YEREL
Giriş Tarihi : 02-10-2020 14:36   Güncelleme : 03-10-2020 17:29

SANAYİDE ATILIM TEŞVİKLE OLUR

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Kayseri başkan yardımcısı Musa Kızılöz, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı verileri değerlendirdi

SANAYİDE ATILIM TEŞVİKLE OLUR

 

ASKON Kayseri imalat sanayi sektör kurullarından sorumlu başkan yardımcısı Musa Kızılöz Kayseri’de ihracatı geliştirmek için üç hususun yapılması gerektiğini söyledi. Musa Kızılöz, “Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Pandemi nedeniyle önümüzde bir fırsat doğdu. Uluslararası dengelerde oynamalar baş gösterdi. Ülke olarak bunu iyi değerlendirmeliyiz. Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni ekonomi programını sahada uygulayabilmek adına sanayicimize ve devletimize çok iş düşüyor. Fabrika sahiplerini rahatlatmak devletimizin elinde. İlk olarak enerjiye ulaşımın kolaylaşması ve enerji maliyetinin düşmesi gerekiyor. Günümüzde bir fabrikanın en büyük gider kalemlerinden bir tanesi olmaya başladı. Bu sorun çözülmeli. İkinci olarak ise lojistik sorununun çözülmesi gerekiyor. İşin ihracat tarafını sağlıkla bir düşünceyle ele alacak isek lojistik sorunundan işe başlamalıyız. Her sene düzenlediğimiz ekonomi zirvelerinde en çok dile getirilen sorun lojistik altyapımızın eksikliği oluyor. Üçüncüsü ise teşvik ve hibeler. Sanayide atılım teşvik ile olur. Yatırım ağının gelişmesi iş adamının karşılaşacağı olumsuzlukların teşvik ve hibeler yoluyla azaltılmasıyla mümkündür. Arsa maliyeti, teçhizat kurulumu, işçi masrafları gibi tüm alanlar bu kapsamda yer alıyor. Bu sıkıntıların teşviklerle giderilmesi yatırımcıyı farklı iş kollarına çekecektir.” dedi.

Musa Kızılöz, “Açıklanan verilere baktığımızda Kayseri olarak ilk 12’de devamlı varız. Ancak biz bununla yetinecek bir ticaret kültürüne sahip değiliz. Bizim hedefimiz yeni rekorlar kırarak büyümektir. Bunun içinde taşın altına elimizi koymaya her zaman hazırız. Hedefimiz daima ilk 5 içerisinde yer almak olmalı. Günümüzden 5500 yıl önce ekonomi başşehri olmuş bir Kültepe’den bahsediyorsak, ahi kültürü ile yoğrulduğumuzu anlatıyorsak ve tüm ülkede ticaret denince akla Kayseri geliyorsa bunun hakkı verilmeli ve Kayseri’de hedef büyütülmeli.” ifadelerini kullandı.