YEREL
Giriş Tarihi : 07-04-2022 14:01   Güncelleme : 07-04-2022 14:01

MİMARLAR ODASINDAN “MİMARSİNAN HAFTASI MESAJI”

MİMARLAR ODASINDAN “MİMARSİNAN HAFTASI MESAJI”

              

                 Mimarlar Odası Başkanı Murtaza Er 9 Nisan da başlayacak Mimar Sinan Haftası ile ilgili olarak  “Mimarlık tarihinin dehası, büyük usta Mimar Sinan’ı ölümünün 434. yılında saygı ve minnetle anıyorum. Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı tipolojilerde yüzlerce eser bırakan, yapı sanatının büyük ustalarından Koca Sinan’ın doğduğu topraklarda yaşamanın gururunu yaşıyoruz.

             Osmanlı kentlerine nitelikli yapılar kazandırarak kentlerin oluşumuna katkı sunan, öğrendiklerinin üstüne koyarak hep özgünü bulma çabasında olan Sinan’ı bu özelliği dünyaca tanınan bir mimar yapmıştır. Kendine özgü üslubuyla ürettiği başyapıtları UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Bu anlamda Sinan’ın yapıları günümüz mimarlığına; ‘iyi mimarlık için çağın gerekleri ile özgün tasarımlar yapılması ve analojik tasarım örneklerinden uzak durulması gerekliliği’ mesajını vermektedir. Bu mesaj ışığında nitelikli mimarlık yüzyıllar önce nasıl halkın ihtiyacı ise günümüz Türkiyesi’nde de buna ihtiyaç vardır. Bunun için bir an önce ülke mimarlık politikaları oluşturulmalıdır.

Halen günümüz mimarlığına ışık tutan Büyük usta Sinan’ın eserleri kültür envanterimize ciddi katkıları olmuştur.

Biz de Sinan Haftası olan bu hafta üyelerimizle beraber çeşitli atölye çalışmaları düzenleyip buradan çıkacak ürünleri sergileyeceğiz. Suphi Saatçi hocamızla Sinan üzerine söyleşi gerçekleştirip Mimarlar Odası olarak Büyük ustayı anacağız. Üyelerimizin ve mimarlık öğrencilerinin etkinliklerimize katılımını bekliyoruz” dedi.

AdminAdmin