YEREL
Giriş Tarihi : 14-12-2020 10:24   Güncelleme : 14-12-2020 10:24

NNYÜ’YE SIFIR ATIK BELGESİ VERİLDİ

NNYÜ’YE SIFIR ATIK BELGESİ VERİLDİ

 

 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ), 12/07/2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği'nce Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ni kurarak Sıfır Atık Belgesi'ni almaya hak kazandı.

 

NNYÜ bünyesinde Sıfır Atık Yönetim Sistemi kapsamında yürütülen çalışmalarda kampüs alanı içerisine geçici depolama alanı kurularak Üniversitede atıkların toplanması için farklı renklerdeki plastik kutularda beşli toplama sistemine geçildi. Bütün ofis ve odalardaki masa altı çöp kovaları kaldırılarak, yerlerine geri dönüşebilir atıklar için binalardaki her kata toplama kutuları yerleştirildi. Böylece, Üniversitede tüm atıkların kaynağından ayrıştırılmış halde toplanarak ilgili noktalara ulaştırılması sonucunda atıkların daha verimli bir şekilde geri dönüşümü sağlandı.

 

NNYÜ’de Sıfır Atık Projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte akademik ve idari personele yönelik farkındalık oluşturmak ve uygulamaya katılımın sağlanması için bilgilendirme toplantısı yapılmış, fakülte, spor tesisleri, kütüphane ve yurt gibi alanlara afişler asılmıştır.

 

NNYÜ’de Sıfır Atık Yönetim Siteminin başarıyla sürdürülmesi için atık azaltmaya yönelik uygulamalar titizlikle ve eksiksiz şekilde yürütülmektedir.