YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2021 13:46   Güncelleme : 05-01-2021 13:46

KRİTİK EŞİĞİ ATLAMALIYIZ

KRİTİK EŞİĞİ ATLAMALIYIZ

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Kayseri(ASKON) başkanı Ali Özcan 2020’ye ilişkin ihracat verilerini değerlendirdi. Özcan, ticarette son adımı atmakta zorluk yaşandığını belirtti.

ASKON Kayseri başkanı Ali Özcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM)açıkladığı bilgilerin ekonomi için ilk incelenmesi gereken veriler olduğunu belirtti. Ali Özcan, “Pandemi etkisi tüm Dünya’yı olduğu gibi ülkemizi ve özelde de Kayserimizi etkiledi. Bu süreç bize gösterdi ki sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve hijyen bundan sonraki senelerin temel değerleri olacak. Bunu yapan firmalar bir seviye daha atlayacak. Bunu ülkemizde iyi uygulayan firmalar mevcut. Ancak Anadolu’ya bunu yaymamız gerekiyor. TİM verileri ışığında bir plan çizilmeli. Genel başkanımız Sayın Orhan Aydın’ın belirttiği gibi topyekûn bir kalkınma modeli ortaya koymalıyız. Bizler için İstanbul, Trabzon, Şırnak birdir. Gelişmişliği ortaya koymamız için Anadolu’ya ağırlık verilmesi gerekiyor.” dedi.

Ali Özcan, “Kayseri verilerine baktığımızda güzel bir artışın olduğunu görüyoruz. Ancak bu artış bizi diğer illerin önüne taşıyacak seviyede değil. Görünmeyen bir eşik var ve biz orada takılıp kalmışız. Bu kritik eşiği atlarsak ekonomideki hak ettiğimiz yeri alacağımızı düşünüyorum. Eskiden Kayseri denince akla ticaret, mobilya, sucuk, pastırma  gelirdi. Bunlar son dönemde tartışılan meseleler oldu. Bizim buradan kendimizi ispat etmiş bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum. Kayseri’de bir ortaklık kültürü vardı ki birçok büyük kuruluş bu şekilde başlamıştı. Bu kültürü yeniden yaygın hale getirmeliyiz. Bunun gibi yeniden güçlü bir Kayseri gerçeğini ortaya koyacak projeler üretmemiz gerekiyor. Potansiyelimiz olduğu aşikar. Bu gücü artık yansıtmanın vakti geldi.” şeklinde konuştu.