YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 13:17   Güncelleme : 05-04-2021 13:17

ÖZHASEKİ’DEN 104 EMEKLİ AMİRALİN İMZASIYLA YAYIMLANAN AÇIKLAMAYA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME

ÖZHASEKİ’DEN 104 EMEKLİ AMİRALİN İMZASIYLA YAYIMLANAN AÇIKLAMAYA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME

“Türkiye ile mücadele eden kim varsa bu bildiriden çok hoşnut olmuştur”
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin, “Bu bildiriye en çok sevinenlerin FETÖ’cüler, PKK’lılar, Türkiye düşmanları olduğunu düşünüyorum. Yani Türkiye ile mücadele eden kim varsa bu bildiriden çok hoşnut olmuştur. Bu bildiriye sevinenlerin açıktan ya da gizliden buna destek olduğunu inanıyorum. Bunun adli ve idari soruşturmalarla açığa çıkarılmasından yanayım” dedi.
A Haber televizyonuna yaptığı telefon bağlantısıyla katıldığı programda bazı emekli amirallerin imzasıyla yayımlanan açıklamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 “Hiçbir güç millet iradesinin üstünde değil artık”
Gece yarısı yayınlanan bildiriyi siyasete ayar vermek olarak nitelendiren Özhaseki, “Elbette ki demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Özgürlüklerin olabildiğine genişlediği bir ortamdayız. Herkes fikrini söyleyebilir, hiçbir mahsuru yok. Ancak üniforma kisvesi altında bunları söylerseniz, birbirine benzemez 104 kişi gelip ortak bir tavırla hareket ederseniz, tehditvari ve üstenci bir tavırla adeta aba altından sopa göstermeye kalkarsanız, gece yarısı böyle bir bildiri de yayınlarsanız ve de güya siyaset kurumuna ayar vermeye çalışırsanız bu başka bir manaya gelir. O zaman herkes der ki, ‘bir dakika, ne oluyor, siz kimsiniz, nerden çıktınız?’ Sizin gibilerin özlediği dönemler çok eskilerde kaldı. Çok sular aktı, eski Türkiye yok artık. Hiçbir güç millet iradesinin üstünde değil artık.” dedi.
“Böyle bir bildiriye imza atılması kabul edilemez”
Bildiriyi organize bir iş olarak gördüğünü ifade eden Özhaseki, “Bunların salt bir vatanseverlik duygusuyla bir araya gelip ‘bu konuda fikrimizi belirtelim’ diyecek insan grubu olduğunu da zannetmiyorum. Ayrıca, bir araya gelip gece yarısı böyle bir bildiriye imza atılması kabul edilemez” diye söyledi.
“Siyasi iradeye ayar vermeye çalışmaları kabul edilebilir değil”
Bildiriyi imzalayan emekli amirallerin, geçmiş ihtilal dönemlerinin ve FETÖ’nün askeriyeye sızdığını belirttiği 90’lı yılların hesabını vermesi gerektiğine değinen Özhaseki, “Bunlar bizim yaşlara yakın insanlar. 90’lı yıllarda veya biraz daha erken subaylığa başlamışlardır. Bunlar 80 ihtilalini gördüler. 28 Şubat’ı yaşadılar. 60 ve 70 ihtilallerini de okudular, biliyorlardır. FETÖ’nün her şeyiyle ortaya çıktığı bir zamanda 90’lı yılların askeriyeye sızdıkları, bütün öğrencileri tesir altına aldıkları bir ortamın subayları olarak görüyorum. Bunlar o dönemlerin hesabını vermek yerine şimdi kalkıp siyasi iradeye ayar vermeye çalışmaları kabul edilebilir bir şey değil.” dedi.
Özhaseki, “Ufak tefek siyasi gündemleri ya da magazinel olayları ön planda tutarak kendilerine göre bir bildiri yayınlamaları densizlik olsa gerek.  Bir art niyet aramak lazım. Bunları kim bir araya getirdi, hangi amaçla bunu yaptılar mutlaka sorgulanması lazım” diye konuştu.
“Biz vesayetçi yapıyı toprağın altına gömen bir iktidarız”
“Bu bildiri ortaya çıktığı zaman kimler çok sevindi?” diye soran Özhaseki, “Nihayetinde biz de milli iradenin temsilcileriyiz. Hiç de hoşumuza gitmedi. Bunu da her türlü ifadelerle ilan ediyoruz. Bizim hükümetimizin ilk günlerinde nisan muhtırası vardı, onu da elimizin tersiyle ittik. Biz vesayetçi yapıyı toprağın altına gömen bir iktidarız. Şükürler olsun bizim dönemimizde ihtilal denemeleri, muhtıra, bildiri vs hiçbirinin işe yaramadığını bütün dünya gördü. Şimdi biz buna karşıtlığımızla bilinirken birileri de buna seviniyorsa işte bunların kim olduğunu bir görmek lazım” şeklinde konuştu.
 “Türkiye ile mücadele eden kim varsa bu bildiriden çok hoşnut olmuştur”
Bildiriye destek olanların adli ve idari soruşturmalarla açığa çıkarılmasından yana olduğunun altını çizen Özhaseki, “Bundan birileri medet umuyorlar. Birileri, bunların yaptığı iş üzerinden güya siyaset yaptıklarını zannediyor. Ben bir taraftan muhalefetin böyle gizli bir destekte olduğunu görmekten üzüldüğümü ifade ediyorum. Ama bu bildiriye en çok sevinenlerin FETÖcüler, PKK’lılar, Türkiye düşmanları olduğunu düşünüyorum. Yani Türkiye ile mücadele eden kim varsa bu bildiriden çok hoşnut olmuştur. Bu bildiriye sevinenlerin açıktan ya da gizliden buna destek olduğunu inanıyorum. Bunun adli ve idari soruşturmalarla açığa çıkarılmasından yana olduğumu her platformda söylemeye devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.