KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 27-12-2019 18:36   Güncelleme : 27-12-2019 18:43

ŞAİRLER KAYSADER'İN DOSTLUK GECESİNDE BULUŞTU

ŞAİRLER KAYSADER'İN DOSTLUK GECESİNDE BULUŞTU

Mangalcı Et lokantasında buluşan Kayseri şairleri (KAYSADER) ve sivil toplum örgüt başkanları şiir ve türkülere doydular.

Şiirler türküleri eşliğinde yapılan dostluk dayanışma gece programda buluşan şairler ve eşleri dosyasıyla eğlendiler.

(KAYSADER) Kayseri yazarlar şairler ve sanatçılar derneği eski başkanlarından Mustafa Ferit Yıldıza gecede teşekkür plaketi verildi.

Geceye (KAYSADER) başkanı Yusuf Doğdu İl Kültür Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Dr. Seyfi Şahin, Prof. Dr. Ayhan Kuşculu, Dr. Mesut Özbek, Dr. Sema Karaoğlu, Abdullah Ayata, Resam Hasan Gürpınar, Zümrüthan Yıldız, Hatice Sema Pempe, Meral Bulut, Asuman Yiğitoğlu, Hamza Eroğlu, İsmet Bozkurt, Mustafa İlhan, Mustafa Acar, Halit Belgeli, Hikmet Onaç, Metin Tamer, İsmail Kaya, Erol Teke, Kerim Yılmaz, Kadir Acı, Yaşar Uçurum Şeyhmus Çiçek, ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk halk Müziği sanatçı Yaşar uçurum gecede rahmetli şair Ali Başın şiirinin türkü yaptığını ve ardından söyleyip okumasıyla duygusal anlar yaşandı.

İNSAN RUHUNA İŞLEYEN MÜZİKTİR

Gecede konuşma yapan Dr. Seyfi Şahin,” İnsan ruhuna işleyen Müziktir. Bizim müziğimiz özgün değil öp öz buran buram Anadolu kokan türkülerdir. Sevdalarımı anlatan bizi Türkü kervanında gezdiren gönül dünyamızı anlatan ruhumuza dem veren müziktir. Bazen de TSM halden hale aldırır ama yinede bizi anlatan türkülerden bu geceniz inşallah türkü tadında olur. Kayseri de şairler ve yazarlar var ama bir geniş oturacak yerleri yok. Akşamları canınız türkü şiir istese canınız çekse varacak yerimiz yok. Burası bahtı kapalı şehir, bir misafirim geldiğinde yemek sonrası , gel seni türkü şiir dinletmeye götürüyüm götürecek bir yer yok.  Var gidecek yer nere kafeler var sığara nargile kokusundan geçilmiyor. şehrimizde nezih bir ortam istiyoruz Anadolu motifi kilimleriyle vardığında Anadolu’yu yaşacak bir yer olması lazım. Bu işi biran evvel yapmak lazım bu iş de şairlerimize düşüyor. Bugün burada güzel etkinlik sayesinde şairlerimi edebiyatçılarımızı görüyoruz (KAYSADER) başkanımız Yusuf Doğdu kendilerini teşekkür ederim tartışılmaz çok iyi bir şair Çıngı dergisinden  görüyorum şiir ve çalışmalarını ve Çıngı kültür sanat dergisi bünyesinde çok iyi yazarlar bulunmakta ve bu derneğe yardımcı olmamız gerekir, Türk edebiyatına hizmet eden sizleri seviyoruz saygılar sunuyorum teşekkür ediyorum.” dedi

GÖNÜLLERE HEP BİRLİKTE ÇINGI’LAR ATMAYA ATEŞLER YAKMAYA DEVAM EDELİM
Gecede duygulu bir konuşma yapana  KAYSADER başkanı Yusuf Doğdu, “Kayseri Yazarlar Şairler Sanatçılar Derneği olarak 2020'ye gireceğimiz 2019 Yılının bu son günlerinin birisinde yapmış olduğumuz müzik ve kültür şölenine hoş geldiniz. Hepinizi saygıyla ve hürmetle, samimiyetle selamlıyorum. Yeni yılın savaşların bittiği, gözyaşlarının dindiği, milletimizin ve insanlığın huzur bulduğu bir yıl olmasını diliyorum. Günümüz itibarıyla şehrimizde, yöremizde dağınık halde faaliyet göstermekte olan edebiyat, Kültür, Sanat insanların, Türk Kültürü ve Türkiye sevdalısı dostlarımızı tanıştırmak, kaynaştırmak amacıyla yapmış olduğumuz bu davete icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.

Şu an aramızda yayın organımız "ÇINGI" dergisinin okuyucuları, yazarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kültürümüze duyarlı esnaflar eşleri ve yakınları da bulunmakta. Böyle saygın insanların desteklerini almak hem bizleri sevindirmekte hem de yapmayı düşündüğümüz yeni programlar için gücümüzü, cesaretimizi artırmaktadır.

Çok zor şartlar altında yürütmekte olduğumuz çalışmalarımızı sizlerin sayesinde azimle, şevkle devam ettireceğimize inanıyoruz. Küçük, dar bir yönetim merkezinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yerimiz dar ama gönlümüz oldukça geniştir, Gücümüzü birlik ve beraberliğimizden almaktayız. Bu sebepten, din, dil, irk, mezhep siyasi göre farkı gözetmeksizin kapımız herkese, vatan kaygısı olan her şahsa açıktır. Derneğimiz siyasetten uzak tarafsız bir sivil toplum kuruluşudur. Aslında tarafsız değil. Türk

Milletinden, Türk Devletinden, Türk Kültüründen bizi biz yapan değerlerden tarafız. Toplumumuzun aksayan, eskiyen yönlerini milletimiz yararına şiirlerimiz, öykülerimiz, romanlarımız, resimlerimiz, tiyatro oyunlarımızla dile getirerek çözüm önerileri sunmaktan tarafız.

Sözü fazla uzatmadan sizleri heyecanla beklemekten olduğunuz şairlerimiz saz ve söz sanatçımızla baş başa bırakmak istiyorum. Son sözler olarak da söylemek isterim ki;şu an ilimizde, Ülkemizde ve yurt dışında okunan, okuyucu, abone ve yazarları bulunan Kültür bakanlığımızın da abone olduğu 100 kütüphaneye gönderdiğimiz ÇINGI dergimizin aksatılmadan basımı, KAYSADER faaliyetlerinin devamı için desteklerinize, üyelerimizin aidatlarını aksatmamalarına acil ihtiyacımız bulunmaktadır. Zira sizler var olduğunuz, destek verdiniz sürece bizler de sizlere daha iyi hizmetler vermeye çalışacağız. Umarım bu buluşmamız geleneksel hale getirerek devam ettirmek istiyoruz.

Yeter ki kibriti temin edelim. Dileğimiz Edebiyat dünyamıza ve gönüllere hep birlikte ÇINGI’lar atmaya Ateşler yakmaya devam edelim.

Hepinize tekrar hoş geldiniz diyor saygılarımı sevgilerimi sunuyorum iyi eğlenceler.” İfadesini kullandı.

Mangalcı Et Lokantası işi yeri sahibi Şerife Özsoy,”Türk kültürü olan şiirler türküler gecesinde bizim iş yerinde yapılamasından çok mutlu oldum bundan sonra ayda bir bu güzel geceyi şiirler türküleri burada yaşatmak istiyoruz  KAYSADDERİN başkanı ile görüştük THM sanatçısı Yaşar Uçurum beyde gecenin anonsunda söyledi bizim bu  bizim burası bu güzel faaliyetlere kapımızı her zaman açıktır şiir ve Türklerimiz seviyoruz çünkü bizde türkülerle büyüdük ninniler dinledik geceye Katılan şairlerimize katılımcı davetlilere çok teşekkür ederim.”dedi. YÜKSEL KALKAN