GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-09-2020 18:59   Güncelleme : 29-09-2020 18:59

KTO EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISINDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

KTO EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISINDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Eylül ayı Meclis Toplantısı, Koronavirüs (COVİ7-19) salgını tedbirleri kapsamında, video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştirildi. KTO Başkanı Gülsoy, üyelerin takdiri ile İhtiyaç sahibi öğrencilere tablet ve bilgisayar yardımında bulunacaklarını, hayata veda eden eski başkanlar Kilci ve Mehmetbeyoğlu’nun isimlerinin iki toplantı salonunda yaşatacaklarını, atıl durumda bulunan eski hizmet binasının Kayseri Ticaret Müzesi olarak hizmet vereceğini söyledi.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında video konferansla yapılan toplantıya; Başkan Ömer Gülsoy, Yönetim Kurulu üyeleri, Meslek Komitesi ve Meclis Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu, İcra Kurulu Üyeleri,  Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri, Meclis Başkanlık Divan üyeleri ve Basın mensupları katıldı.

Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından görüşülen gündem maddelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda, ay içerisinde yapılan faaliyetlere de yer verildi.

“VİRÜSTE ÇEMBER DARALDI, UYARILARA DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ”

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy’da, konuşmasına COVİD-19 pandemisinde gelinen son noktaya değinerek başladı. Virüsün tüm dünyada can yakmaya devam ettiğini, etrafımızda da artık yaygınlaştığını ve çemberin daraldığını hatırlatan Başkan Gülsoy, “Hastalığa yakalananların sayısı 30 milyon aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise bir milyonu geçti. Kendimiz ve sevdiklerimiz için yetkililerin maske, mesafe ve temizlik konusundaki uyarılarına azami dikkat göstermeliyiz. Dünya, aşı ve ilaç bulununcaya kadar maalesef ‘virüsle yaşamaya alışmak’ zorunda. Bizlerde hem aile, hem de iş hayatımızda virüsle mücadele odaklı yapılan uyarılara harfiyen riayet etmeliyiz. Böyle yaparsak sevdiklerimizi kaybetmeyiz.” dedi.

“KURALLARA UYMAYANLARA MUTLAKA CEZA TATBİK ETMEK GEREKİYOR”

Valiliğin öncülüğünde işyerlerinde virüsle mücadele konusunda denetimlerini sürdürdüklerini ifade eden Başkan Gülsoy, “Üyelerimizin veya vatandaşlarımızın hiçbir zaman bir ceza ile karşı karşıya kalmasını elbette istemeyiz, ama, kurullara uymayanlara da mutlaka ceza tatbik etmek gerekiyor. Denetimlerimizde üyelerimizin işyerlerine dair ve çalışanlar için uyarılara riayet ettiğini memnuniyetle gördük” diye konuştu.

“ADI KONMAMIŞ BİR SAVAŞIN İÇİNDEYİZ”

Meclis toplantısında Türkiye’nin Eğe ve Doğu Akdeniz’de verdiği mücadelenin altını çizen Başkan Ömer Gülsoy, “Yunanistan ve arkasındaki  ağ babaları artık Yeni Türkiye’de 83 milyonun birlik ve beraberliği ile ne Eğe’de, ne de Akdeniz’de  hak ve hukukumuza saldıramayacaktır. Bu millet ve kahraman ordusu buna asla izin vermeyecektir. Sık sık ifade ettiğim gibi, bir süredir Irak, Suriye, Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Libya, Azerbaycan içinde veya çevresinde sürdürdüğümüz faaliyetler adı konmamış bir savaştır.  Bu millet, kahraman ordusu ile, 783 bin 562 Km karelik kara parçası  ve 462 bin Km karelik Mavi Vatan’da en küçük hak ve menfaatine saldırılmasına asla izin vermeyecektir.” İfadelerini kullandı.

“YENİ EKONOMİ PAKETİ ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN”

Başkan Gülsoy, Meclis toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamış olduğu ‘Yeni Ekonomi Paketi’ni de değerlendirdi. Gülsoy, “Sayın Bakan, 2021-2023 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergelerin belirlendiğini ifade ettiler. Yeni stratejik reformların hayata geçirileceğini söylediler. Teknolojik ve verimlilik odaklı reformların destekleneceğini ifade ettiler. Sayın Bakanın özellikle altını çizdiği bir önemli konu ise Dijital değişim ve dönüşümdü. Sayın Bakanın ifade ettiği hedefleri yakalayabilmemiz için öncelikle tüm iş çevrelerinin önünü görebilmesi lazım. Güven unsurunun bütün işletmelere tesis etmemiz lazım. Bunu başarabilirsek Türkiye salgının ve küresel rekabetin yol açtığı zorlukların üstesinden gelmeyi bilir. Ancak, bu noktada enflasyon, faiz, döviz gibi temel değerlerin stabil seyretmesi lazım. Devlet olarak bunu sağlayabilirsek müteşebbislerimizin de zorlukları aşma adına gerekeni yapacağından hiç şüphemiz yok. Rabbim başarılı kılsın.” İfadelerini kullandı.

“PERAKENDE SEKTÖRÜNDE DURAĞANLIK SÜRÜYOR”

COVİD-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerine de değinen Başkan Gülsoy, “İmalat sanayinde yaşanan bu iyimser tabloya rağmen perakende sektöründe, yani çarşı ve pazarda  ciddi bir durağanlığın olduğunu söylemeliyiz. Bir yandan insanlara salgın nede niyle  ‘Zorunlu olmadıkça evinizden çıkmayın’ derken, diğer yandan perakende ticaretin  hareketlenmesini bekleyemeyiz. Hizmet sektörleri başta, perakende ticaret noktasında finansa ulaşma ve her alandaki daralma maalesef devam ediyor.” diye konuştu.

“OSB’LERDE İHRACAT ODAKLI CİDDİ BİR HAREKETLENME VAR”

Temmuzla birlikte özellikle sanayide çarklar daha hızlı dönmeye başladığına vurgu yapan Başkan Ömer Gülsoy, “ Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde de işletmelerimizin bir bölümü, bir süredir çalıştıracak vasıflı-vasıfsız elaman bulmakta zorlanıyor.  Kayseri OSB Başkanımız geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada  Bölge’de ağustos ayında doğalgaz tüketiminin yüzde 23,elektrik tüketiminin ise yüzde 25 oranında arttığını ifade etti. Demek ki OSB’lerde temelde ihracat odaklı ciddi bir hareketlenme var. Bunun artarak devam etmesini arzu ediyorum. Bu arada yeri gelmişken son  altı ayda elektrik fiyatlarına  yaklaşık yüzde 22, doğalgaza ise yüzde  35 gibi zam geldiğini hatırlatmak isterim. İnşallah Karadeniz’de bulduğumuz gaz biran önce iç piyasaya verilir de doğalgaz fiyatları düşer.” dedi.

“VERGİ VE SGK PRİMLERİ İÇİN GENEL BİR YAPILANDIRMA DÜZENLEMESİ YAPILMALIDIR”

Başkan Gülsoy vergi ve SGK primlerinin ödenme gününün gelmesinin işletmeleri zor duruma düşürdüğünü belirterek şunları söyledi:

“İşletmelerimizin bir bölümü geçmişte vergi ve SGK primlerini yapılandırmıştı. Virüsün durdurduğu çarklar nedeniyle o yapılandırmaların bir bölümü dahi ödenemezken, ötelenen vergi ve primlerin gününün gelmesi üyelerimiz arasında ‘ Genel bir yapılandırma’ düzenlemesi talebini artırmıştır. Bu yönde hem TOBB Başkanlığımıza, hem de vekillerimize taleplerimizi elettik. TBMM bu hafta açılıyor ve akabinde de ekonomi ile ilgili yeni düzenlemeler Meclis’in gündemine gelecek. Bütçe Kanunu da  geliyor. Mutlaka yeni bir düzenleme ile bu yapılandırma talebi karşılanmalıdır.  Ancak,  her zaman söylediğimiz gibi borçlarını düzenli ödeyenlere de gerekli indirim uygulanmalı. Aksi takdirde düzenli vergi ve primlerini ödeyenler cezalandırılmış olur.”

“E -TİCARET SALGIN DÖNEMİNDE ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

Konuşmasında e-ticaretin önemine vurgu yapan Başkan Ömer Gülsoy, “Salgın döneminde e ticaretin altın çağını yaşadığını söylemeliyim. Süratle ürünlerinizi e-ticaretten pay alma adına dijital ortama taşıyın.  Bu yıl, güvenli e-ticaret sitelerinin oranı yüzde 159 artmış. KOBİ’lerin dijitalleşmesi yüzde 50 daha hızlanmış. 4 bin KOBİ bu dönemde e- ticaretle tanışmış. Yılın ilk çeyreğinde dijitalle tanışan işletme sayısı bin 500 civarında iken, Covid 19’dan sonra 2 bin 500 yeni şirket daha bu sisteme dahil olmuş. Hiçbir arkadaşımızın dijital dönüşüme direnerek rekabet edebilmesi, dolayısıyla ayakta kalması mümkün değil. “ ifadelerini kullandı.

“İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE TABLET VE BİLGİSAYAR DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Meclis toplantısında eğitim gören öğrencilere de destek vereceklerini açıklayan Başkan Gülsoy, “TOBB hem de Odamız bütçesinden öğrencilerimize bir miktar kırtasiye yardımında bulunuyorduk. Yüz yüze eğitim olmayınca kırtasiye yardımı bitti. Bu arada kırtasiye ticareti yapan üyelerimizin durumlarının hiç iyi olmadığını ve her alanda desteğe ihtiyaçları olduğunu söylemeliyim. Odalar Birliğimiz ile yaptığımız görüşmeler sonrasında yurt genelinde ve özelde ilimizde ihtiyaç sahibi çocuklarımızın  aypet ve bilgisiyar ihtiyacının karşılanmasına bütçe imkanlarımız çerçevesinde katkı vereceğiz. Bu süreci kesinlikle milli eğitim müdürlüklerimizle koordineli olarak götüreceğiz. Konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde ilgili meslek komitesi üyelerimizle de istişare toplantıları yapacağız.” diye konuştu.