KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-10-2019 15:08

KAYSERİ KALE MÜZESİ AÇILDI

KAYSERİ KALE MÜZESİ AÇILDI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla şehrimizde gerçekleştirilen toplu açılış töreninde, Kayseri Kalesi’nin içerisine inşa edilen müzenin de açılışı yapılmıştır.

Tarihsel süreçte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri, eşsiz güzellikte kültür varlıklarını bünyesinde barındıran önemli şehirlerimizdendir. 1930 yılında kültürel mirasın hem korunması hem de sunumu için şehirde ilk müze kurulmuş ve ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. 1965 yılına gelindiğinde, Melikgazi İlçesi Gültepe Mahallesi’nde yeni bir müze yapımına başlanmış, bu yeni Müze tertip ve tanziminden sonra 26 Haziran 1969 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.

Tam 50 yıl boyunca pek çok ziyaretçiye hizmet veren müze zamanla ihtiyaç ve yeniliklere cevap veremez duruma gelmiştir. Bu sebeple, kent merkezindeki Kayseri Kalesi içerisine yeni bir müze yapımına başlanarak, 2019 yılında da inşası tamamlanmıştır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni müze binası, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilerek, 19.10.2019 Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Kayseri Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreni ile yeni yerinde hizmete başlamıştır.

Açılışta T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı temsilen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun, Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Erhan Yurdakul, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Fatih Çapar, Müze Müdür Yardımcısı Hasan Elmaağaç ile çok sayıda bakanlık yetkilisi de hazır bulunmuştur. (Kurum Haber)