SİYASET
Giriş Tarihi : 07-01-2020 11:55

METAL İŞÇİSİ HAKLIDIR, YANLARINDAYIZ!

METAL İŞÇİSİ HAKLIDIR, YANLARINDAYIZ!

Vatan Partisi M.K.K. Üyesi ve Kayseri İl Başkanı Eyüp S. Karakaş, yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

130 bine yakın metal işçisinin toplu sözleşme süreci uyuşmazlıkla sonuçlanmış, talepler arabulucuya gönderilmiştir. İşveren ve işçi tarafının beklentileri arasında büyük farklar, önemli sorunlar görünmektedir. Süreç grev aşamasındadır.

Uyuşmazlık konusu, sadece ücretle ilgili konular değildir. İşveren sendikasının, yasada ve önceki sözleşmelerdeki kazanılmış hakları masaya getirmesi, tartışmaya açması, işçi tarafının itiraz ettiği önemli bir konudur.

- İşçilerin ikramiyeleri tartışma konusu yapılmaktadır.

- Fazla mesai yaptırma şekli ve fazla mesai ücreti tartışmaya açılmıştır.

- Denkleştirme konusu tartışılmaktadır.

- İhbar süresi ve ihbar tazminatı miktarları tartışma konusu yapılmaktadır.

- Deneme süresi artırılmak istenmektedir.

- Hastalanmak adeta yasaklanmakta, hastalananın ikramiyesi kesilsin istenmektedir.

İşveren sendikası olan MESS’in yöneticilerinin esnek çalışmayı abartarak masaya getirmesi, yasayla kazanılmış hakları dahi tartışmaya açması, doğru bir yaklaşım değildir. Üretim ve bölüşüm ilişkisi bakımından da, haklar bakımından da, derinleşecek sorunlara, ciddi huzursuzluklara davet çıkarılmaktadır.

Üreticinin, işçinin ruh hali kötüleşecek, iş barışı zaafa uğrayacaktır. Verimlilik sekteye uğrayacaktır. Ekonominin giderek hassaslaşan şu sürecinde üretim dengeleri zaafa uğrayacaktır. Görülen odur ki, işçi tarafının itirazları haklıdır.

Vatan Partisi, grev aşamasına gelen metal işçisini haklı görmektedir. Huzursuzluğa çıkarılan davete rağmen Türk-Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikalarının ve işçilerin, yasaların ve meşruiyetin ışığında davrandıkları görülmektedir. Sorumluluk MESS yöneticilerindedir.

Çare, işçinin kazanılmış haklarını tartışmaya açmak olamaz, olmamalı. Çare iş huzurudur. Çare üretim artışıdır. Çare işçisi ve işvereni ile omuz omuza vermiş huzurlu bir ülkedir. Çare, Türkiye’nin refahı için üretim devrimidir.

Vatan Partisi, kazanılmış hakları tartışmaktan vazgeçilmesini ve işçilerle el sıkışılmasını önermektedir. (Kurum Haber)