SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 06-04-2022 16:50   Güncelleme : 06-04-2022 16:50

KAYSERİ İL JANDARMA KOMUTANLIĞI, MART 2022 DÖNEMİ FAALİYETLERİ

KAYSERİ İL JANDARMA KOMUTANLIĞI, MART 2022 DÖNEMİ FAALİYETLERİ

          a.       (30) kasten yaralama olayında yakalanan (70) şüpheli, haklarında yapılan soruşturma evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edilmiştir.

          b.       (40)’ı evden, (24)’ü kamu kurum ve kuruluşundan, (12)’si bağ, bahçe ve tarladan, (5)’i işyerinden, (3)’ü otodan ve (1)’i inşaattan hırsızlık, (22)’si kablo, (1)’i oto, (1)’i motosiklet hırsızlığı ve (6) dolandırıcılık olmak üzere toplam (115) olayda (87) şüpheli yakalanmış olup, (4) şüpheli tutuklanmıştır.

          c.       (5) Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti, (5) Kullanmak için Uyuşturucu Madde Bulundurma, (4) 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet, (2) İzinsiz Kazı, (1) Mali Suç, (2) Yasadışı Bulunma suçu ortaya çıkarılmıştır. Bu olaylarda (36) şüpheli yakalanmış, (7) şüpheli tutuklanmıştır.

          ç.       İcra edilen operasyonlarda; (1.000) gram esrar, (100) gram eroin, (25) adet kaçak bitcoin üretim cihazı, (2.086) gram metamfetamin, (3.450) kilogram tütün, (1) adet tabanca, (26) adet muhtelif kazı malzemesi ele geçirilmiştir.

          d.       Terör ile mücadele kapsamında; “PKK/KCK”, “El NUSRA”, “FETÖ/PDY” ve “DEAŞ” terör örgütleri suçlarından (8) olayda (13) şüpheli hakkında işlem yapılmış, (2)’si tutuklanmış, (4) şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiş ve (1) şüpheli ise ifadesinin alınmasını müteakip serbest bırakılmıştır. (6) şüphelinin yakalama çalışmaları devam etmektedir.

          e.       Dönem içerisinde ailesi ve yakınları tarafından kayıp şahıs müracaatında bulunulan (5) şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.

          f.       Çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (292) şahıs yakalanmıştır.

g.       Koruma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen (6) aile hakkında “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali “nden yasal işlem yapılmıştır.

2.       Sokakta dilendirilen çocukların tespiti durumunda ”Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” ve ”Kabahatler Kanununun 33’üncü Maddesi“ gereğince işlem yapılmaktadır.

3.       Çocuk ve kadın ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde paydaş olan diğer kurum ve kuruluşlara koordine kurularak faaliyetlerin bütünlük içinde yürütülmesi sağlanmaktadır. (Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çocuk İzlem Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, İŞKUR, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü vb.)

4.         Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla etkin mücadele kapsamında; alınması gereken tedbirlere aykırı hareketlerin önlenmesi, vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamında yaşamaları, izolasyon kurallarına uyulmasının sağlanması amacıyla, gerekli denetim ve kontroller yapılmış olup, (3) kişiye karantina kuralına uymamak suçundan idari para cezası uygulanmıştır. 

 

5.         Emniyet ve asayişin temini maksadıyla, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Türkiye Huzur Güven Uygulamasında; sorgulaması yapılan (13.424) şahıstan çeşitli suçlardan arama kaydı bulunan (30) şahıs yakalanmış, (1) tabanca, tabancaya ait (1) şarjör ile (5) fişek ele geçirilmiş olup, (184) umuma açık yer ve işyerlerinin kontrolü yapılmıştır. Kontrolü yapılan (9.087) araçtan (51)’i trafikten men edilmiş, (2) araç yakalanmış olup, (343) araca idari para cezası uygulanmıştır.

6.         Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca, bölgemizin huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik olarak yürütülen faaliyetler, yine halkımızın desteği ile daha da güçlü ve kararlı bir şekilde aralıksız olarak devam ettirilecektir.

AdminAdmin