YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2022 19:11

KALE İÇİ SÖYLEŞİDE SİVİL TOPLUM KONUŞULDU

KALE İÇİ SÖYLEŞİDE SİVİL TOPLUM KONUŞULDU

 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Yazarlar Birliği Kayseri Şubesinin ortaklaşa organize ettiği Kale İçi Söyleşileri başladı.

Ağustos ayı sonuna kadar her cuma günü saat 20.15'te başlayacak olup her hafta birbirinden değerli ayrı bir yazarın misafir edileceği söyleşi programlarında ayrı ayrı konularda söyleşiler yapılacak.

3 Haziran 2022 Cuma günü Kayseri Kalesi içindeki söyleşi standında başlayan programın ilk konuğu Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Başkanı eğitimci, sivil toplumcu Ahmet TAŞ oldu.

Yazarlar Birliği üyeleri, sivil toplum temsilcileri ve vatandaşların ilgiyle takip edip birbirinden kıymetli sorular sorduğu sohbet havasında geçen söyleşide TAŞ, sivil toplum, geçmişten bugüne sivil toplum ve vakıf çalışmaları, sivil toplumun şehir, ülke ve dünya insanına hizmetleri konusunda bilgiler verdi.

İnsani yardım kurumları, vakıflar, dernekler, cemiyetler, cemaatler, siyasi partiler, sendikalar, çeşitli yaptırma yaşatma ve dayanışma, kültür, eğitim ve araştırma dernekleri ve benzer kurumların bir sivil toplum kurumu olduğunu anlatan TAŞ, bunların devlet tarafından denetlendiği bilgilerini verdi.

Sivil toplum kurumlarının kamu yararı belgesi olan ve olmayanlar olarak sınıflandırıldığını bildiren TAŞ, her yıl verdikleri beyanname ile faaliyetlerini devlete ibraz ettiklerini de dile getirdi.

“İnsanın hayırlısı insana hayırlı olandır.” Prensibiyle dünyalık karşılık beklemeden insanlara hizmet için çalışan insanların görev yaptığı sivil toplum kurumlarının kendi imkanlarını kendilerinin oluşturduğunu dile getiren TAŞ, her gün hayır kurumlarından oluşan Türkiye sivil toplum kurumlarının dünyanın dört bir yanındaki insanlara ayrım yapmadan yardım ulaştırdıklarını dile getirdi.

Asya, Afrika, Avrupa, Amerika ve Avustralya gibi kıtalara deprem, sel, yangın, kuraklık, açlık ve savaş mağduru olan insanlara giyecek, yiyecek, barınma, sağlık, eğitim ve kalkınma alanlarında Türkiye sivil insani yardım kurumlarının büyük yardımlar götürdüklerini söyleyen TAŞ, bu konuda Türkiye'nin milli gelirine göre dünyada en çok hayır yapan ülke konumunda olduğunu dile getirdi.

Açlık ve susuzluk çeken Afganistan insanına yardım taşıyan iyilik trenine 20'den fazla sivil kurumun destek verdiğini söyleyen TAŞ, iyilik treninin bu ülkeye altıncı yardım seferini yaptığını da bildirdi.

Yurt dışında ve Türkiye'de yabancı uyruklu öğrencileri eğiterek o ülkelere yetişmiş insan hazırladığını bildiren TAŞ, sivil toplumunun devletin uzayan kolu olduğunu da dile getirdi.

Katılımcıların ilgi ile takip edip sorularla güzelleştirdiği söyleşinin sonunda TAŞ, Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Dairesine, Yazarları Birliği Kayseri Şubesi yönetimine teşekkür etti. Katılımcılara günün anısına kendi hazırladığı Gönül Gözüyle kitabını hediye etti.

AdminAdmin