KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-01-2021 15:11   Güncelleme : 23-01-2021 15:11

SARIKAMIŞ SON YOLCULUK

SARIKAMIŞ SON YOLCULUK

 

 

Pandemi sürecinde izleyicisinden uzak kalan tiyatro ekipleri bu süreci değerlendirmek için farklı projelere imza atmış ve sahnesinden kopamamıştır. Açık hava tiyatrosu, online tiyatro vb. faaliyetler ile tiyatro sanatçıları halkın karşısında yerini almıştır. Biz de Kayseri Sahne Tiyatrosu ekibi olarak Talas Belediyesi ile ortak projemiz olan online tiyatro günlerinin 4. oyunu ile seyircinin karşısında yerimizi aldık. Sarıkamış Son Yolculuk isimli 1 perdelik dram oyunu ile halkımızla dijital ortamlarda buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Oyunumuzun olay örgüsü daha önce Sarıkamış harekâtına katılmış olup harekatın etkisi ile aklî dengesini kaybeden bir meczubun kafasının içinde yaşananların canlandırılması ile oluşturulmuştur.

1940 - 1950 li yıllarda bir meczubun Sarıkamış’ı anlatan hikayesi ile başlamış olup Sarıkamış harekâtında yaşanan cephe önü ve cephe arkasını da gözler önüne seren bir oyundur. Hacer ana ve kızı Zeyno Sarıkamış’taki Mustafa ile mektuplaşmakta ve haberler almaktadır. Komşu kadınlar Hacer anayı teselli etmeye çalışırken aldığı bir haberle Zeyno’nun Sarıkamışa giden gemilerle oraya ulaşmak için yola çıkmış olduğu ancak Rusların gemiyi batırması sonucu şehit olduğunu öğrenmişlerdir. Zeyno’nun cephedeki abisi Mustafa ise daha önce Balkan Harbinde cepheye giden babası ile Sarıkamış’ta karşılaşmış ve omuz omuza mücadele ederlerken donarak şehit olmuşlardır. Genç komutan Enver Paşa bu harekata hazırlıksız yakalanmış ve diğer komutanların uyarılarını dikkate almamış ve binlerce askerin donarak şehit olmasına sebebiyet vermiştir. Karargâhta diğer paşalarla tartışmalar yaşamış olsa da yolundan dönmemiştir.

Cephede üst üste donup gömülemeyen askerler, soğuk sebebiyle cinnet geçiren askerler, şehit olan oğluna mezar kazarken şehadet şerbetini içen baba, zıplarken donan askerler, buz eritip suyunu içmeye çalışırken donan askerler canlandırılmış ve komutanların cephede yaşadıkları büyük çıkmazlara değinilmiştir. Askerin bu hali Rus Kumandan Pietreroviç’i de etkilemiştir. Bir cümle ile Türk askerinin savaş sanatını nasıl icra ettiğini özetlemiştir. Finalde meczubun cephedeki silah arkadaşlarını kaybettiği ama hala yaşıyormuş gibi onlarla konuştuğu bir tiratla ölmesi ve bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiirini tüm ekibin tek bir ağızdan okuması ile sona ermiştir.

Oyunumuzun yazarlığını Aytekin Aydoğan yapmıştır. Yönetmenlik görevini ise İsmail Yurt üstlenmiştir. Sahne amiri koltuğu Erdi Uzun’a emanet edilmiştir. Teknik kadroda Harun Kırım ve Mikail Gözelce’nin yer aldığı oyunda oyuncu kadrosuna da Aytekin Aydoğan, Elif Sipahioğlu, İbrahim Boyraz, Gökçen Şan, İsmail Yurt, Osman Varsat, Serkan Berberoğlu, Özkan Çim, Eren Ayazma, Berkay Muslu, Adem Çiftçi, Buket Boran, Hilal Pelin Ay, Enes İlkyaz, Cihat Can Özay, Adil Alp Beşler, Tolga Çiftçi, Onurcan Uçar, Hasan Gündüz can vermiştir.

Oyun 21.01.2021 tarihinde saat 20.00’da Talas Belediyesi meclis salonunda sahneye koyulmuş olup pandemi yasakları sebebi ile salona izleyici alınmamıştır. Oyun canlı yayınla Talas Belediyesi Resmi İnstagram hesabından ve Youtube Kasthane kanalından canlı yayınlanmıştır. Ekibimiz pandemi süreci bitene kadar online tiyatro faaliyetlerine devam etmeyi düşünmektedir.

Kayseri Sahne Tiyatrosu ekibi olarak;

İnstagram: Kayserisahnetiyatrosu38

Facebook: Kayseri Sahne Tiyatrosu

Youtube: KASTHANE kanalı üzerinden takipçilerimizin karşısında olmaya devam edeceğiz.

AYTEKİN AYDOĞAN

YÖNETMEN