EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-01-2020 15:06

KDV İNDİRİMİ MOBİLYADA YATIRIM İŞTAHINI ARTIRACAK

KDV İNDİRİMİ MOBİLYADA YATIRIM İŞTAHINI ARTIRACAK

Mobilyada yüzde 8 KDV sektörün büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak.

2019 yılını 50 milyarlık TL yurt içi satış ve 3,5 milyar dolarlık ihracatla kapatan mobilya sektörü, 2020’nin ilk haftası aldığı haber ile hedef yükseltti. Mobilya’da KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesini değerlendiren Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, “Karar durağan geçen kış dönemi mobilya satışlarını hareketlendirecek. Sektörde yaşanan bu tarz pozitif gelişmeler yatırım iştahını da artıracak. Biz Kilim Mobilya olarak yeni mağaza yatırımlarımızı daha hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz” dedi.

İlk olarak 2018’in kasım ayında uygulanan, 2019’da da üçer aylık iki periyot halinde hayata geçirilen mobilyada KDV indirimi, altı aylık aranın ardından yüzde 8 olacak şekilde tekrar yürürlüğe girdi. Mobilyada KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesini değerlendiren Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, KDV oranının mobilya sektöründe yüzde 8 olması sektörün gelişimi ve büyümesine pozitif katkı sağlayacaktır. Yapılan teşvikler, ileri tarihe bırakılan alışverişlerin erkene çekilmesine neden olacağı gibi yatırım iştahını da artıracaktır. Evlenme hazırlığı yapanlar, evini yenilemek isteyenler karar ile birlikte mobilyaya yüzde 20-30 oranında daha ucuz sahip olabilecek. Mobilyada taksit oranının 2019 yılı içinde 18’e çıkarıldığını da göz önüne aldığımızda özellikle hane halkı için son derece cazip bir ortam oluşmuş durumda. Ayrıca geçtiğimiz günlerde ev kredilerinin faiz oranlarının 0,99’dan 0,79’a düşürülmesi de evini yenilemek isteyenlere fırsat sağladı. Bu durum mobilya satış hacminin de artmasını sağlayacaktır.”dedi.

Sektörde yaşanan hareketlenmenin yatırım iştahına da pozitif etki yapacağını dile getiren Şahin,yurt içi mobilya satışlarının 2019’da 50 milyar TL olarak gerçekleştiğini, ihracatta ise hedeflendiği gibi 3,5 milyar dolara ulaşıldığını ifade etti. Şahin, Kilim Mobilya’nın yatırımları hakkında da bilgi vererek şunları kaydetti: “171 olan yurt içi mağaza sayımızı 200’e çıkarma hedefiyle çalışıyoruz. Kilim Mobilya’nın şu anda ‘Irak, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Kıbrıs, Birleşik Krallık, Fas, Fransa, Libya, Kenya, Avusturya, Kuzey Yemen ve Lübnan’ da toplam 31 mağazası bulunmakta. 2020 yılı itibariyle Kazakistan, Fas, Azerbaycan, İspanya ’da birer şube daha açıp mağaza sayımızı 35’e çıkaracağız. İhracat yaptığımız ülke sayısını da 44’den 50’ye çıkarma noktasında çalışmalarımız sürmekte. Sektörün bütün dinamiklerini etkileyeceğine inandığımız indirim kararının bu hedeflere ulaşmamız noktasında yardımcı olacağına inanıyoruz.” (Kurum Haber)