YEREL
Giriş Tarihi : 11-11-2020 15:13   Güncelleme : 11-11-2020 15:13

PANDEMİDE İŞÇİLERİ UNUTTULAR

PANDEMİDE İŞÇİLERİ UNUTTULAR


NE PARA VERİYORLAR NE DE İŞ
Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Gurup Başkanvekili Kazım Yücel, KHK ile  belediyeye alınan işçilerin pandemi sürecinde unutulduğunu söyledi. Yücel, "Pandemi sürecinde belediyenin A.Ş'lerinde çalışanlar evlerine gönderildi. Evlerine gönderilen işçiler ise unutuldu.İşçilere 1720 TL gibi aylık ödüyorlar. Bu işçiler bu para kira mı, fatura mı ödesin yoksa ev mi geçindirsin?" diye sordu.
Pandemi süreci en çok da işçi kesimini vurdu. Yarı zamanlı çalışma nedeniyle özellikle de Belediyelerin bünyesindeki A.Ş'lerde çalışanların mağduriyeti arttı. İyi Partili Kazım Yücel de işçilerin sesi oldu ve evlerine gönderilen işçilere iş verilmesini istedi.
Yazılı bir açıklama yapan Kazım Yücel, "Pandemi süreci başlayınca belediye bünyesindeki işçiler evlerine gönderildi. Süreç uzayınca işçiler evlerinde unutuldu. Bakın belediye bünyesinde hizmet veren Spor A.Ş,  çalışanları spor salonlarının kapanması nedeniyle evlerine gönderildi. Spor salonlarındaki kısıtlamalar uzayınca evde kalan işçilere sadece devletin ödediği 1720 TL ödendi.  İşten çıkartmalar yasaklanınca işçi çıkaramayan belediyeler zorunlu olarak bu ücreti ödediler. Zorunlu olmasa bu ücret de ödenmeyecek sanırım. Yazık değil mi bu işçilere. Bu işçi 1720 TL ile evinin kirasını mı ödesin, faturaları mı ödesin yoksa ev ihtiyaçlarını mı karşılasın! Pandemi sürecinde evden eğitim alan öğrencilere internet mi alsın? Şöyle bir vicdanınıza danışın ne yapsın bu işçiler?" dedi.
Kazım Yücel, " Zaten bu işçiler KHK ile belediyeyi tercih etmek zorunda kaldı. Verilen  sözler de zaten tutulmadı. Kanun Hükmünde Kararname ile belediye bünyesine alınan işçilere kadro da verilmedi. Kadro verilmeyen işçiler üstelik iş yok denilerek evlerine gönderildi. Belediyelerimiz acil olarak Spor A.Ş, Park ve Bahçeler, Temizlik gibi görevlerde çalışanları işine davet etmeli ve tam zamanlı işçilere iş sağlanmalı. Pandemi tehlikesi bulunan alanlarda çalıştıramıyorsanız, bu işçileri dezenfekte, maske üretimi gibi alanlarda değerlendirin. Ama  mutlaka bunları iş verin ki bu insanlar evlerine ekmek götürsün. Hiç yöneticiler olarak sizlerin vicdanı sızlamıyor mu? O işçiler evlerine ekmek götüremiyor diye düşünmüyor musunuz? Ne yapmalı bu işçiler? Her geçen gün intihar eylemlerinin arttığı Kayseri'de bunlara yenilerini mi eklemek istiyorsunuz? Önümüz kış. İşine gelemeyen bu işçiler 1720 TL ile Allah aşkına nasıl geçinecek? Buradan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Memduh Büyükkılıç olmak üzere belediye başkanlarına sesleniyorum. Hayat  bir şekilde devam ediyor. Mutlaka evde kalan işçiler görevlerine davet edilmeli. Çalışacak alanları yoksa bu işçiler başka alanlarda değerlendirilmeli ve bunlar tam ücretlerini almalı. Vatandaşa tepeden bakan anlayışı artık bir kenara bırakın. Sizin belki ısınma ücretinize insanlar evlerinin geçimini sağlıyor. Belki onları anlayamıyor olabilirsiniz ama biz varız. Onların sesi biziz. Bu feryadı duymak zorundasınız ve insanlara işlerini vermekle yükümlüsünüz" dedi.