EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-01-2020 14:45

MOBİLYADA KDV YÜZDE 8’E DÜŞTÜ

MOBİLYADA KDV YÜZDE 8’E DÜŞTÜ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilyada KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldüğünü açıkladı.

Mobilyacıları sevindirecek bir müjdeyi açıklayan Bakan Albayrak, "Çanakkale’de tarım ve sanayinin yanında önemli oranda da mobilyacılık sektörü de var. Tabii geçtiğimiz haftalarda Kayseri’deydik. Orada da çok yoğun bir mobilya üretimi var. Orada da bu konu gündeme geldi. Bugün bir müjdeyi daha açıklayalım istiyoruz. İşte o manada baktığımızda mobilya sektörünün ciddi oranda KDV’yi yüzde 18’i indirelim yönünde bir talebi olmuştur. O ziyaret kapsamı sonrasında Gelir İdaresi Başkanımız, tüm sektör, mobilyacılar burada büyük bir beklenti içerisinde; güzel bir adım bekliyor. Bu bağlamdaki çalışmalarımız, Gelir İdaresi Başkanımız, tüm ekip çalışmalarımız sonunda bir noktaya geldik. Bugün buradan mobilyacılık sektörü için de güzel bir haber olan mobilyadaki KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdüğümüzün haberini paylaşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

GÜLSOY, MOBİLYADA KDV İNDİRİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Başkan Gülsoy: “Vergi hususunda yapılan bu indirimin etkisi, şüphesiz bu sektörlerle sınırlı kalmayacaktır. Ekonominin bütününe olumlu yönde sirayet edecektir. Yılın son rakamları da bizleri umutlandırıyor, hedefimizi yakalayacağımızı gösteriyor. 2019 son çeyrekte yüzde 5'lik büyüme patikasına ulaşacağız. 2020 iş dünyası için güzel bir yıl olacak”

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, mobilya sektöründe KDV oranındaki indirime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, mobilya sektöründeki %8’lik KDV indirimini değerlendirerek, bu kararın piyasaya canlılık getireceğine inandıklarını ifade etti.

Başkan Gülsoy, mobilya sektöründeki KDV indiriminin 2019 yılında da belirli periyotlarda gündeme getirildiğini, 2020 yılında bu oranın sabitlenmesini beklediklerini belirterek; “Kayseri Ticaret Odası olarak sıklıkla dile getirdiğimiz bir husus olan bu konuyu, Aralık ayında Hazine ve Maliye Bakanımızın teşrifleriyle gerçekleşen toplantıda da Sayın Bakanımıza iletmiştik. Aynı şekilde üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda bakanlıklar nezdinde yazılar yazmış, bu konuda ısrarcı olmuştuk.Sektördeki vergi indiriminin hayata geçirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bu doğrultuda taleplerimizi değerlendiren hükümetimize ve Bakanımız Sayın Berat Albayrak’abir kez daha teşekkür ederiz” diye konuştu.

Alınan bu kararın, iç talep ve istihdama direkt etkisinin olacağına, hem tüketicinin hem de iş dünyasının bu fırsatı çok iyi değerlendireceğine inandıklarını belirten Başkan Gülsoy; “Bilindiği üzere, iş dünyasının yeni dönemde ivedi olarak beklediği haberlerden biri, KDV’deki indirimler konusu idi. Mobilya konusunda KDV’deki yüksek oran, sektörün büyümesini engellediği gibi kayıt dışılığa da yol açmaktadır. Sektörün en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışılığı, KDV’de yaşanan bu indirimlerin engelleyeceğine inanıyorum.Böylece KDV’nin düşürülmesine bağlı olarak kayıt altına alınan firma sayısı artacak, bu firmalarda istihdam sağlanmış olacak; istihdam üretimi, üretim ise beraberinde daha fazla ihracatı ve yatırımı getirecek. Özellikle markalaşma yolunda ilerleyen ama bu tür engellerle sınırları aşmakta zorlanan firmalarımız için 2020’nin ilk günlerinde aldığımız bu haber, umut oldu. Aldığı tedbirler ve uyguladığı politikalar doğrultusunda iş dünyasının yanında olan hükümetimizden diğer sektörler için de müjdeli haber beklediğimizi belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı. (Kurum Haber)

ERSOY İSTEDİ, BAKAN AÇIKLADI

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan mobilya sektöründeki kdv indirimini değerlendirdi.

Ersoy sosyal medya paylaşımında; “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda iki kere dile getirdiğimiz, mobilyada KDV oranlarının kalıcı olarak %18’den %8’e indirilmesi talebimiz, yoğun çaba ve gayretlerimiz doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından onaylanmıştır. Kamuoyuna duyurulur, hayırlı olsun…" ifadelerini kullandı.

Ersoy, 27.11.2019 tarihli Hazine ve Maliye Bakanlığı Bütçe görüşmeleri kapsamında söz alarak; “Mobilya sektörünü rahatlatabilmek adına KDV’nin yeniden %8 oranına indirilerek bu oranda sabit tutulmasının isabetli bir karar olacağını düşünmekteyim”. İfadelerine yer vermişti. 

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın

Mobilya’da KDV İndirimine Dair Değerlendirmesi

İş dünyası olarak, ülkemizin hassas dönemlerden geçtiği bugünlerde, her zamankinden daha çok yatırım, üretim, istihdam ve ihracat gibi konularda çaba ve gayret gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın Mobilya’daKDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirimine dair açıklaması her türlü takdirin üzerinde olup, iş dünyası olarak memnuniyetle karşılanmıştır.

Beklentimiz, piyasanın canlanması, işverenin rahatlaması, istihdama ve ihracata katkı sağlaması bakımından, ekonomiye hareket imkanı sağlayan,  moral ve motivasyon kazandıran bu tür uygulamaların, diğer sektörlerimizi de kapsayacak hale getirilmesidir.

Zira, hükümetimizin geçtiğimiz dönemlerde KDV/ÖTV oranlarının indirilmesi veya sıfırlanmasına ilave olarak, diğer düzenlemelerde atmış olduğu adımlarınpiyasaya olumlu yansıdığı bilinen bir gerçektir. Bu durum büyümeye de önemli katkı sağlayacaktır.

Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için çaba ve gayret gösteren iş dünyası olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ekonomimize değer katmak için elimizden gelen tam desteği vereceğimizi tüm kamuoyuna özellikle belirtmek isterim.

Reel sektörün sesine kulak veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a, ilgili ve yetkili herkese sanayicilerimiz ve tüccarlarımız adına teşekkür ediyorum.

“MOBİLYADA KDV İNDİRİMİ İHRACATA VE İSTİHDAMA OLUMLU YANSIYACAK”

 

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, mobilyada KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8'e düşürülmesi ile ilgili yazlı bir açıklama yaparak, indirimin piyasalar olumlu yansıyacağını söyledi.

 

Mobilya sektöründe yapılan KDV indiriminin hem piyasaları canlandıracağını hem de istihdama katkı sağlayacağını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Daha önce yapılan KDV indirimleri sektöre oldukça hareketlilik katmış, satışlara yüzde 30 oranında artı katkı sağlamıştı. Bu indirimin sektördeki daralmayı telafi edeceği gibi hem ihracata hem de istihdama katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Mobilya sektörünün KDV indirimi yapılması yönünde talepleri olduğunu hatırlatan Başkan Büyüksimitci, “Sektörde bir süredir devam eden KDV indirimi geçen yıl haziran ayında sona ermişti. Biz bu sürenin uzatılması hatta kalıcı olması yönünde taleplerimizi TOBB Başkanımız Sayın RifatHisarcıklıoğlu’na iletmiştik. Taleplerimize olumlu yaklaşarak sektörün önünü açan Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a ve desteklerinden dolayı Sayın RifatHisarcıklıoğlu Başkanımıza üyelerimiz adına teşekkür ediyorum. Piyasalarda olumlu bir hava var. 2020’den beklentimiz yüksek. İnşallah 2020 yılında beklenen büyümeyi hükümet ve özel sektör el ele vererek birlikte başaracağız” diye konuştu.

Kayseri mobilya sektörü hakkında bilgi veren Başkan Büyüksimitci, şunları söyledi; “İhracat ve istihdam verilerine bakıldığı zaman Kayseri, sektörün en büyüklerini içerisinde barındırmaktadır. Kayseri’de 3 bin 500 civarında mobilya üreten firmamız var. Bunlardan yaklaşık 400 tanesi fabrikasyon seri üretim yapan ve ihracata yönelik çalışan firmalarımızdır.Türkiye’nin mobilya ihracatının yaklaşık 5’te birini, üretimin ise 3’te birini tek başına Kayseri karşılamaktadır” (Kurum Haber)