YEREL
Giriş Tarihi : 04-03-2021 11:26   Güncelleme : 04-03-2021 11:26

KAYSERİ MMO KIRŞEHİR BELEDİYESİ İLE ASANSÖR PROTOKOLÜ İMZALADI

KAYSERİ MMO KIRŞEHİR BELEDİYESİ İLE ASANSÖR PROTOKOLÜ İMZALADI


01.04.2020 Tarihinden itibaren MMO Kırşehir İl Temsilciliğimiz ile Kırşehir Belediyesi arasında; 04 Mayıs 2018 tarihli, 30411 Sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” gereğince asansörün güvenli ve işletme yönünden uygun çalışıp çalışmadığını tespit etmek için ilgili idare sınırları içerisinde bulunan yapılardaki asansörlerin yılda en az 1 defa periyodik kontrolünün yapılması zorunludur. Bu kapsamda MMO Kırşehir İl Temsilciliğimiz olarak ilgili idare sınırları içerisindeki asansörlerin periyodik kontrolünün odamız tarafından gerçekleştirilmesi amaçlı Kırşehir Belediyesi ile 4 YIL süreyle “ASANSÖRLERİN PERİYODİK KONTROLÜ” protokolü imzalanmıştır.
    Makina Mühendisleri Odası, Anayasanın 135. maddesi doğrultusunda çıkarılan 6235 sayılı yasa ile 1954 yılında kurulmuş Kamu Kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olup, meslek alanları ile ilgili düzenlediği teknik eğitimler, kongre ve sempozyumlarla, yayınladığı teknik kitap, dergi, broşür ve raporlarla ülke ve toplum yararları doğrultusunda sanayinin ve mesleğin gelişmesini sağlamaya çalışmaktadır. Odamız tüm bu çalışmalarından oluşan bilgi birikimi ile teknik hizmetler üretmektedir.
  Kontroller de temel amaç; günlük hayatımızda ve çalışma yaşamımızda sağlığımıza zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gerekli önlemlerin alınması, rahat ve güvenli ortamın sağlanması, kazaların önlenmesi, insanların korunması ve emniyetin sağlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda kontrolleri yapılmamış her makine risk taşır.
   Odamız kamusal denetimin önemli bir ayağı olan asansör periyodik kontrollerini ‘’ Güvenli Bir Kent, Güvenli Bir Yaşam ‘’ amacı ile yapmakta, asansörlerin uygunluğuna göre yönetmelik kapsamında ‘’ Yeşil ( Güvenli ), Mavi ( Hafif Kusurlu ), Sarı ( Kusurlu), Kırmızı ( Güvensiz) etiketleri ile işaretlemektedir.
     Tören, Kırşehir Belediye Başkanımız Sn. Selahattin EKİCİOĞLU ve İmar Müdürü, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Sn. Süleyman VAROL ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Makine Mühendisleri Odası Kırşehir İl Temsilcilik Başkanı Ahmet GÖÇEN’ in katılımıyla gerçekleşmiştir.
    Başta Kırşehir Belediye Başkanımız Sn. Selahattin EKİCİOĞLU olmak üzere, Kırşehir Temsilcilik Başkanımız Sn. Ahmet GÖÇEN' e, Temsilcilik Yönetim Kurulu'na ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.