SİYASET
Giriş Tarihi : 16-05-2020 12:02   Güncelleme : 16-05-2020 12:02

KARAKAŞ: HDP KAPATILMALIDIR

KARAKAŞ: HDP KAPATILMALIDIR

Vatan Partisi Kayseri İl Başkanı Eyup S. Karakaş, yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

En kanlı savaşlarda bile ambulanslara ateş açılmaz. Açılması halinde bu savaş suçu olarak kabul edilir. PKK denilen kanlı terör örgütü hainliğini ve alçaklığını o boyuta çıkarmış ki, Van’ın Özalp ilçesinde, bir can kurtaran aracına, uzun namlulu silahlarla saldırmış ve iki görevliyi şehit etmiş.

Bu alçak saldırıyı takiben aralarında Özalp HDP ilçe başkanı ve yöneticileri de dahil olmak üzere 38 kişi göz altına alınmıştır.

Daha önce görevden alınan HDP’li il ve ilçe belediye başkanlarına ek olarak, Iğdır, Siirt, Baykan ve Kurtalan belediye başkanları da terör soruşturması nedeniyle görevlerinden alınmış ve yerlerine kayyum atanmıştır.

PKK’ya yardım ve yataklık yaptıkları, terör örgütünü övdükleri gerekçesi ile göz altına alınan ve tutuklanan HDP eş başkanları, yöneticileri ve üyelerini de göz önüne alındığında, HDP’nin Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne kasteden eylemler içerisinde olduğu inkâr edilemez bir gerçek olarak ortada durmaktadır.

Anayasamızın 68. Maddesi açık ve nettir: “Siyasî partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, Devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve lâik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz”.

Siyasi Partiler kanununa göre, Anayasa’nın 68. Maddesinde belirtilen eylemlerin odağı olan partilerin kapatılması gerekir. HDP’nin kapatılması bu nedenle Anayasamızın ve Siyasi Partiler Kanunun gereğidir.

Kapatma yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir. Yargıtay Cumhuriyet Baş Savcısı resen dava açabileceği gibi, mecliste grubu bulunan siyasi partilerin müracaatı ile de davayı başlatabilir.

Cumhuriyet Yargıtay Baş Savcısı’nı, Hükümet'i ve grubu bulunan AKP, CHP, MHP ve İYP’i göreve çağırıyoruz. Başlatın artık bu davayı. Kapansın bu terör yuvası.

Mehmetçiğe kurşun sıkanların yeri meclis değil cezaevidir.

CHP ve onunla işbirliği içerisinde olan İyi Parti de uyarıyoruz; Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerinden ve ‘demokrasi’ kelimesinin arkasına sığınarak HDP’yi masum göstermekten vaz geçin. HDP’yi korumak, PKK’yı korumaktır.

HDP’nin kapatılması, PKK terörünü önlemede önemli bir aşama olacaktır.

Vatan Partisi olarak, HDP’nin bir an önce kapatılmasını istiyoruz.  (Kurum Haber)