SİYASET
Giriş Tarihi : 24-10-2019 11:26

ÖZDEMİR: TÜRKİYE'YE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEK

ÖZDEMİR: TÜRKİYE'YE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEK

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Arasında OECD İstanbul Merkezi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi üzerindeMilliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, “Türkiye'nin kurucularından olduğu OECD'yle ilişkilerini daha ileriye taşıyacak olan OECD İstanbul Merkezinin sadece Türkiye ve yakın coğrafyasının kalkınma yolundaki adımlarını desteklemekle kalmayacağı, aynı zamanda ülkemizin bölgesel ve uluslararası saygınlığına da katkıda bulunacağı ve Merkezin çalışmalarından başta Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika olmak üzere yakın coğrafya ülkelerinin de faydalanmasının beklendiği ifade edilmektedir.” açıklamasını yapmış ve Merkezin İstanbul'da kurulacak olmasının ve Türkiye'nin ev sahipliğinde faaliyet gösterecek olmasının ülkemizin saygınlığına uluslararası arenada da katkı sağlayacağını ifade etmiştir.

Özdemir, Türkiye’de çok sayıda uluslararası kuruluşun temsilciliğinin açıldığını ve Dışişleri Bakanlığına yönelttiği soruya Bakanlığın paylaştığı bilgide bu uluslararası kuruluşların hangileri olduğu ve ülkemizde hangi illerde faaliyet gösterdiğine dair bilgiler paylaşıldığını ifade ederek, şöyle devam etti: “Toplamda 44 uluslararası kuruluşun ülkemizin çeşitli yerlerinde faaliyet gösterdiği anlaşılmakta ve bu kuruluşların 27 tanesinin merkezi Ankara'da bulunurken, İstanbul'da 24, Gaziantep'te 9, İzmir'de 3, Hatay'da 2, Mersin, Van ve Gebze'de de 1'er ofisi bulunmaktadır. Dolayısıyla, ülkemizde 44 uluslararası kuruluşun temsilciliği varken, bu temsilciliklerin illerimize yayılmış ofis sayısının da 71 olduğunu görmekteyiz.

9 Ekim 2019 günü Türkiye Cumhuriyeti devletinin Suriye'de bulunan Tel Abyad ve Resulayn arasındaki 120 kilometrelik alanı kapsayan bir sahaya yönelik "Barış Pınarı" adını verdiği askerî harekâtı başlattığını ve bu harekâtla birlikte esasta Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasıyla beraber yine Fırat Nehri'nin doğu yakasında yer alan, Türkiye sınırı boyunca uzanan 30-35 kilometre derinlikteki alanın terör örgütü PKK/PYD'den temizlenmesinin hedeflendiğini belirten Milletvekili Özdemir devamla, “Harekâtın meşruluğu ve haklılığımız ortadayken kimi ülkelerin Türkiye karşıtlığında buluşmaları ve son derece temelsiz gerekçeler öne sürmeleri dikkatlerimizden kaçmamıştır yeter ki millî konularda bir ve beraber olalım, Türkiye kaygısı ve sevgisiyle omuz omuza duralım. Allah'ın izniyle bileğimizi bu şartlar altında kimse bükemeyecek, kimse elbette Türkiye'ye diz çöktüremeyecektir. “ açıklamasında bulunmuştur.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Özdemir, “Milliyetçi Hareket Partisi ve Sayın Genel Başkanımız uzun süreden bu yana Türkiye'nin dış politikası ve dış siyasetiyle alakalı bir tavır ortaya koyarken mutlak suretle Ankara merkezli bakış açısını geliştirmemiz gerektiğini ifade etmiştir. Bizler diğer başkentlerde ne olup bitiyorsa ona bakarak pozisyon alabilecek seviyede artık değiliz, olamayız. Türkiye, önemli hedefleri olan, kendi bünyesindeki istikrarını tesis etmek isterken bölgesine de istikrar vadeden bir anlayışı getirmeye çalışan ve inşallah da bunda muktedir olacak olan bir ülkedir. Bu anlamdaki çabaların da yerine ulaşmasını, başarılı olmasını her şeyden evvel temenni ettiğimizi ifade etmek isterim ki zaten Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarına Milliyetçi Hareket Partisinin gerek terörle mücadelede gerekse dış politikamız anlamında vermiş olduğu destek de ortadadır.“ ifadelerinde bulunmuştur.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, 2012 yılında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin belirttiği, “Batı ucu Afrin'i doğu ucu Kandil'i içerisine alacak şekilde hilal biçimindeki güvenlik kuşağının, adım adım da olsa bugün gelinen aşamada tesis edilmeye başlanmasını görmek de hem bizi mutlu etmektedir hem de bunun hakikaten zaten Türkiye'ye yönelmiş bulunan tehdidin azaldığını ifade etme anlamında da son derece önemli olduğu karşımızda durmaktadır.” ifadesinde bulunmuş ve Terörle mücadele anlamında Türkiye başarılı bir evrede. Allah'a çok şükür, inşallah tekrarını yaşamayız, yenilerini görmeyiz ancak bir zamanlar bizler kendi sınırlarımız içerisindeki terör belasını konuşurken bugün yerinde izlenen siyaset, politikalar ve alınan tedbirlerle artık Türkiye terörü kaynağında kurutacak bir iradeyi ve kararlılığı ortaya koymuştur." açıklamasında bulunarak konuşmasını tamamlamıştır. (Kurum Haber)