GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2020 17:39   Güncelleme : 24-06-2020 12:55

KAYSERİ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ AYLIK FAALİYET RAPORU YAYINLANDI

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü aylık faaliyet raporu yayınlandı. İl emniyet müdürü Kamil Karabörk yönetiminde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken il emniyet müdürlüğünün  15 Mayıs 2020-14 Haziran 2020 tarihleri arasında Asayiş Şube Müdürlüğü Faaliyetleri kap samında şu bilgiler yer aldı:

KAYSERİ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ AYLIK FAALİYET RAPORU YAYINLANDI

Cinayet Büro Amirliği: (1)’i kasten öldürme, (2)’si kasten öldürmeye teşebbüs, (2)’si kasten yaralama, (1)’i görevli memura mukavemet ve zor kullanma yetkisinde yasal sınırın aşılması olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (6) olayda yakalanan (13) şüpheliden (3)’ü tutuklanmıştır. Meydana gelen olaylar ile ilgili (5) adet tabanca, (1) adet bıçak ele geçirilmiştir.

Ahlak Büro Amirliği:(3)’ü cinsel içerikli suç, (2)’si kumar olayı olmak üzere adli işlem yapılan toplam(5) olayda yakalanan (6) şüpheli hakkında gerekli işlemleri yapılmıştır. Ayrıca (14) fuhuş ve (2) kumar olayında (39) şahıs ile koronavirüsle (covid-19) mücadele kapsamında (4) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir. Fuhuş yapıldığı tespit edilen (7) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

Hırsızlık Büro Amirliği: (13)’ü evden hırsızlık, (27)’si işyerinden ve kurumdan hırsızlık, (8)’i otodan hırsızlık, (9)’u açıktan hırsızlık olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (57) olayda yakalanan(35) şahıstan (12)’si tutuklanmış olup, (10)’u hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (10)’u oto, (14)’ü motosiklet hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan toplam(24) olayda,İlimizden çalıntı olan (8) adet oto, (8) adet motosiklet ile il dışından çalıntı (1) adet oto ve (1) adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiştir. Olaylarla ilgili yakalanan (20) şahıstan (6)’sı tutuklanmıştır.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği:İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı Yakalama ve UYAP aranması bulunan toplam (309) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup,yakalanan şahıslardan (88)’i ise tutuklanmıştır.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının yazılı talimatları gereğince;(27)ayrı soruşturma dosyası ile İlimizde meydana gelen (5) ayrı dolandırıcılık olayında toplam(35) şüpheli yakalanarak gerekli işlemleri yapılmıştır. Güven timleri tarafından yapılan çalışmalarda ise (3) aranan şahıs yakalanmıştır.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan toplam (72) şahıstan (63)’ü bulunmuş olup, (9) kayıp şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.

15 Mayıs 2020–14 Haziran2020 tarihleri arasında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlar kapsamında ise;  Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda, “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, “Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve “Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme” suçlarından toplamda(130) olayda, (232) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (10)’u adli kontrol neticesinde serbest bırakılmış olup, (29)’u ise çıkarıldıkları Adli Makamlarca tutuklanmışlardır.

“Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak”, “Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranan (12) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (6)’sı ifadelerinden sonra mahkemece salıverilmiş olup, (6) şahıs ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

Yapılan operasyonlarda;(256,94) gram Esrar, (2,67) gram Eroin,(1291,94)gram Metamfetamin, (269,10) gram Sentetik Kannobinoid,(5) adet Ektazi, (19)adet Kırmızı reçeteye tabi hap, (9) adet uyuşturucu tartımında kullanılan Hassas Terazi, (6) adet Tabanca, (2) adet Av Tüfeği ve (33)adet Mermi ele geçirilmiştir.

01 Mayıs 2020–31Mayıs 2020Tarihleri arasında trafik faaliyetleri  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Müdürlüğümüz trafik ekiplerince İlimizde yapılan uygulamalarda; toplamda (30.823) araç kontrol edilmiş olup, eksikliği görülen (8.165) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (64) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (674) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde;(91)’i yaralanmalı ve (172)’si maddi hasarlı olmak üzere toplamda(263) adet trafik kazası meydana gelmiş olup,bu kazalarda(125) vatandaşımız yaralanmıştır.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Trafik denetimlerinde kontrol edilen toplamda  (11.398) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (6.092) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (2) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(76) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde;(1)’i ölümlü,(23)’ü yaralanmalı ve (29)’u maddi hasarlı olmak üzere toplamda (53) adet trafik kazası meydana gelmiş olup,bu kazalarda (1) vatandaşımız hayatını kaybetmiş, (46) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

İlçe Merkezleri İlçe merkezlerinde toplamda (3.236) araç kontrol edilmiş olup, eksiği veya kural ihlali tespit edilen (385) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (7) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(69) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir. Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde toplamda (14)’ü yaralanmalı ve (3)’ü maddi hasarlı olmak üzere (17) adet trafik kazası meydana gelmiş olup,bu kazalarda (22) vatandaşımız yaralanmıştır.

15 Mayıs 2020 – 15 Haziran 2020 tarihleri arası Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Faaliyetleri olarak Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce 15 Mayıs 2020–15 Haziran 2020 tarihleri arasında;İpeksi Dokunuş İle Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, At Çiftliğinde Projeler, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar, 1845 Polis Korosu Projesi ve Toplum Destekli Polislik genel faaliyet ve çalışmaları yürütülmeye devam etmektedir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü genel faaliyet ve çalışmalarında; hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile yüz yüze yapılan çalışmalarda (805) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuş olup, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik (13) sosyal yardım faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce 10-16 Mayıs Engelliler Haftası günü sebebiyle (5) engelli çocuğumuz evlerinde ziyaret edilmiş ve günleri kutlanmıştır. İlimizde ikamet eden şehit ailemize,şehidimizin babasının vefatı sebebiyle taziye ziyaretinde bulunulmuştur. Ramazan Bayramı münasebetiyle şehitlikte,şehit ailelerimiz yalnız bırakılmayarak bayramları kutlanmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü genel faaliyet ve çalışmalarında;(49) site, apartman, işyeri ve kamu kurumlarına yönelik hırsızlık olayları ile mücadele konusunda güvenlik kamerası taktırılmasıyla ilgili bilgilendirme çalışması yapılmıştır.Mahalle polislerine sorumluluk bölgelerinde mahalle sakinlerince bildirilen asayiş ve güvenlik konularında emniyet birimlerine (2) bildirim, metruk bina ve imar işleri sorunları hakkında ilgili belediyelere (7),bildirim olmak üzere toplam(9) bildirimde bulunulmuştur. Kurum ve kuruluşlardan,Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğüne(1) teşekkür bildiriminde bulunulmuş olup, kurumsal e-posta adresine gelen (1)bildirim cevaplandırılarak gereği yapılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce; proje, genel faaliyet ve çalışmalarında 15 Mayıs-15 Haziran 2020 tarihleri arasında toplamda (3041) vatandaşımıza ulaşılmış olup,(270) kadın vatandaşımıza Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması hakkında bilgilendirme faaliyeti yapılmıştır.Covid-19 salgın hastalığıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerle ilgili;taksi durakları, güzellik salonları, kuaför ve berber salonları, alışveriş merkezleri ilecami ve pazar yerlerinde(198) bilgilendirme çalışması yapılmıştır. Ayrıca Güvenlik, Asayiş, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Kadın Acil Destek (KADES), Güvenlik Kamerası Taktırılması konuları ile ilgili (1558)adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyali dağıtılmıştır. 

Son olarak  15 Mayıs 2020 – 14 Haziran 2020 tarihleri arasında Çocuk Şube Müdürlüğü faaliyetleri kapsamında ise İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan (10) çocuğun ailesine, Türk Ceza Kanununun 233’ üncü maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan, (16) şahsa Kabahatler Kanununun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir. (Haber Merkezi)