EĞİTİM
Giriş Tarihi : 27-04-2021 10:52   Güncelleme : 27-04-2021 11:08

NNYÜ’DE “COVİD-19 SONRASI DÜNYA VE DİJİTAL EKONOMİ” KONULU WEBİNAR

NNYÜ’DE “COVİD-19 SONRASI DÜNYA VE DİJİTAL EKONOMİ” KONULU WEBİNAR

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalı Yüksek Lisans programı öğrencileri, Lisansüstü Ekonomi Sohbetleri etkinliği kapsamında, “Covid-19 Sonrası Dünya ve Dijital Ekonomi” konulu webinar gerçekleştirdi.

 

NNYÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Dilek Sürekçi Yamaçlı’nın moderatörlüğünü yaptığı programa Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı konuşmacı olarak katıldı. NNYÜ öğrencileriyle çevrimiçi buluşmasında Covid-19 salgının halk sağlığı, sosyal yaşam ve ekonomi üzerindeki etkileri ile sonuçlarına dikkat çeken Kazdağlı, pandemi sebebiyle hayatın rutin fonksiyonlarının çoğunun dijital ortama kaydığını, dijital dönüşümün yaşam şeklimizi, çalışma düzenimizi, insan ilişkilerini derinden etkileyen sonuçlar doğurduğunu ve büyük veri ya da big data adı verilen olgunun dünyayı sardığını dile getirdi. Kazdağlı’ya göre, Covid-19 salgınının da etkisiyle dünya markası olan büyük dijital platformlar, insanları kendilerinden daha iyi tanıyabilecek derecede veriye sahip oldular ve bu verileri yapay zeka, makine öğrenmesi gibi teknolojilerle kullanarak rekabet avantajı elde ettiler.

 

Doç. Dr. Dilek Sürekçi Yamaçlı’da yaptığı konuşmada Prof. Dr. Hasan Kazdağlı’ya verdiği bilgiler için teşekkür ederek, dijital ekonomide 2025 yılına ilişkin küresel ticaret tahminlerinin 2018 yılı için 1.8 trilyon dolar iken 2019 yılı sonu itibariyle 8.1 trilyon dolara ulaştığını belirtti. Pandemiyle birlikte dijital ekonomide Çin’in hedeflediği pazar büyüklüğünün 3.8 trilyon dolar, ABD’nin 1,2 trilyon dolar, Asya Pasifik ülkelerinin 1,16 trilyon dolar seviyesinde olduğunu belirten Yamaçlı, bu hedeflerin özellikle gelişmekte olan ülkeler için önemli olduğunu, rekabet edebilmeleri için dijital pazar alt yapısına sahip olmaları gerektiğini, tersi durumda, rekabet koşullarının gelişmekte olan ülkeler aleyhine bozulacağını, özellikle teknolojik altyapısı güçlü büyük firmaların yeni dijital dünyada daha da karlı hale geleceğini söyledi.

 

Öğretim üyeleri ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen “Covid-19 Sonrası Dünya ve Dijital Ekonomi” konulu webinar soru-cevap bölümüyle sona erdi.