YEREL
Giriş Tarihi : 22-09-2021 11:05   Güncelleme : 22-09-2021 11:05

KAYSERİ HAVALİMANI ADIM ADIM BAŞMÜDÜRLÜK YOLUNDA HIZLA İLERLİYOR

KAYSERİ HAVALİMANI ADIM ADIM BAŞMÜDÜRLÜK YOLUNDA HIZLA İLERLİYOR

DHMİ Genel Müdürlüğüne bağlı Havalimanlarında “Başmüdürlük” ve “Müdürlük” olarak iki ayrı yapılanma mevcuttur. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Dalaman, Bodrum, Adana, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep Havalimanları Başmüdürlük, diğer havalimanları Müdürlüktür. Daha önce Nevşehir ve Isparta’da Başmüdürlük iken, sekiz yıl önce Müdürlük yapılmıştır.

Kayseri Havalimanı dış hat yolcu sayısı bakımından 8. , toplam yolcu sayısı olarak 10.  sıradadır. Erzurum ‘dan fazla, Gaziantep’le hemen hemen aynı yolcu sayımız olmasına rağmen Kayseri Havalimanı, diğer tüm illerle aynı kategoride, Müdürlük konumundadır.              

          Kayseri Havalimanı’nın BAŞMÜDÜRLÜK yapılmasının Kayserimize faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Merkezî İdarenin Başmüdürlüklere ve Müdürlüklere bakışı farklıdır. Kayseri’de PTT Başmüdürlük’tür, Anadolu Ajansı, Karayolları, Telekom, Türkiye İstatistik Kurumu, İller Bankası, Tapu Kadastro, TEDAŞ, DSİ, Orman, Çaykur, Meteoroloji ise Bölge Müdürlüğü şeklinde yapılanmıştır. Kayseri’nin prestiji açısından Kayseri Havalimanı, BAŞMÜDÜRLÜK seviyesinde temsil edilmelidir.
  1. Müdürlük yapılanmasında bir Müdür, bir Müdür Yardımcısı ve birim şefleri varken, Başmüdürlük yapılanmalarında, Başmüdür, birkaç Başmüdür Yardımcısı, Birim Müdürleri ve Birim Şefleri vardır.  Başmüdürlüklerde idari yapılanma daha güçlü ve organize olduğu için uçuş emniyeti ve yolcuya hizmet kalitesi daha üst seviyededir. Kayseri’ye yeni yapılan Terminal Binasında yolcuya hizmet kalitesinin daha üst seviyede olması için Havalimanının Başmüdürlük olması daha önemlidir. Yeni yapılacak Terminal Binasının büyüklüğü ve yolcu sayısındaki yoğunluk düşünüldüğünde Müdürlük yapılanmasının yetersiz kalacağı değerlendirilmektedir.
  1. Kayseri Havalimanı’ nın Başmüdürlük olmasıyla  personel sayısı  ve istihdam edilecek işçi sayısı da azami şekilde artış olacaktır .

Havalimanımızın ihtiyacı olan  Garaj Binası ve Sosyal Tesisin Kayserimizin prestiji açısından ayrıca ihale edilmesi elzem olup Kışın pisti temizleyen iş makineleri Garaj yetersizliğinden dolayı dışarıda durmaktadır. Ayrıca Havalimanımıza gelen ve sürekli gecelemek isteyen yolcularımıza ve misafirlerimize hitap edecek misafirhane ve sosyal tesis bulunmamaktadır. DSİ veya Karayolları Müdürlüklerindekine benzer bir sosyal tesisin Kayseri Havalimanın acil  ihtiyacı vardır.

Ayrıca;

Havalimanın kapasitesinin büyümesi ile ilgili projelerde bu salgın döneminde emeklerini esirgemeyerek elini taşın altına koyan Ak parti Genel Başkan Yardımcısı Syn.Mehmet ÖZHASEKİ’ye, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Syn Memduh BÜYÜKKILIÇ’a ,Ak parti İl Başkanımız Syn.Şaban ÇOPUROĞLU’na ve emeklerini esirgemeyen bütün Vekillerimize teşekkür ederim.