YEREL
Giriş Tarihi : 03-03-2021 10:22   Güncelleme : 03-03-2021 10:22

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ YAPILDI

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ YAPILDI

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) iş birliğinde Mesleki Eğitim Merkezleri Bilgilendirme semineri online olarak gerçekleştirildi.

Online gerçekleşen toplantıda Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ve MEB Uzmanı Osman Dolgunyürek, çıraklık, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik eğitimleri ile işletmelere yönelik devlet katkısı konularında bilgiler verdi.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde uygulanan çıraklık, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik eğitimleri ile işletmelere yönelik devlet katkısı gibi konuların değerlendirildiği seminerin açılış konuşmasını Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan yaptı.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan; Türkiye’de güçlü bir ekonomi ve gelecek tasarlamanın en önemli şartlarından birinin nitelikli iş gücü geliştirmek olduğunu ifade etti.

Başkan Nursaçan “ Yerli sanayimiz büyüyüp gelişirken en temel sorunlardan biri, ilgili sektöre uygun, yeterli sayıda nitelikli eleman bulunamamaktadır.

Sanayi şirketleri ile alanlarında eğitim veren meslek liselerinin sayıca ve nitelikçe artması, aralarında eşleştirme sağlanarak, gençlerin istihdam edilebilirliğinin artması hedeflenmelidir

Ahilik Kültürü ile çırak, kalfa, usta, silsilesini uzun dönemler boyunca başarı ile devam ettirip nitelikli ve edepli nesiller yetiştiren bir toplum olarak mesleki eğitime büyük bir özen göstermek zorundayız.

Yeni becerilerin edinilmesi, meslekler arasında geçişlerin sağlanması ve yeni mesleğe uyum sağlama yeteneğinin kazandırılması güçlü bir mesleki ve teknik eğitim ile mümkündür.” dedi.