YEREL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 11:59   Güncelleme : 12-07-2021 11:59

LÖSEV’DEN ‘SESSİZ ETKİNLİK’

LÖSEV’DEN ‘SESSİZ ETKİNLİK’

 

1998 yılından bugüne Türk Halkının, kurumlarının bağışları ile Lösemi ve Kanser hastalarımıza, onların ihtiyaç sahibi ailelerine maddi-manevi ve sosyal destekler sunan LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı, bugün Türkiye genelinde kayıtlı 50 binin üstünde Lösemi ve tüm çocukluk çağı kanseri hastaları çocuk ve yetişkin kanser hastalarına destekler sunmaya devam ediyor.

Sağlıklı beslenme zincirinin en önemli halkalarından biri olan protein, lösemi-kanser tedavilerinde hayati önem taşıyor.  LÖSEV ’e kayıtlı hasta ailelerin yüzde 87’si asgari ücret ve altında gelire sahip, kırmızı et almakta zorlanan aileler.  Kanser hastası yetişkinlerde de ekonomik yoksunluğun çok kritik seviyede olduğunu tespit eden LÖSEV, Kurban Bayramı döneminde aldığı vekâleten kurban bağışları ve yıl içinde yapılan adak bağışlarını hem çocuk hem yetişkin tüm kayıtlı hastalarına ulaştırmaya kararlı.

Araştırmalar kansere yönelik iyileşmeyi sağlayacak fonksiyonların pek çoğu için proteinin önemini ortaya koyuyor. Aminoasitler – proteinler –  vücudumuzdaki hücrelerin yapı taşlarıdır. Lösemi ve diğer kanser süreçlerinde de sürekli bir hücre yıkımı ve yeni hücre yapımı vardır. Dolayısıyla vücudumuzun bir çeşit tuğlaları olan proteinlere daha fazla ihtiyaç duyarız, yetersiz protein; hastalığın iyileşmesini yavaşlatarak, enfeksiyonlara karşı vücut direncini azaltmaktadır.
Bu yüzden kanser tedavisi gören hastaların, sağlıklı insanlardan yüzde 50 daha fazla protein ihtiyacı olduğu bilinmektedir.
 

LÖSEV, Kayseri’de de gönüllü ve gençleriyle birlikte yaptığı çalışmalarla  farkındalık yaratmaya devam ediyor. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte LÖSEV Gönüllüleri ve lösemiyi atlatmış gençler, ellerinde tuttukları farkındalık dövizleriyle lösemiye dikkat çektiler, LÖSEV’e kurban bağışının önemini vurguladılar.

0352 999 13 05

www.losev.org.tr