YEREL
Giriş Tarihi : 03-12-2021 14:20   Güncelleme : 03-12-2021 14:20

KAYSERİ LİSESİ ERASMUS+ PROJE KAPSAMIDA MACARİSTAN'DA

KAYSERİ LİSESİ ERASMUS+ PROJE KAPSAMIDA MACARİSTAN'DA

2020-2022 Yılı Erasmus+ Programı Ana Eylem 2 (KA229) Okullar Arası Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında ''Farklı Kültürler Ortak İdealler'' adlı projeyle hibe almaya hak kazanan Kayseri Lisesi, ilk öğrenci buluşmasını 22 -28 Kasım 2021 tarihinde Macaristan'da gerçekleştirdi.

Nyíregyháza şehrinde Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium okulunun misafiri olan Kayseri Lisesi Okul Müdürü Ali Durmuş , Proje Koordinatörü Fatma Sarı ve 5 öğrenci ile Slovakya,Litvanya,Romanya ev sahibi Macaristan ekibi ile dolu dolu bir hafta geçirdi.

Öğrenciler okulda bulundukları esnada kendi kültürlerini birbirine tanıttılar,yemeğin, sporun, müziğin ve halk danslarının farklı kültürleri birbirine yaklaştıran unsur olduğunu fark ettiler.Yabancı dili kullanma becerilerini geliştirip aslında iletişim kurmak için dilin ilk şart olmadığını deneyimlediler.

Proje etkinlikleri kapsamında engellilik kavramının anlamını öğrenip, ortak ideallerimizden biri olan engelsiz yaşam hakkında farkındalık sahibi oldular.Engelsiz yaşamı destekleyen uygulamaları yerinde inceleyip kıyaslama imkanı buldular.Tamamiyle engellilerin çalıştığı bir Cafe'de bulunup onlarla daha yakından iletişim kurma imkanı buldular.

Öğrenci hareketliliklerinde gerçekleştirilmesi gereken diğer bir çalışma ise ortakların bulunduğu ülkelerdeki dünya kültür mirası örneklerini tanımaktı.Budapeşte deyince, Tuna nehri kıyıları, Buda Kalesi ve civarı ve ünlü Andrassy Caddesi de özellikle listeye dahil.Proje kapsamında bu eserleri ziyaret eden grup,kültürel ve doğal mirasın herhangi bir parçasının bozulmasının veya yok olmasının bütün dünya milletlerinin mirası için zararlı bir yoksullaşma teşkil edeceğini fark ettiler.

Farklı Kültüler Ortak İdealler başlığı altında bir araya gelen Erasmus+ ekibi , 2 Eylül 1541'de Kanuni Sultan Süleyman'ın Budin seferi sırasında vefaat ettiği kaynaklarda yer alan Gül Baba Türbesi ziyaret ettiler.İnsan sevgisi, birlikte yaşama kültürü ve azmi ve ötekine saygısıyla Türk kültürü ile medeniyetinin dünyaya yayılmasına varliğiyla hizmet eden Gül Baba, Türk - Macar dostluğunun nişanesi olan önemli şahşiyetlerinden biridir.

Tarihi bir misyon taşıyan Kayseri Lisesi öğrencileri temelleri yüzyıllar öncesine dayanan Türk-Macar dostluğunu devam ettirmek üzere hafızalarında unutulmayacak anılar biriktirerek Macaristan'dan ayrıldılar.