YEREL
Giriş Tarihi : 02-12-2020 11:15   Güncelleme : 02-12-2020 11:15

SEVGİSİZLİK, EN BÜYÜK ENGELDİR

SEVGİSİZLİK, EN BÜYÜK ENGELDİR

İyi Partili Kazım Yücel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Engellilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Yücel, "En büyük engel, sevgisizliktir. Engelli kardeşlerimizden sevgimizi eksik etmeyelim" dedi.

İyi Partili Kazım Yücel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yücel,  "İnsanlar bazen eşit şartlara sahip olamıyor. Kimi doğuştan kimi sonradan engelli kalabiliyor ve yaşam standartları değişebiliyor. Bugünde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bu özel günde engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekiliyor ve çözüm yolları konuşuluyor" dedi.

YAŞAM STANDARTLARINI ARTIRMAK LAZIM

Yücel, "Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de engelli  vatandaşlarımız dezavantajlı gurupta yer alıyor. Onlar maalesef sağlıklı bireyler gibi yaşam standartlarına sahip değiller. Bizlerin yaşadığı küçücük bir sıkıntı engelli kardeşlerimiz için çok büyük olabilir. Bizim öncelikli görevlerimiz arasında onların yaşam standartlarını geliştirmek, rahatlatmak ve daha iyi imkanlar sunmak gerekiyor. Unutmayın, hiçbir engelli kardeşimiz  bu duruma kendi istekleri yada seçimler sonrası gelmiyor. Onlar ya doğuştan gelen yada sonradan oluşan engelleri ile yaşama tutunmak zorundalar. Onların yaşam kalitesini artırmaya yönelik adımlar atmayarak, engelli kardeşlerimizin hayat standartlarını iyice kötüye götürmeyelim.Dezavantajlı guruplarımıza yönelik olarak çalışmalar yapalım ve onların yaşam standartlarını artıralım" dedi.

BAŞKALARININ ELİNE BAKACAK DURUMDA BIRAKILMAMALI

Engelli bireylerin yaşamın her noktasında bulunduğunu belirten Yücel, hem merkezi yönetime hem de yerel idarecilere de seslendi. Yücel, "Engelli bireylerimize olanak verildiğinde ortaya ne gibi başarılar çıkıyor hepimiz görüyoruz. Sporda, eğitimde, bilim dünyasında, sanatta, kültürde, iş hayatında ve toplumsal hayatta onların başarılarını konuşuyoruz. Onlar zoru başardıkça hem çevresine hem bize hem de kendileri gibi engelli bireylere moral oluyorlar, örnek oluyorlar ve yaşam sevinci veriyorlar. Bakın yüzmede, ampute futbolda, ampute basketbolda vs gibi alanlarda yakalanan başarılar engelin kafada olmadığı sürece ne tür başarıların ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Yine çalışma hayatında fırsat tanındığında ne tür başarı hikayelerinin yazıldığına hepimiz şahit oluyoruz. O yüzden Genel Başkanımız Meral Akşener'in ifade ettiği gibi seslenelim ve 'Sevgisizlik, en büyük engeldir' diyelim. Biz engelli kardeşlerimize acınacak birey olarak bakarsak en büyük hatayı yapmış oluruz. Onlara acınacak birey olarak değil, engeli olmasına rağmen normal insanlardan daha fazla şeyleri başaracak bireyler olarak bakalım. Onlara sevgimizi verelim, yollarını açalım ve yaşam kalitelerini artıracak işlemler yapalım. Hem merkezi hükümet hem de yerel yöneticiler mutlaka engellilere yönelik öncelikle istahdam odaklı proje geliştirmeli. Engelli bireyler istihdama katılmalı ve bir başkasının eline bakacak durumda bırakılmamalı" şeklinde konuştu

Yücel, engellerden yoksun, sevgiyle dolu bir yaşam dileklerini sunarak sözlerine son verdi.