YEREL
Giriş Tarihi : 19-10-2021 11:14   Güncelleme : 19-10-2021 11:14

MMO KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL'DAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ AÇIKLAMASI

MMO KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL'DAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ AÇIKLAMASI

                                                                                                        

Konutların yakıt giderleri genel olarak; ısıtma, sıcak su, aydınlatma vb. tüketimlerinden kaynaklanmaktadır. Günümüzde yakıt fiyatlarının sürekli arttığını ve yakıt alımının döviz ile gerçekleştiğini göz önüne aldığımızda, enerji tasarrufu zorunlu hale gelmektedir.

Bu nedenle Doğalgazı Verimli ve Tasarruflu Kullanmak İçin belirtilen önlemleri önemle duyururuz;
1- Pencere ve Kapılara Isı İzolasyonu Yapılmalı İzolasyon yaprak ısı kaçaklarını engelleyin. Mümkünse çift camlı pencereler tercih edin. Bu şekilde % 5 - 10 arasında tasarruf sağlayabilirsiniz.
2- Cihazlarınızın Periyodik Bakımlarını Düzenli Yaptırılmalı Kombi gibi yakıcı cihazların yıllık periyodik bakımlarının kış mevsimine girmeden yetkili servis tarafından yapılması cihaz verimliliğini artırır ve yakıt tasarrufu sağlar. Ayrıca kombinizin verimli çalışması için su basınç ayarının “1.5-2 bar” arasında olmasına dikkat edilmeli.
 3- Radyatörlerin Önü Eşya ve Perdelerle Kapatılmamalı Radyatörlerin verimli ısıtabilmesi için radyatörlerde çamaşır kurutulmamalı, önlerine koltuk, masa ve eşya konulmamalı, perdelerin radyatörün üzeri gelmesi engellenmeli örtülmemelidir.
4- Kombiler Kapatılmamalı Yerine Düşük Sıcaklığa Ayarlanmalı Kısa süreli evden ayrıldığınızda veya geceleri tasarruf etmek için kombiyi kapatıp sistemi soğutursanız sistem kendini tekrar ısınmak için daha fazla gaz harcar. Bu durumlarda kombinizi kapatmak yerine düşük derecelerde çalıştırarak ısı verimliliğini artırabilirsiniz.
 5- Perdeler Soğuk Havalarda ve Geceleri Örtülmeli Binanızda ısı yalıtım olsa dahi cam ve kapıların ısı geçirgenliği yüksek olduğundan dolayı perdeler güneşli havalarda açık, soğuk havalarda ve geceleri kapalı tutulmalıdır.
6- Bina İzolasyonu Yaptırılmalı Isı kaybı çoğunlukla çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklanır. Oysa çatı, dış duvar yalıtımı (mantolama) ve çift camlı pencere sistemi ile yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.
7- Isı Yalıtım Levhası Kullanılmalı Radyatörden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirebilirsiniz.
8- Radyatörlerde Termostatik Vana Kullanılmalı Termostatik vanalar ile reglaj ayarı yapabilir, evinizdeki radyatörlerin ısınma derecesini eşit şekilde ayarlayarak ısıyı verimli kullanabilirsiniz.


 9- Akıllı Oda Termostatı Kullanılmalı Oda sıcaklığı oturma odaları ve salonlarda 22 derece, yatak odaları, koridor ve mutfaklarda 20 derece olmalıdır. Termostatın 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlanması % 6’ya yakın yakıt tasarrufu sağlar.
10- Su Derecesini Çok Yüksek Ayarlamayın Sıcak su termostatınızı 50 dereceye ayarlanmalı.

11- Ortam Nemlendirilmeli Ortamdaki kuru hava ortam sıcaklığının daha az hissedilmesine neden olur. Radyatörlerin üzerine konulacak sıcak su kapları ile ortam nemlendirilirse
mevcut sıcaklık olduğundan daha fazla hissedilecektir.

Makine Mühendisleri Kayseri Şube olarak; alınması gereken önlemler hakkında vatandaşlarımızı uyarıyor, dikkatli olmaya davet ediyoruz
.