YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 11:19   Güncelleme : 28-12-2021 11:19

KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTCİ NNYÜ’DE LİSANSÜSTÜ EKONOMİ SOHBETLERİNE KATILDI

KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTCİ NNYÜ’DE LİSANSÜSTÜ EKONOMİ SOHBETLERİNE KATILDI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Tezli Yüksek Lisans Programı öğrencilerinin düzenlediği “Lisansüstü Ekonomi Sohbetleri” programına katıldı.

NNYÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Dilek S. Yamaçlı moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye katılan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, COVID-19 pandemisi sürecinde Kayseri ihracatında yaşanan gelişmeleri anlattı. Büyüksimitci, NNYÜ öğrencileri ile konuya ilgi duyan farklı meslek gruplarından kişilerin yer aldığı geniş katılımlı online söyleşide, Kayseri ihracatının geçen yıla göre bu yılın ilk 10 aylık dönemde artış oranının yüzde 42,23 olduğunu ve 2 milyar 915 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. En çok ihracat yapılan sektörlerin başında mobilya, elektrikli ev aletleri ve metal ürünlerin geldiğini kaydeden Büyüksimitci, ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ise ABD, Almanya ve Irak’ın ilk üç sırayı aldığını söyledi. Kayseri’de ihracatı destekleyecek yeni çalışmalardan örnekler veren Büyüksimitci, güncel ekonomik gelişmeler hakkında da görüşlerini paylaştı.

Soru-cevap bölümü ile tamamlanan söyleşi sonunda Doç. Dr. Dilek S. Yamaçlı verdiği bilgilerden dolayı Büyüksimitci’ye teşekkür etti.