YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2020 10:53   Güncelleme : 14-10-2020 10:53

LÜTFEN KÜÇÜK ESNAFIMIZ OLAN KAHVEHANE İŞLETMECİLERİMİZİN SESİNE DE KULAK VERİN…

LÜTFEN KÜÇÜK ESNAFIMIZ OLAN KAHVEHANE İŞLETMECİLERİMİZİN SESİNE DE KULAK VERİN…

 

 

 Covid sebebiyle kapalı olan kahvehane işletmeleri, 1 Haziran’dan itibaren kepenk açmıştı. Fakat kahvehanelerde iskambil, okey ve tavla oyunlarının oynanması yasaklanmıştı. Oyun oynanmasına izin verilmeyen kahvehanelerde ciddi anlamda maddi sıkıntılar yaşanıyor. Birçok kahvehane hala kepenk açmadı, açanlar da teke teker kapatıyor.

Konu ile ilgili İYİ Parti İl başkanı Sebati ATAMAN’a yaşadıkları sıkıntıları anlatan kahvehane işletmecileri “çok zor durumdayız, Kahvehaneler pandemi döneminde zaten kapalı kaldı orada bir maddi zorluk çektik. Şimdi ise oyun oynanması yasak olduğundan müşterimiz gelmiyor, bu süreçte birçok arkadaşımız iş yerlerini kapattı, birçoğu da her an kapatabilir. 25 bin TL’lik kredi alanlarımız oldu ama ödeme zamanı geldi şimdi onu da ödeyecek durumumuz yok. Esnaf kefalet kredisinin ödemesinde de bir erteleme olmasına rağmen ödeyemiyoruz, evimize ekmek götürecek durumumuz yok, elektrik parasını bile ödeyemiyoruz, arabalarımızı satarak borçlarımızı, kiralarımızı ödemeye çalışıyoruz.” Diyerek yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

Sürekli kahvehaneye giden bir vatandaşımız ise, İl Başkanı ATAMAN’a   “sokağa çıkma yasağı ve 65 yaş üstü kısıtlamalar nedeni ile uzun süre evde kaldığını ve çok canlarının sıkıldığını, kahvehanelerin açılmasının çok iyi olduğunu, maske takma ve mesafe kurallarına uyduklarını,  günün stresini ve sıkıntısını atmaya geldiklerini, emekli arkadaşları ile salgından önce hem oyun oynayıp hem de sohbet ettiklerini, oyun yasağı nedeni ile  arkadaşlarının gelmek istemediğini ifade etti.”

 Kahvehane işletmecileri, pandemi sürecinde elbette sağlığın her şeyden önemli olduğunu  ancak kendilerinin de artık ekonomik olarak bittiklerini, çocuklarını bile okutamayacak duruma geldiklerini ifade ettiler,  işletme sahipleri bir an önce ilgililerden sorunlarına bir çare bulunmasını isterken,  sosyal mesafeye uyarak oyundan önce eldiven mecburiyeti, masa sayısının azaltılması, masalara tek kullanımlık masa örtüsü, her kağıt oynayacak masaya yeni, kullanılmamış kağıt destesi verilmesi, okey taşlarının her oyun sonrası dezenfekte edilmesi, çay ve kahvelerin kağıt bardakla verilmesi gibi önlemleri alarak çalışmamıza izin verilmesini, devletimizin bu konuda bir adam atmasını ve bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesini rica ediyoruz” diyerek, İl Başkanı ATAMAN’dan sesimiz olun bizim, ricasında bulundu.