YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 11:59   Güncelleme : 28-04-2021 11:59

KTO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

KTO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

 

GÜLSOY : TAM KAPANMA SÜRECİNDE KREDİ ÖDEMELERİ VE KAMU ALACAKLARI ÖTELENSİN

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Nisan ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Ömer Gülsoy, tam kapanma sürecinde kredi ödemelerinin ve kamu alacaklarının ötelenmesi gerektiğini söyledi. Gülsoy, Kısa Çalışma Ödeneği ile diğer teşvik ve desteklerinde salgın sona erinceye kadar devam etmesinin hayati önem taşıdığına vurgu yaptı.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Nisan ayı olağan meclis toplantısı, pandemi koşulları göz önünde bulundurularak video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Online toplantıya; Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Yönetim Kurulu üyeleri, Meslek Komitesi ve Meclis Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu, İcra Kurulu Üyeleri, Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri, Meclis Başkanlık Divan üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından görüşülen gündem maddeleri kabul edildi. Toplantıda, ay içerisinde yapılan faaliyetlere de yer verildi.

Meclis Başkanı Aslan, tam kapanma sürecinde yayınlanan genelge ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Esnaflar ile alakalı serzenişler yükselmektedir. Umuyorum ki esnaflarımıza bu süreçte yeni bir destek paketinin çıkarılmasını bekliyoruz. Tam kapanma ile virüsün yayılım hızının önüne geçileceğini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın da bu hususta gereken hassasiyeti göstermesini bekliyorum.” İfadelerini kullandı.

“ZORLU SÜRECİ ATLATARAK SAĞLIKLI VE GÜZEL GÜNLERE BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ”

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, COVİD-19 Pandemisinin tüm hızıyla varlığını koruduğunu, insanların canını yaktığını ve sektörlerin kapalı kalmasına sebep olduğunu belirtti. Bu zorlu süreci hep birlikte atlatıp sağlık ve güzel günlere birlikte ulaşacağımıza vurgu yapan Gülsoy, “İnşallah Cenab-ı hak içinde bulunduğumuz ramazan günlerinde tutulan oruçların, kılınan namazların verilen zekat ve sadakaların yüzü suyu hörmetine bizleri COVİD belasından kurtarsın. Millet olarak çok badireler atlattık, inşallah bunu da hep birlikte atlatacağız “ dedi.

“BİR TEK TERÖRİST KALMAYINCAYA KADAR MÜCADELE SÜRECEK”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak’ta hain terör örgütü PKK’ya karşı başlatmış olduğu Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonlarına değinen Başkan Gülsoy, “ Terörle mücadele elbette yıllardır ülkemizin en önemli meselesidir. Mazisi şanla ve zaferlerle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bugün de milletimizin can ve mal güvenliği tehdit eden tehlikelere karşı azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürüyor. Bir tek terörist kalmayıncaya, o bataklık kurutuluncaya kadar bu mücadele sürecek.” İfadelerini kullandı.

“ ABD ÖNCE KENDİ KARANLIK, KİRLİ, İNSANLIK DIŞI GEÇMİŞİNE BAKSIN”

Son günlerin en çok tartışılan konusu olan ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 Olaylarını ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanımlamasına sert tepki gösteren Başkan Ömer Gülsoy, “Bu mesnetsiz açıklamaları yok sayıyor ve şiddetle kınıyoruz. Kendi karanlık, kirli, insanlık dışı geçmişine bakmayanlar Türkiye’ye soykırım yaptı diye itham ediyor. Tarihi şan ve şerefle dolu, dünyaya insanlık ve medeniyet götürmüş asil bir millet hakkında tarihi olmayan karar veremez. Biz her zaman hak yolunda mücadele etmiş bir milletiz. Geçmişinde sömürge, katliam olan devletlerden asla olmadık. Bize suç isnat etmeye çalışan sözde müttefiklerimiz esas sizin karanlık tarihinizde soykırım var.” diye konuştu.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, TEŞVİK VE DESTEKLER SALGIN SONA ERİNCEYE KADAR DEVAM ETSİN”

Konuşmasında Ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başkan Gülsoy, “ Kısa Çalışma Ödeneğini Haziran sonuna kadar erteleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Salgının yıkıcı etsinin hissedildiği, vaka sayıların arttığı bu dönemde istihdamı koruyucu tedbirlerin alınmasına, piyasaların nispeten rahatlamasına ve işverenin önünü görmesi adına Kısa Çalışma Ödeneğinin, teşvik ve desteklerin salgın sona erinceye kadar devam etmese hayati önem taşımaktadır. “ dedi.

“KAMU ALACAKLARI İLE KREDİ ÖDEMELERİNİN ÖTELENMESİ VE YENİDEN YAPILANMASI GEREKİR”

Başkan Gülsoy, vaka sayılarının artmasıyla birlikte tam kapanma süresinde zor durumda olan işletmelerimiz için hükümete çağrıda bulundu. Gülsoy, “ Kamu alacakları ile kredi ödemelerin ötelenmesi ve mutlaka yeniden yapılandırılması gerekir. Bu kapalı süreç içerisinde borcu olanlara, çeki senedi olan işletmelerimize de kolaylık sağlanmasını bekliyoruz. Yoksa birçok iş insanımız zor durumda kalacaktır. “ ifadelerini kullandı.

“KONTEYNER VE HAMMADDE SORUNU ÇÖZÜLMEZSE İHRACATTA GERİYE GİDERİZ”

Ekonomideki yaşanan sıkıntıları birebir takip ettiklerini ve çözüm öneriyle birlikte Üst birlikleri TOBB’a ilettiklerine vurgu yapan Başkan Gülsoy sözlerini şöyle sürdürdü.

“Pandemi nedeniyle lojistik sektöründe yaşanan koyteyner ve hammadde konusunda yaşanan sıkıntıları raporlayarak çözüm önerilerimizle birlikte girişimlerimizi yapıyoruz. Biran önce sıkıntıların çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Şayet bu sorunlar devam ettiği taktirde ihracatta yakalamış olduğumuz bu güzel rakamları önümüzdeki günlerde göremeyebiliriz. Ürettiklerimizi ve sattığımız ürünleri zamanında sevk edemez isek birbirini tetikleyen sorunlarla karşılaşabiliriz. Öte yandan ticarette haksız rekabete karşıyız. Perakende sektörüne de düzenleme getirilmesini bekliyoruz.”

DİJİTAL DÖNÜŞÜM ŞART...DİJİTALLEŞMEYEN KOBİ’LER AYAKTA KALAMAYACAK

Dijital Dönüşüm konusunda da işletmelere uyarılarda bulunan Başkan Ömer Gülsoy,Artık e-ticaret üzerinden alınıp-satılmayan hiçbir şey kalmadı. Lütfen dijital değişime, AR-GE’ye, inovasyona ve markalaşmaya daha fazla bütçe ve zaman ayıralım. Dijitalleşme ve çevreci dönüşüm artık bir gereklilik. Yeni dönemde dijitalleşmeyen KOBİ’ler ayakta kalamayacak. Kısıtlamalar ve kapanmalarda işyerleri kapanıyor ama e-ticaret sürekli açık ve 24 saat hizmet veriyor. “ değerlendirmesinde bulundu.

“KOLAY PARA RİSKTİR”

Başkan Gülsoy konuşmasının sonunda karlılık rakamlarının tek haneli rakamlara düştüğü bir ortamda insanların hayat standartlarını yükseklere çıkarmak için bir takım aslı arası olmayan yerlere birikimlerini yatırdığını belirterek, “Lütfen büyük vaatlere, reklamlara ve fısıltı gazetesinden yayılan duyumlara kanmayın. Kolay para risktir. Kolay para kaybetmektir. Kıymet bilmemektir. Bereketi de olmaz. Çalışmadan, yorulmadan, ter akıtmadan para kazanamazsınız. Böyle kar hiçbir yerde yok. Yıllardır yüksek vaatlere kanan banka zedeler, titan zedeler, saadet zincirleri , şimdi de kripto zedeler…Lütfen araştırmadığınız, devletin kontrolünün olmadığı yerlere yatırım yapmayın. Tüm birikiminiz bir gecede gidebilir. Kripto paralar konusu henüz ülkemiz dahil dünyanın pek çok ülkesinde düzenlemesi yapılmamış, çok büyük riskler barındıran, piyasa yapıcılığı olmayan riskli bir alan. Aracılık eden kuruluşlar ise şeffaf değil. Haberiniz olsun” diye konuştu.