TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 26-08-2019 10:55

KAYSERİ ŞEKERDEN TÜRKİYE’DE İLK; ELEKTRİK ÜRETİMİNDE VERİMLİ VE ÇEVRECİ KAZAN PROJESİ

KAYSERİ ŞEKERDEN TÜRKİYE’DE İLK; ELEKTRİK ÜRETİMİNDE VERİMLİ VE ÇEVRECİ KAZAN PROJESİ

Türkiye’de Şeker sektöründe bir ilk olan dönüşüm projesi Çevre dostu Kayseri Şeker tarafından gerçekleştirildi.

Kömür kazanlarındaki 65 yıl önceki teknolojinin  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ülkemizdeki  Hava kalitesinin yükseltilmesi kriterlerine uygun olarak Kayseri Şeker tarafından gerçekleştirilen dönüşüm projesi,  Türkiye’de Şeker Sektöründe bir ilk olması hasebiyle önem arz ediyor.

Kayseri Şeker Fabrikasının1955 yılında İlk Kuruluşunda  FransızFives Lille  firması tarafından imalatı yapılan ve fabrikanın enerji üretiminin katı yakıt ile  karşılanan kısmını  sağlayan 3 adet Kömürlü kazanın, daha verimli ve çevreci bir şekilde yanmasını sağlayacak modernizasyonu gerçekleştirildi.

Doğalgaz tüketimini azaltacak olan ve  Yerli Kömür yakılarak elektrik enerjisi elde edilen Kömür kazanlarının  verimlilikleri artırılması yanında CO (Karbonmonoksit) salınımları düşürülerek çevreye duyarlı  verimli kazanlar haline dönüştürüldüğü belirtildi.

Türkiye’de Şeker sektöründe bir ilk olan bu Proje Çevre dostu Kayseri Şeker tarafından gerçekleştirilmesi Kayseri Şeker’in Çevre duyarlılığı açısından çok önemli bir çalışma olarak yerini aldı.

75 ton/saat buhar üretimi ile maksimum kapasitede 5.4 MW/saat elektrik enerjisi üretmekte olan 1955 model 3 Kömür kazanı,Kayseri Şeker ile ABD Reaction Engineering firması arasında yapılan anlaşma kapsamında 34 mavi 6 beyaz yaka personelin bir yıllık çalışmaları sonucunda 65 nci kampanya dönemine hazır hale getirildi.

Üç Milyon TL yatırım bedeli olan proje ile Kazan verimlilikleri Yüzde 5 oranında artırılmış. Daha az kömür kullanılarak daha fazla enerji üretilmesi sağlanmıştır. Projenin yaklaşık 3 yılda kendini amorti etmesi beklenmektedir.(Kurum Haber)