YEREL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 11:36   Güncelleme : 08-04-2021 11:36

ÖZER’DEN SAĞLIK HAFTASI AÇIKLAMASI

ÖZER’DEN SAĞLIK HAFTASI AÇIKLAMASI

Öncelikle Konya’da eğitim uçağının düşmesiyle şehit olan Yüzbaşı Pilotumuz Burak Gençcelep’e ve Zeytin Dalı Harekât bölgesinde düzenlenen hain saldırıda şehit olan Piyade Komando Uzman Çavuşlarımız Gökhan Çakır ile Ahmet Akdal’a Allah’tan rahmet, acılı ailelerimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

Dünya Sağlık Örgütü Anayasasının yürürlüğe girdiği 7 Nisan 1948 yılından bu yana her yıl 7 Nisan günü “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanırken, 7-13 Nisan tarihleri arası ise Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır.

Tüm dünyanın zaman zaman evlere kapanmasına neden olan Covid 19 gibi salgın hastalıklar ülkelerin sağlık alanında gelişmişliğinin önemini gösterdi. Gelişen teknolojiyle ulaşım daha hızlı sağlanırken insanların birbiri ile olan etkileşimi arttı. Bu durum devletlerin küresel çaplı salgınlara karşı her an hazırlıklı olmasını zorunlu hale gelirken her türlü salgına karşı aşı üretimi yapacak ve yapılan aşının muhafazasının sağlanacağı yapıların olmasının gerekliliğini ortaya çıkardı.

Ülkemiz için pandemi dönemi AKP iktidarıyla her alanda sancılı ve başarısız bir şekilde yönetildi, yönetilmeye de devam ediyor. Yetersiz sayıda temin edilen aşı, aşı konusunda iktidarın şeffaf olmaması, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü gibi kendi aşı üretimini yapacak kurumların kapatılması ve yerine yeni bir kurumun açılmamış olması salgın döneminde hepimize olumsuz yansıyan olaylardır. AKP’lilerin otobüslerle farklı illerden üyelerini taşıyarak, maske ve sosyal mesafe kurallarına uymadan düzenledikleri kongrelere gözlerini ve kulaklarını kapatanların, geçim derdinde olan esnafımız, vatandaşımız söz konusu olunca idari yaptırım adı altında ceza kesmesi, zor geçen pandemi sürecinde insanlarımızı psikolojik olarak da yıprattı. Devlet tarafından, salgının arttığı dönemde ekonomik olarak tam kapanma imkânı sunulamaması, AKP’li yöneticiler tarafından salgının artmasına esnafın neden gösterilmesi gibi akla ve vicdana sığmayan açıklamaların yapılması bıçağın kemiğe dayanmasına neden oldu. Milletçe yaşadığımız bu kötü günlerin bir an önce bitmesini beklerken bütün bu kötü yönetiminde hesap vereceği günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu yüzden sağlık haftasının başta milletimiz olmak üzere tüm insanlığın sağlıkla ve huzurla geçireceği günlerin başlangıcı olmasını dilerim.

 

Ümit ÖZER

CHP Kayseri İl Başkanı