YEREL
Giriş Tarihi : 21-07-2020 12:04   Güncelleme : 21-07-2020 12:04

KAYSERİ'DE BETONA DEĞİŞİLEN GELECEK...

KAYSERİ'DE BETONA DEĞİŞİLEN GELECEK...

Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Orhan Karakoçluoğlu, yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:  

Yok edilmeye çalışılan Güneşli tarım işletmesi ve ucundan yavaş yavaş girilerek tamamen imara boğulup yok edilecek olan Buğdaylı meraları gelecekte neden önemli olacaktır. Biraz bu konuya değinelim.

Özellikle Güneşli tarım işletmesine ait olan arazinin hukuki yönü, kimlerin bağışladığı, bağışçılarının kimler olduğu, ne şartlar ile bağışın yapıldığı, burada kurulan okulun inşaatına ne kadar ve kimlerin nakdi yardımda bulunduğu, imara açılarak ranta dönüştürülecek olan arazinin rantını kimlerin yiyeceğini, kimlerin bu bölgede müteahhitlik yapacağı gibi konularına hiç değinmeden konuya yalın ve düz bir bakış ile sadece tarım ve hayvancılık, dolayısıyla insan gıdası ve beslenmesi yönünden değerlendirmek istiyorum. Yoksa elbette ülkemdeki çoğu kanun uygulamalarının hukuka uymadığını biliyorum. Türkiye'nin artık bir hukuk devleti olmayıp keyfi kanun devleti olduğunu zaten tüm insanlarımız da biliyor. Talimatlı yargı ağının nasıl çalıştığı bilinen bir gerçektir.

Bahse konu olan Güneşli tarım arazisi 981 dönüm sulanmaya müsait ve bölgenin en verimli arazileri arasındadır. Son pandemi sürecinde tüm dünya bir karış tarım toprağının uzaya giden füzeden ve o füzenin yörüngeye oturttuğu uydudan daha değerli olduğunu, toprağın paha biçilmez bir değere sahip olduğunu anlamıştır. Gelecek yıllarda insanlığın su ve tarım toprağı için birbiri ile savaşacağı tahmin edilmektedir. Her ne şartla olursa olsun toprak namustur. Düşman işgaline de beton işgaline de terk edilemez.

981 dönümlük böylesi bir arazide ortalama dönüm başına 400 - 500 kg buğday yeni tarım yöntemleri ile üretilebilir.  Buğday %70’lik bir randıman ile una dönüştürülür.  %30’luk kalan bölümü ise kepek ve kapçık olarak hayvan yemi içine ilave edilerek hayvan beslenmesinde yani dolayısıyla insan beslenmesinde yine kullanılır. Bir kg buğdaydan 700 Gr ekmeklik buğday unu elde edilir. Bir kilogram undan ise maya ve su ilave edilip 1.5 kg hamur oluşarak 6 adet ekmek üretilir.

Biraz daha hesaba boğulalım mı...

981 dönüm X 450 kg buğday hasadı= 441.450 kg buğday üretimi sağlanır.

Bir kg buğdayın 700 Gr un olduğunu tekrar hatırlayalım.

441.450 X 0.7 = 309.015 kg un elde edilir.

Yine bir kg undan 6 ekmek yapıldığını hatırlayalım.

309.015 X 6 = 1.854.090 adet somun ekmek.

Ve yine buğdayın %70 un randımanı sonrası kalan kepek kapçık ise yani %30’luk Bölümü 132.435 kg kepek+kapçık demektir.

Bir büyük baş hayvana günlük beslenme rasyonunda 2 kg bu ürünlerden verildiğini de düşünürseniz kaç büyük baş hayvanımızı bir yıl beslemiş oluruz.

Tüm dünya büyük bir gıda krizine doğru sürüklenmektedir.

Ülkemizde yine gıda enflasyonu yıllık bazdaki yükselişi halkın alım gücünün üzerinde devam etmektedir. Peki bu hesap bununla biter mi. Hayır bitmez. Bir de bu işin siyasi yönü var.

Buğdayın bilinen en büyük zararlısı SÜNE zararlısı olarak bilinir. Ama gördük ki buğdayın asıl zararlısı AKP hükümetleri ve AKP belediyeciliğidir... Gel gelelim o güzelim Buğdaylı meralarına;

Toplamda 2500 dönüm yani 2.5 miyon metre kare arazi. Meralarda hayvan besleyen insanlar iyi bilir.

Kuvvetli bir merada yani Buğdaylı meraları öyledir. Kaldı ki eksiği varsa devlet ıslah etmekle yükümlüdür.  1 dönüm merada 10 adet koyun beslenir. Yani 2500 dönüm mera alanında 25.000 koyun beslenir ve ülkemiz şartlarında kuzularda  ikizlik oranı 1.7 olarak gerçekleşir.

Yine biraz hesaba boğulalım

25.000 X 1.7 = 42.500 kuzu elde edilir. % 10 kuzu firesi yaşanır ki bu da 38.250 kuzunun 50 kg canlı ağırlıkta 25 kg karkas et verirken kasaplık olmasıdır.

38250 X 25 = 956.350 kg karkas et verimlidir.

Hesap bu mudur? Hayır bir de siyasi hesap vardır.

Küçük baş hayvanların en büyük zararlısı olarak dağlardaki kurtlar bilinirdi. Kuzuların ve koyunların en büyük zararlısının Kayseri Büyükşehir Belediyesi olduğu anlaşılmaktadır.

Yani demem o ki Güneşliye kuracağınız villalar Türk halkının 1.854.000 adet gelecekte ihtiyaç duyacağı somun ekmeğin üzerine  kurulacaktır. Ucundan kıyısından imara açmaya çalıştığınız Buğdaylı meraları ise yaklaşık 1.000.000 kg kuzu etinin üzerine denk gelecektir.

Hadi bakalım villalara hücum ....(Kurum Haber)