YEREL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 11:57   Güncelleme : 09-11-2021 11:57

MİLLET PARTİSİ KAYSERİ İL BAŞKANLIĞI “10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ” MESAJI

MİLLET PARTİSİ KAYSERİ İL BAŞKANLIĞI “10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ” MESAJI

Yedi Düvel tarafından yok edilmek istenen Türk Milletini verdiği Milli Mücadele ile kurtarıp, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 83. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türk Milletinin varlık ve bekası için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’ın rahmet etmesini, makamlarını cennet eylemesini diliyoruz.

Milli Mücadele yıllarında olduğu gibi Asya’nın ve Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmesiyle ilgili projelerin devreye sokulduğu, emperyalist küresel güçlerin üzerimize abandığı, Milli Mücadele ruhundan uzaklaşıldığı,  Cumhuriyetinin temel ilkelerinin dahi tartışılmaya başlandığı günümüzde biz şuna inanıyoruz. Türk Milleti; Milli Mücadele ruhu  ile elde ettiğimiz kazanımlardan, Cumhuriyetin temel ilkelerinden asla taviz vermemelidir.

Milletin iradesi önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Nereden nereye geldik. Cumhuriyetin kuruluş temellerini belirleyen önemli esaslara baktığımızda; “Milli iradeyi hâkim kılmak esastır,-Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir,-Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Bunlar cumhuriyetimize ilham veren önemli kararlardır.

Türkiye ve dünya yüz yılda çok değişikliklere uğradı. Türk Milleti 100 yıl önce kendisini parçalayıp yok etmek, vatansız ve devletsiz bırakmak isteyen emperyalist güçlerin karanlık ve zalim hayallerini unutmamalıdır. Türkiye’yi yok olmaktan kurtaran mukaddes değerleri ve hedefleri her zaman hatırlamalıyız.

Dünyada globalleşme modasının yaşandığı bir süreçten geçmekteyiz. 2000 li yılların başında ortaya çıkan bu anlayış milli egemenlikleri bitirip yerine küresel egemenlik kurma hayalinde olan emperyalist güçlerin bir oyunu olarak görülmeli ve milli şuur çerçevesinde bu “hür kümeste hür tilki “ oyununa gelinmemelidir.

Millet iradesi, fertlerin iradelerinin bir araya gelmesinden ve kaynaşmasından oluşmaktadır. Millî egemenlik, milletin bölünmez iradesini temsil eder. “Yeni Türkiye Hükümetinin öz cevheri milli hâkimiyettir. Milletin kayıtsız ve şartsız hâkimiyetidir.”Atatürk bu sözü neden söylemiştir? Siyasi erk; Hukuk devleti, güçler ayrımı, temiz siyaset gibi vazgeçilmez demokratik kavramlar konusunda gerekli hassasiyeti gösterilmelidir.

Gazi Meclisin kabul ve ilan ettiği prensipler; vatan ve hürriyet severlik, hamiyetperverlik, adalet ve ahlak tutkusu, demokratlık Türk Milletine ilham kaynağı olmuş, olmaya devam edecektir.

 09.11.2021

Mustafa İDİZ

      İl Bşk.