YEREL
Giriş Tarihi : 18-01-2022 10:37   Güncelleme : 18-01-2022 10:37

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ, İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ, ÖĞRETİM ÜYESİ KAMURAN ARI, AÇIKLAMALARDA BULUNDU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ, İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ, ÖĞRETİM ÜYESİ KAMURAN ARI, AÇIKLAMALARDA BULUNDU

 

Kayseri’de dün gece saat 02:28'de meydana gelen, merkez üssü Sarıoğlan ilçesi olan 4,9 şiddetindeki deprem hakkında Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Öğretim Üyesi Kamuran ARI, açıklamalarda bulundu. Arı, “Dün gece Kayseri’de hepimizi korkutarak, ayağa kaldıran bir deprem yaşadık. Öncelikle herkese çok geçmiş olsun. Tarihsel dönemde birçok yıkıcı depreme maruz kalmış Kayseri, maalesef bir deprem şehridir. Kayseri’yi etkileyen Ecemiş, Sarız fayı gibi diri faylar Richter ölçeğine göre 6.0 şiddetine kadar deprem üretme potansiyeline sahip faylardır. Son yıllarda bu fayların ürettiği depremler zaman zaman kendini hatırlatarak korku yaratmaktadır.” dedi.

Alınması gereken önlemler olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Kamuran ARI, “Yapı denetim sistemi ve mühendislik hizmeti almış yapılar depreme dayanıklı olarak inşa edilmiştir. Ancak tehlike arz eden çok sayıda eski yapı stoğumuz mevcuttur. Şehrimizdeki eski yapıların kentsel dönüşüm uygulamaları ile acilen dönüştürülerek yenilenmesi gerekmektedir. Depremlerin olası hasar süreçlerinin planlanması, iyileştirilmesi, daha hızlı ve etkin yönetilmesi için hazırlanan planların, sürekli sıcak tutularak, tecrübeli ve yetkin kişilerden oluşan kurullar tarafından, yeni durumlara göre sık sık yenilenmesi şarttır” diye belirtti.

Çocukların ilkokul çağından itibaren deprem konusunda eğitilmesi gerektiğini belirten NNY Üniversitesi, Öğretim Üyesi Kamuran ARI, "Evlerimizi seçerken kullanım ve konfordan ziyade depreme dayanıklılığını araştırmalıyız. Deprem sırasında ne yapacağımızı, aile içinde konuşmalı ve çocuklarımıza anlatmalıyız. Kendimize korunaklı bölgeleri önceden belirlemeliyiz. Varsa koltuk, kanepe, sandık, buzdolabı gibi koruma sağlayabilecek, sağlam eşyalarla desteklenmiş köşeleri kullanarak hayat üçgeni oluşturulmalı ve buralara sığınmalıyız. Depremler önlenemez ancak alınacak tedbirlerle zararları azaltılabilir. Kayseri halkı olarak depremle yaşamayı öğrenmemiz ve gerekli tedbirleri almamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin