YEREL
Giriş Tarihi : 27-10-2021 15:48   Güncelleme : 27-10-2021 15:48

ÖZBEKİSTAN’A KUYUMCULUK ÖĞRETİLECEK

ÖZBEKİSTAN’A KUYUMCULUK ÖĞRETİLECEK

Kayseri Üniversitesi Öğretim Görevlileri ve Özbekistan Kuyumculuk Birimi Temsilcisi Kayseri Sarraflar ve Kuyumcular Derneği’ni ziyaret etti.

Kayseri Üniversitesi Öğretim Görevlileri Emine Türkaslan ve Elmas Polat ile Özbekistan Kuyumculuk Birimi Temsilcisi Şahruf Tuçibayev, Kayseri Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Adnan İncetoprak, Başkan Yardımcısı Hüseyin Baran ve Yönetim Kurulu Üyesi Derviş Özçekirdek’i ziyaret etti.

Ziyarette Özbekistan Kuyumculuk Birimi Temsilcisi Şahruf Tuçibayev, Özbekistan’da kuyumculuk ile ilgili bir dernek ve kuruluşun olmadığını belirtti. Tuçibayev, gerçekleştirilecek proje çerçevesinde eğitim verilmesini talep etti.

 Kayseri Üniversitesi Öğretim Görevlileri Emine Türkaslan ve Elmas Polat ise, Özbekistan’dan proje çerçevesinde 10 kuyumcunun geleceğini, taş işleme, geleneksel işleme sanatları ve 3D tasarım ile ilgili eğitimler verileceğini ifade etti.

Kayseri Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Adnan İncetoprak, geleneksel kuyumculuk ile ilgili her türlü desteği verebileceklerini belirterek, ‘’Altın işlemeciliği ile ilgili her türlü desteği verebiliriz. İmalat atölyelerimizi gezdirebiliriz. Geleneksel kuyumculuk ile ilgili olarak her desteği vermeye hazırız’’ diye konuştu.