YEREL
Giriş Tarihi : 18-11-2020 17:30   Güncelleme : 18-11-2020 17:30

KADIN GİRİŞİMCİLERİN ÖNÜ AÇILMALI

KADIN GİRİŞİMCİLERİN ÖNÜ AÇILMALI

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) Başkanı Sema Karaoğlu, Dünya Kadın Girişimciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Karaoğlu, " Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 29,4. Türkiye'de bu oranı artırmak zorundayız. Çünkü gelişim için kalkınma için ekonomik hedeflere ulaşabilmek için kadın girişimciliğinin önünün açılması gerekiyor" dedi

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) Başkanı Sema Karaoğlu, Dünya Kadın Girişimciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.Karaoğlu, "19 Kasım Dünya’da kadın girişimciliği olarak kutlanıyor. Bu vesileyle Kadın İşbirliği Geliştirme Derneği başkanı olarak yönetim kurulumuz adına  Türkiye’deki tüm kadın girişimcilerin ve kadın girişimci adayların gününü kutluyoruz" dedi.

KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ KALKINMANIN FIRSATI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ

Karaoğlu, "Bölgemizde kadın girişimciler için istihdama katabilmek için bir takım çalışmalar yapmaktayız. Biz kadın girişimciliğini dernek olarak cinsiyetçi bir yaklaşımla görmüyoruz. Kadın girişimciliğini bir eşitlik kalkınma ve gelişim fırsatı olarak değerlendiriyoruz" dedi.

KADIN İSTİHDAMINI ARTIRMAYA ÇALIYORUZ

Karaoğlu bu kapsamda yaptıkları çalışmaları da anlattı. Karaoğlu, "Bu fırsatı değerlendirirken kadın istihdamını artırmaya yönelik   çalışmalar yapıyoruz. Bunun en yakın örneğini bir ekonomik model olarak gördüğümüz kooperatiflerle yakın zamanda  Talas  maharetli eller kooperatifini kurduk. Kayseri’de Talas tanıtım sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneği ile beraber bunu kurduk. Bölgemizde birçok kadın girişimci adayı var ancak bir takım ekonomik sorunlar var problemler var. Finansal ulaşmada güçlükler var birtakım kültürel sorunlar var bir takım yerel yönetimlerle bürokratik nedenlerle ilgili sorunlar var ekonomik nedenler var. Kadın girişimciliğinin önünde birçok sorun var. Bu sorunları aşabilme adına bir sivil toplum  kuruluşları kadın girişimci dernekleri elimizden geldiğince bu anlamda destek olmaya çalışıyoruz. Çünkü TÜİK verilerine göre kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 29,4. Bunlar son rakamlar. Bu oranı artırmak zorundayız. Çünkü gelişim için kalkınma için ekonomik hedeflere ulaşabilmek için kadın girişimciliğinin önünün açılması gerekiyor. Bize de büyük bir rol düşüyor. Bizde planlarımızı bu yönde yapıyoruz. Tekrar tekrar kadın girişimcilerin gününü kutluyorum yolunuz açık olsun" dedi.