YEREL
Giriş Tarihi : 04-11-2020 15:40   Güncelleme : 04-11-2020 15:40

KAYSERİ TİCARET BORSASI TARIM HAYVANCILIK VERİLERİNİ AÇIKLADI

KAYSERİ TİCARET BORSASI TARIM HAYVANCILIK VERİLERİNİ AÇIKLADI

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, düzenlediği toplantıda Kayseri tarım ve hayvancılığının şu anki bulunduğu durum ve 2019 yılı tarım ve hayvancılığına dair raporunu açıkladı.

Başkan Bağlamış hazırladıkları raporla ilgili şunları söyledi. “ Bizler göreve geldiğimiz günden beri her yıl düzenli olarak İlimizin tarım ve hayvancılık verilerini sunuyoruz.

Buradaki amacımız sektörümüzdeki eksiklikleri ve talepleri ortaya çıkarıp, İlimizin dinamikleri ile birlikte bu konuda daha iyi sonuçlar almak için ortaya çıkan tablonun istişaresinin yapılmasını hedeflemekteyiz. 

Ayrıca Bu verileri de gerek sizler araçlığıyla gerekse yüz yüze İlimiz siyasilerine ve bakanlıklarımıza iletiyoruz.

Ülkemiz ekonomisi oldukça zorlu geçen bir yılı geride bıraktı. Ancak bizler bu süreçte Borsa olarak ilimizin tarım ve hayvancılık ekonomisini geliştirmek adına sürekli çalıştık, Faaliyetlerimiz arttırdık, büyüyen kurumsal kapasitemizle İlimiz içinde ve dışında üyelerimize hizmetler sunuyor, onları en iyi şekilde temsil ediyor seslerini duyuruyoruz. Borsamızı özel sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda hizmet üreten, destek veren kuruma dönüştürdük. Üyelerimize en kaliteli şekilde hizmet vermeyi amaçlayarak, Uluslararası standartlarda hizmetler vermek için çalışmalar yapmaktayız. İlimizin iş dünyasına yönelik çözümler üretirken, milletimizin sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek mekanizmalar kurmaya devam ediyoruz. Misyonumuz tüm üyelerimizin dünya standartlarında rekabet imkanına kavuşmasıdır.

 Özel sektörümüzün çatı kuruluşu ve asli temsil mekanizması olan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin öncülüğü doğrultusunda çalışarak daha güçlü bir Kayseri olma hedefleri doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu sorumluluk bilinciyle gerçekleştirdiğimiz çalışmaları içeren 2019 Tarım ve Hayvancılık faaliyet raporumuzu bilgi ve tetkiklerinize sunmaktan onur duyuyorum.

Kayserimiz Biliyorsunuz ki Et ve et ürünleri üretiminde Pastırma, sucuk, kavurma vb. gibi Türkiye’nin en önde gelen üreticisidir, ancak bununla beraber tarımsal alanda da giderek yapılan atılımlarla adımızdan söz ettireceğiz bu anlamda sizlere İlimizin bazı tarımsal verilerinden bahsetmek istiyorum;

Kabak çekirdeğinde; 16.706 Ton üretimle, Türkiye’de yüzde 1. Sıradayız.

Ayçekirdeğinde; 23.950 Ton üretimle Türkiye’de 1. Sıradayız.

Patates üretiminde; 451.798 Ton üretimle 4. Sıradayız.

Kuru fasulye üretiminde 4.455 Ton üretimle 7. Sıradayız.

Aspir üretiminde; 732 Ton üretimle 9. Sıradayız.

Artık Kayseri olarak tarımsal üretimde görüldüğü üzere ürün yelpazesinin giderek artış gösterdiğini görmekteyiz.

Türkiye tarım ve hayvancılık üretimi konusunda köklü bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahiptir. Türkiye, dünyanın lider tarım üreticilerinden biri olmayı hak etmektedir. 

Salgın hastalıklar krizler bize gösterdi ki gıda arz güvenliği ve gıda noktasında kendi kendine yeten bir ülke olmak içinde bulunduğumuz durumda her şeyden önemli, bu süreç tarım ve hayvancılığın önemi bizlere bir kez daha gösterdi.

Hem ülkemizde hem ilimiz de Tarım ve hayvancılığın öneminin anlaşılması bizleri bu süreçte ziyadesiyle memnun etmiştir.

2019 Kayseri Tarım Hayvancılık raporu ilimizde ki tarımsal ve hayvansal veriler yatırım alanları devlet destekleri gibi birçok alanda rehber olma özelliği taşıyacaktır.

Biz bu çalışma ile  ilimizin Tarım ve hayvansal potansiyeline yönelik artılarımızı ve eksilerimizi detaylıca inceleyerek kamu ve özel sektöre rehber olma amacı güdüyoruz.

Bu anlamda özellikle parantez açmamız gereken nokta teşvikler, hibeler, desteklemeler. Kayserimiz teşvik, hibe ve desteklemelerden daha fazla yararlandırılmalıdır. Bu noktada ilimizin teşvik, hibe ve desteklerden yeterince yararlanamadığını düşünmekteyiz.

İlimizde ki siyasilerimiz, Odalarımız, STK’larımız hep birlikte herhangi bir ayrım yapılmaksızın bu amaç etrafında bir araya gelmeli ve Kayseri’nin hak ettiği değeri görmesi adına tek ses mücadele etmeliyiz.

Yine Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerini ilimize kazandırmak için mücadele etmeliyiz.

Kayseri Ticaret Borsası olarak bizler de üyelerimizin her türlü sorununu çözme adına çalışmalar yapmakta, ilimizin hayvancılık sektöründe Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden birisi olması için gayret göstermeye çalışmaya elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz dedi.