisi bu şehri seven insanlar olarak bir miktar daha hassas davranıldi" dedi.

Sayıların artmaması için sokağa çıktığımız zamanlarda kurallara riayet edilmesi gerektiğini ve vatandaşın işlerini bitirdikten sonra evine giderek kendini izole etmesi gerektiğinin altını çizen Büyükkılıç; "Evde kal’ derken elbette yasalara, mevzuata uygun şekilde hareket edeceğiz. Ama en önemlisi sağlığımız ve şehrimiz açısından, kendimizi, ailemizi korumak açısından işimiz biter bitmez mutlaka kalabalıklardan uzaklaşıp evimizde kendimizi izole etmeye özen göstereceğiz. Bu kurallara uymadığımız zaman rakamların sayısının hemen oynadığını, adeta Covid-19 virüsünün olumsuz manada fırsat kolladığını, bu fırsatçılığını da kendi açısından başarıya ulaşma ulaştırma yönünde irade gösterdiğini hafızamızdan çıkartmamalıyız. Herkesi potansiyel taşıyıcı gibi görme yönünde herkesin kafasında soru işareti olmalı. Eksiye endeksli ayıp arayıcı arama yönünde hareket etmek yerine hep güzellikleri paylaşarak insanları pozitif yönde motive etmek için irade gösterdik, göstermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. (İHA)