YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2020 12:29   Güncelleme : 15-09-2020 12:42

KADIN CİNAYETLERİ BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL VE POLİTİKTİR!

KADIN CİNAYETLERİ BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL VE POLİTİKTİR!

 

Kadına atfedilen görevler, değerler, kutsiyeler, sahiplenmeler yüzünden; bu görevi yerine getirmeyen kadınların öldürülmesinin kendinde hak gören erk yüzünden toplumsal! Devlet tarafından gerekli yaptırımlar uygulanmadığı, bütüncül politikalar izlenmediği ve önlem zafiyeti ile şiddetin beslendiği için politiktir.

Kayseri'de meydana gelen olayda uzaklaştırması olan Okan Taşdöven Konya'dan gelerek ayrılma aşamasında olduğu eşi Ayşegül Taşdöven'i bir mağazada sıkıştırarak bıçakla boğazından saldırdı. Cinnet, kontrolden çıkmış gibi bahsedilse de bu tip vakalarda bildiğimiz, erkeklerin haddi olmayan hakları sürekli talep ettiği ve kadınları özgür bırakmadığı gerçeğini yansıtmaktadır.Yıllar içerisinde sistematik olarak, kasten normalleştirilmeye çalışılan katliam da can veren ne ilk, ne son kadındır.

Katilin verdiği ifadeyle "erkeklik gururu" iki kelime ile bir kadın cinayetinin hem sebebini anlatan hem de katili kamu vicdanında aklayan yegane iki kelime.En sonunda sadece birer veri, istatistik olarak kalıyorlar.

 

2011 yılında Türkiye tarafından imzalanan ve 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul sözleşmesi günümüzde feshedilmesi için karalama politikası izleniyor. 6284 sayılı kanunun uygulanmasını talep ediyoruz.

Görmezden ve duymazdan gelinen bu vahşetlere inatla birleşerek daha güçlüyüz.

Kadınlar boran kuşlarıdır,kafese kapatılamayan.Bizlere vurmaya çalışılan zincirler, boş ve afaki bir uğraştır.Toplumun temel taşlarını oluşturan kimliğimiz ve haklarımızla,erk iktidara ve erkek egemen toplum yapısına karşı her zaman varlığımızı ve mücadelememizi sürdüreceğiz

Yine yeniden tekrar ediyoruz."Kadın hakları ile kadındır ve mücadelemiz haklarımızla yaşayacağımız bir dünya yaratma mücadelesidir."

Öldürülmediğimiz bir dünyada yaşamak istiyoruz...

Ayşegül Taşdöven bugün şans eseri hayatta kalmıştır. Kadınlar bu güvencesiz yaşamı hak etmiyor. Kadınların, her bireyin kutsal hakkı olan yaşam hakkı gasp ediliyor.

Güvenceli eşit ve özgür bir dünyada yaşama hakkımızı talep ediyoruz!

 

Eda Albayrak

CHP Kayseri Gençlik Kolları İl Başkanı