EĞİTİM
Giriş Tarihi : 23-02-2021 10:29   Güncelleme : 23-02-2021 10:29

NNYÜ'DE ONLİNE ETKİNLİK

NNYÜ'DE ONLİNE ETKİNLİK

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından Lisansüstü Ekonomi Sohbetleri kapsamında “Perakende Sektörünün Dünü, Bugünü, Yarını” konulu online etkinlik düzenlendi.

 

NNYÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalı Yüksek Lisans programı öğrencileri tarafından organize edilen ve İktisat Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Dilek Sürekçi Yamaçlı’nın moderatörlüğünü yaptığı etkinliğe Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Perakendecilik Sektör Meclisi Başkanı Alp Önder Özpamukçu konuşmacı olarak katıldı.

 

NNYÜ öğrencileri ve farklı meslek grubu temsilcileriyle online olarak buluşan Alp Önder Özpamukçu, Perakendenin ekonomimizdeki yeri, modern perakende neden gelişmeli? Rakamlarla perakende; 2020’de neler oldu? 2021 ve sonrası bizleri neler bekliyor? konularına açıklık getirdi. Soru-cevap şeklinde geçen etkinlikte konuşan Özpamukçu, “Perakende sektörü, tüketiciye ilk olarak dokunan sektördür ve adeta ekonominin kılcal damarları olması sebebiyle tüm ekonomi için çok önemli bir göstergedir. Tüm dünyada perakende verileri kritik ekonomik indikatör olarak kullanılmaktadır. 2021 yılında, kısa vadede en önemli konu, pandemi döneminin ticari hayattaki yaralarını sarmakla ilgili olacak gibi görünüyor. Devam eden bu zor dönemde, diğer pek çok sektörde olduğu gibi perakende sektörümüzde de finansal dayanıklılık, nakit yönetimi kilit konular olacak. COVID-19, e-ticaretin birkaç yıl sonra ortaya çıkacak gelişimini ülkemizde hızlandırdı. Dünyada da çok hızlanan e-ticaretin fiziksel mağazalarla paralel bir şekilde ekonomiye katkı vermesi için önemli çalışmalar yapılıyor. Dünya örneklerini de takip ederek bu konulardaki gelişim ve düzenlemelerin ülke ekonomimize, rekabetçi ortama, tüketici haklarına katkı verecek şekilde sağlanması noktasında önemli bir süreç bizi bekliyor.” açıklamalarında bulundu.

 

Doç. Dr. Dilek Sürekçi Yamaçlı, yoğun bir katılımla gerçekleştirilen etkinlik sonunda Özpamukçu’ya teşekkür ederek, verdiği bilgilerle perakende sektörüne ışık tuttuğunu söyledi.