GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2020 19:04   Güncelleme : 25-09-2020 19:04

MAVİ VATAN İMZA KAMPANYASI HIZLA BÜYÜYOR

MAVİ VATAN İMZA KAMPANYASI HIZLA BÜYÜYOR

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ                                                                                “Misak-ı Millimiz Mavi  Vatan, Kuvayi Millliyemiz Donanmamızdır” imza kampanyamıza, sanat; siyaset ve akademi çevrelerinden imza verenlerin sayısı 500’ü aştı

Mavi Vatan İmza Kampanyamız hızla büyüyor

 Değerli Basın Emekçimiz;

Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin Mavi Vatanımız üzerindeki egemenlik haklarımıza dikkat çekmek ve Mavi Vatanımızı savunmanın da kadın hareketinin parçası olduğunu vurgulamak üzere dün (24 Eylül) başlattığı “Misak-ı Millimiz Mavi Vatan, Kuvayi Milliyemiz Donanmamızdır” imza kampanyası büyük ilgi gördüğünü bildirmek isteriz. İlk saatlerde 500’ün üzerine çıkan imzacıların sayısı sürekli artıyor.

CKD’nın İmza Kampanyası bildirisine ilk imza atanlar arasında siyaset, sanat, medya ve bilim çevrelerinden, toplum önderi 85 kadın yer aldı. Aralarında eski dönem milletvekilleri Dr. Canan ARITMAN, Prof. Dr. Birgül AYMAN GÜLER ve Dilek AKAGÜN YILMAZ ve Devlet eski Bakanı Önay ALPAGO’ın da yer aldığı siyaset dünyasından, hali hazırda partilerin kadın kollarından sorumlu siyasetçiler Ayşe Sibel YANIKÖMEROĞLU (İyi Parti), Dilara TAMBOVA (DSP), Meltem AYVALI (Vatan Partisi) ve Ayşe GÜRKAN (ANAP) da kampanyaya imza verdiler. Farklı partilerden kadın önderlerinin Mavi Vatanımızı savunma irademizi beyan eden kampanyaya imza vermeleri, milli konularda hiçbir ayrışma içinde olmayacağımızı bir kez daha göstermesi yönünden büyük önem taşımaktadır.

            Sanat dünyamızın önemli isimleri Prof. Zeliha BERKSOY, Prof. Dr. Tülin ONAT, Gülsen TUNCER, Dilek TÜRKER, Güler ÖKTEN, Fatma KARANFİL, Nilüfer AYDAN gibi isimlerin ilk imzacılar arasında yer aldığı kampanyaya Türk Dünyası Kadın Platformu Başkanı İlhama NOVRUZOVA ile Azerbaycan Savaş Gazisi Kadınlar Derneği Genel Başkanı Zülfiye GÜNEŞ de imza verdiler.

            Geçtiğimiz Haziran ayında 106.yaşını dolduran bilim kadını Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın ismine ilk sırada yer verilen imzacılar arasında çok sayıda bilim kadını ve meslek sahibi kadınımız da yer alıyor.

            Kadın erkek, bütün vatanseverlere imza vermeleri için çağrı yapan CKD’nin İmza Kampanyası metni ve ilk imzacıların listesi (liste ektedir) şöyle:

 

MİSAK-I MİLLİMİZ MAVİ VATAN,

KUVAYI MİLLİYEMİZ DONANMAMIZDIR!

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yedi düvele karşı verdiğimiz ve zaferle çıktığımız Kurtuluş Savaşı, dünyada bir milletin emperyalist devletlere karşı savaşarak topraklarını kurtardığı ilk savaştır. Birçok mazlum millet Kurtuluş Savaşımızla cesaretlenmiş ve bağımsızlık savaşlarını vermişlerdir. Ancak zengin Batı devletlerinin mazlum ülkeler üzerinde hak sahibi olma iddia ve çabaları şekil ve söylem değiştirerek devam etmektedir. Mazlum ve gelişmekte olan ülkelerin bu küresel emperyalist tahakküme karşı verdikleri onurlu mücadele de hız kesmeden sürmektedir. Büyük önderimiz “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözlerini, mazlum ülkelerin “emperyalizmi mahv ve perişan edeceğini” bilerek söylemiştir.

1923’te, üç beş gemi dışında donanma varlığı olmadan kurulan Cumhuriyetimiz, zamanla gemicilikte ilerlemiş ve özellikle Deniz Kuvvetlerimizin değerli kurmay kadrosunun çalışmalarıyla milletçe mavi vatan bilincine erişmemizde büyük yol almıştır. Donanmamızın da milli üretim ağırlıklı güçlendirilmesiyle Devletimiz, mavi vatanındaki hukuki haklarına dayalı olarak, denizlerimizdeki enerji kaynaklarımızı araştırmaya başlamıştır. Bu durum, Türkiye üzerinde hâlâ hak iddia edebileceği gaflet ve delaletinde bulunan emperyalist devletleri çileden çıkarmaktadır. Binlerce kilometre öteden Akdeniz’e üşüşen bu iflah olmaz emperyalist devletlerin istediği, Türkiye’nin, sınırları denizin kıyısında biten bir ülke olması ve kendi denizlerindeki zenginliklere gözünü kapamasıdır. Emperyalist devletler, asla ulaşamayacakları bu emellerine ne yazık ki avuçları içine aldıkları komşularımızı da alet etmektedir.

Bizler 100 yıl önce Atamızın önderliğinde, on binlerce şehit vererek vatanımızı savunmuş bir milletin evlatlarıyız. İnsanlığa örnek olan Kurtuluş Savaşımızı Erzurum Kongresi’nde alınan “Misak-ı milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez” ve “Kuvayı Milliyeyi etken ve milli iradeyi hâkim kılmak esastır” kararlarıyla başlattık. Bugün de mavi vatanımıza göz dikenlere “Misak-ı Millimiz Mavi Vatan, Kuvayı Milliyemiz Donanmamızdır” sözleriyle cevap veriyoruz.

Bizler Türk kadınları olarak, kendi özgürlük mücadelemizin ülkemizin bağımsızlık mücadelesinden ayrı olamayacağını, haklarımıza ancak bağımsız, özgür ve gönençli vatanımızda kavuşacağımızı biliyoruz. Dosta düşmana duyururuz: 100 yıl önce Kurtuluş Savaşında topraklarımızı savunduğumuz gibi, bugün de mavi vatanımızı savunmaya kararlıyız!

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ