GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-10-2019 11:56

NNYÜ YEŞİLAY KULÜBÜ MADDE BAĞIMLILIĞINA SAVAŞ AÇTI

NNYÜ YEŞİLAY KULÜBÜ MADDE BAĞIMLILIĞINA SAVAŞ AÇTI

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Yeşilay Kulübü, madde bağımlılığına karşı toplumsal duyarlılığı arttırmak, insan sağlığına zararları konusunda öğrencileri bilgilendirmek amacıyla “Bağımlılıkla Savaş” konulu bir konferans düzenledi.

Yeşilay Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansta konuşan NNYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Cihangir Açık, zararlı alışkanlıkların insan bedeninde yarattığı tahribatlara dikkat çekti. “Sigarasız Bir Hayat Özgür Bir Dünya” başlığı altında konuşmasına devam eden Dr. Öğr. Üyesi Cihangir Açık, “Sigara bağımlılığı günümüzde en büyük halk sağlığı sorunlarından birisidir. Tütün kullanımı dünyadaki ölümlerin tek başına en önemli nedenidir. Sigara bağımlılığı esrardan daha tehlikeli bir bağımlılık olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Hem yarattığı vahim sonuçlar hem de kullanana getirdiği mali yük nedeniyle sigara bağımlığı mutlaka terkedilmesi gereken bir bağımlılık olduğunu belirten Açık, konuşmasında şunları söyledi: “Ağız ve diş sağlığı açısından çok vahim sonuçlar doğurabilmektedir. Bunlar arasında diş çürükleri, diş etlerinde çekilme, dişlerde sararma, ağız kokusu ve baş boyun kanserleri sayılabilir. Hem yarattığı vahim sonuçlar hem de kullanana getirdiği mali yük nedeniyle sigara bağımlığı mutlaka terkedilmesi gereken bir bağımlılıktır.”

Madde bağımlılığına karşı broşürlerinin dağıtıldığı konferansta ayrıca Dr. Öğr. Üyesi Cihangir Açık’a, Yeşilay Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Koçak tarafından plaket takdim edildi. (Kurum Haber)