RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 26-07-2020 14:53   Güncelleme : 26-07-2020 14:53

KAYSERİGAZ, YÜZDE 96,6 ORANINDA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ULAŞTI

KAYSERİGAZ, YÜZDE 96,6 ORANINDA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ULAŞTI

İlimizin en önemli yatırımcı kuruluşlarından birisi olarak dikkat çeken Kayserigaz’ın son dönemdeki faaliyetleri ile ilgili olarak Kayserigaz Genel Müdürü Dinçer Akbaba ile görüştük.

Akbaba, Gazetemiz Kayseri Hakimiyet 2000’e önemli açıklamalarda bulundu.

KAYSERİGAZ’IN FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Kayseri, doğalgaz dağıtım ihalelerinde özel bir yere sahip. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şehir içi doğalgaz dağıtım lisansı ihalelerinin ilkini 2003 yılında Kayseri’de gerçekleştirdi. Ardından Türkiye genelinde peş peşe ihaleler düzenlendi ve yeni bir döneme adım atıldı. Bu anlamda bir ilk olan,sektöre ve tüm paydaşlarına ilham veren marka vizyonu ile doğalgaz dağıtım sektöründe öncü rol üstlenen Kayserigaz, Haziran 2019’dan beri Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR Türkiye’nin iştiraki olarak faaliyet gösteriyor. 

Bugün itibariyle 246 çalışanımızla abonelerimize kesintisiz ve kaliteli doğalgaz dağıtım hizmeti sunuyoruz. Doğalgaz sektöründe abonelerimize yönelik yenilikçi hizmetlerimiz ve çözüm odaklı uygulamalarımızla güvenli ve verimli doğalgaz temininde yüzde 96,6 oranında müşteri memnuniyetine ulaştık. Çevreye saygılı, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımız kapsamında kültürel, sanatsal, eğitsel ve sosyal faaliyetleri ile ‘sürdürülebilirliği’ benimsemiş bir şirketiz.

BÖLGENİZDEKİ HANE VE SANAYİ ALANINDAKİ DOĞALGAZ TÜKETİM POTANSİYELİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Kayserigaz olarak bölgemizde 10 ilçede, 218 mahallede, 550 bini aşkın abonemize hizmet veriyoruz. 2004 yılında ilk doğalgazın kullanılmaya başlandığı dönemde abone sayımız 20 binler düzeyindeydi.Bugün ise hizmet bölgemizde erişim alanımız yüzde 93 seviyelerine ulaştı. 5 bin kilometrenin üzerinde bir şebeke büyüklüğüne sahip olan bölgemizde 2019 yılında toplam doğalgaz tüketimi 684 milyon metreküp olarak gerçekleşti.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ALINAN ÖNLEMLER İLE İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ? BU DÖNEMDE NE GİBİ AKSİYONLAR ALDINIZ?

Kayserigaz olarak, yeni tip koronavirüsle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere sağlık otoritelerinin talimatlarına uygun olarak tüm tedbirlerimizi hızla aldık ve uygulamaya geçirdik. Ana hissedarımız SOCAR Türkiye ve tüm iştiraklerini kapsayan bir eylem planı devreye alındı. 16 Mart tarihinden itibaren evden çalışma sistemine geçerken saha çalışanlarımızı da 14 günlük süreli olarak birbirinin yedeği olacak şekilde gruplara ayırdık. 14 günlük periyotlar sonrasında işe başlayacak olan çalışanlarımız işyeri hekimimizin kontrolünden geçiyor. Sahada çalışan arkadaşlarımız için gözlük, maske, eldiven, galoş, tulum, dezenfektan temini sağlanırken şirketimizin tüm lokasyonları ve araçları düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Tüm çalışanlarımızın ofis içinde maske kullanımı zorunlu tutuluyor. Şirketimizde toplantı odalarımızın kullanılması kısıtlaması sürüyor. Hizmet bölgemizdeki vatandaşlarımızın sağlığını koruma hedefiyle abonelerimizin yüz yüze hizmet aldıkları Müşteri Hizmetleri Müdürlüğümüzün (MHM) girişine termal kameralar yerleştirildi. Merkezimize gelen abonelerimiz 5’er kişilik gruplar halinde içeriye alınırken dışarıda bekleyen abonelerin de sosyal mesafe kuralına göre beklemesi sağlanıyor. ‘Evde kal’ çağrısına uygun olarak biz de tüm abonelerimize online işlem merkezi, e-devlet platformu ve çağrı merkezini kullanmaları konusunda SMS ile bildirim yaptık. Sosyal medya mecralarımızdan da bilgilendirmelerde bulunarak bu iletişim kanallarını öncelikli olarak kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

SALGIN İLE İŞ MODELİNİZDE HERHANGİ BİR DEĞİŞİME İHTİYAÇ DUYDUNUZ MU? YATIRIM VE PROJELERİNİZİ NASIL ETKİLEDİ?

Kovid-19’un küresel bir salgın olarak ilan edilmesi ile doğalgaz dağıtımı gibi günlük yaşamın vazgeçilmezi olan bir hizmeti verdiğimiz için önceliğimiz; bir yandan çalışanlarımızın sağlığını korurken, diğer yandan da kesintisiz gaz arzı için gerekli bakım ve onarım çalışmalarımızı aksatmadan devam etmek oldu.Yatırımlarımıza ise normalleşme sürecine yönelik atılan adımların ardından hız kesmeden devam ediyoruz. Bu kapsamda, 2020 yılına yönelik yatırım planlamalarımızda bir değişim olmadı. 2020 yıl sonuna kadar 33,5 milyon TL’lik yatırım ve 182 kilometre hat yatırımı planımız güncelliğini koruyor.

KAYSERİGAZ OLARAK DEVAM EDEN VE PLANLANAN YATIRIMLAR HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Türkiye’nin her yerine doğalgaz götürme hedefi hızlı bir şekilde devam ediyor. Biz de Kayserigaz olarak yatırımlarımızla Türkiye’nin bu hedefine destek olmak üzere çalışıyoruz.

Geçtiğimiz yıl haziran ayında SOCAR Türkiye’nin iştiraki olmamızla birlikte2019 yılı bizim için hem entegrasyon süreçlerine ilişkin yönetimin hem de yatırımlarımızın devam ettiği bir yıl oldu. Kayserigaz'ın lisans alanında yer alan bölgelere doğalgaz ulaştırmak üzere 19,5 milyon TL yatırım yaparak başlatılan ve 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan projesi kapsamında geçtiğimiz ekim ayında Tomarza ilçesi doğalgaza kavuştu. Böylelikle, hizmet bölgemiz olan Kayseri’de; Kocasinan, Melikgazi, Talas, Bünyan, Develi, Hacılar, İncesu, Yahyalı ve Yeşilhisar’a Tomarza’yı da ekleyerek doğalgazın ulaştığı ilçe sayısını 10’a çıkardık. Faaliyetlerimize başladığımız 2003 yılından 2019 yıl sonuna kadar Kayseri’ye yaptığımız yatırımların toplamı 420 milyon TL’yi aştı. Türkiye’nin en modern doğalgaz dağıtım şebekelerinden birine sahip, sektörün öncü şirketlerinden biriyiz.

Yeni yatırımları normalleşme süreci ile birlikte hayata geçirmeyi başladık.2020 sonuna kadar 33,5 milyon TL’lik yatırımla, 182 kilometre yeni hat yapımı planlıyoruz. Bu kapsamda Talas ilçesine bağlı Kuruköprü Mahallesi’ni doğalgazla buluşturmaya hazırlanıyoruz. Toplam 3 milyon 621 bin TL’lik yatırımla 47 cadde ve 650 binanın bulunduğu Kuruköprü’ye yılsonuna kadar doğalgaz arzını sağlamayı planlıyoruz. Temmuz ayında temelini attığımız proje ile47 cadde ve 650 binanın bulunduğu Kuruköprü’de proje kapsamında 3 bin 596 metre çelik hat, 22 bin 500 metre polietilen ana hat ve 5 bin 850 metre servis hattı olmak üzere toplam 31 bin 946 metre hat çekilecek. Kuruköprü’ye doğalgaz verilmesi ile birlikte Kuruköprü halkının yüzde 50’sinin 2021 yılının kış ayında doğalgaz kullanmasını öngörüyoruz. Aynı tarihte temellerini attığımız Ebiç Mahallesi’ne de 2,5 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirerek  yıl sonuna kadar doğalgaz arzını sağlamayı planlıyoruz. Doğalgaz altyapısının henüz kurulmadığı ilçelerin önümüzdeki yatırım dönemlerinde kapsam içine alınmasına yönelik  çalışmalarımız devam ediyor.   

Kayserigaz Genel Müdürü Dinçer Akbaba’ya samimi açıklamaları ve ilimize verdiği müjdeler için teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz.  (MUSTAFA CENGİZ)