GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2020 11:29   Güncelleme : 10-07-2020 11:29

JANDARMADAN AYLIK FAALİYET RAPORU

JANDARMADAN AYLIK FAALİYET RAPORU

T.C. Kayseri Valiliği İl Jandarma Komutanlığı aylık faaliyetlerle ilgili yayınladığı basın duyurusunda şu bilgiler yer aldı:

1.       Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, Haziran 2020 dönemi faaliyetleri kapsamında;

a.       (56) kasten yaralama olayında yakalanan (113) şüphelininsoruşturma evrakları adli makamlara sevk edilmiştir.

b.       (11)’ievden, (5)’i iş yeri, (4)’ü hayvan, (3)’ü kablo, (2)’si kamu kurum ve kuruluşlarından hırsızlık, (1)’i otodan hırsızlık, (2)’si dolandırıcılık, (3)’ü güveni kötüye kullanma olmak üzere toplam (31) olayda yakalanan (34) şüpheliden (3)’ü tutuklanmış olup,(31) şüpheli ise serbest bırakılmıştır.

c.       Uyuşturucu ile mücadele kapsamında; (4) “Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti” ile “Kullanmak İçin Uyuşturucu Madde Satın Almak/Bulundurmak”, (4) Mali Suç, (6) 5015 sayılı Kanuna Muhalefet,(8) 5307 sayılı Kanuna Muhalefet, (1) 6136 sayılı Kanuna Muhalefet Ticari Amaçlı Silah Bulundurmak, (1) 5607 sayılı Kanuna Muhalefet, (3) Siber Suç, (1) Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti olmak üzere toplam (28)  olayda (63) şüpheliyakalanmış ve adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır.    

ç.       İcra edilen operasyonlarda; (3) gram bonzai, (16) gram metamfetamin, (3) adet uyuşturucu kullanma aparatı, (4) adet tabanca, (1) adet mühimmat,  (1) adet av tüfeği, (225) paket sigara ele geçirilmiştir.

d.       Organize Suç Olaylarında;

19 Haziran 2020 tarihinde Kayseri merkezli (14) İlde (Kayseri, Adana, Ağrı, Ankara, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Van, İstanbul, Nevşehir) düzenlenen (1) Organize/Göçmen Kaçakçılığı olayında (5) Organizatör, (119) Düzensiz Göçmen, (12) adet cep telefonu (12) adet sim kart ile olayda kullanılan (3) otobüs ve (2) otomobil ele geçirilmiştir.Yakalanan (21) şüpheliden (8)’i tutuklanmış olup, (13)’ü ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.

23 Haziran 2020 tarihinde Kayseri merkezli (6) ilde (Kayseri, Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin, Sivas)düzenlenen (1) Organize/Akaryakıt Kaçakçılığı olayında (121.000) litre akaryakıt, (4) adet cep telefonu, (4) adet sim kart ele geçirilmiştir. (12) şüpheliden (4)’ü tutuklanmış olup, (8)’i hakkındaise yakalama kararı çıkartılmıştır.

e.       Terör ile mücadele kapsamında; FETÖ/PDYTerör Örgütü suçlarından (2) olayda (2) şüpheli hakkında işlem yapılmış olup, (2) şüpheliyi yakalama çalışmaları devam etmektedir.

f.       Dönem içerisinde ailesi ve yakınları tarafından kayıp şahıs müracaatında bulunulan (10) şahıstan (2)’si bulunmuştur.

g.       Çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (147) şahıs yakalanmıştır.

ğ.         Koruma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen (13) aile hakkında “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhmali “ suçundan işlem yapılmıştır.

2.       Sokakta dilendirilen çocukların tespiti durumunda “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” ve “Kabahatler Kanununun 33’üncü maddesi” gereğince işlem yapılmaktadır.

3.         Çocuk ve kadın ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde paydaş olan diğer kurum ve kuruluşlara koordine kurularak faaliyetlerin bütünlük içinde yürütülmesi sağlanmaktadır.(Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çocuk İzlem Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, İşkur, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü vb.)

4.         Coronavirüs (COVİD-19) kapsamında alınması gereken tedbirlere aykırı hareketlerin önlenmesi ve vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamının sağlanması, sosyal izolasyon kurallarının uygulanması amacıyla kapatılan yada kısıtlanan;lokanta, restoran, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali, rekreasyon alanı, oyun salonu vb. işyerleri ile park ve bahçe vb. umuma açık yerler kontrol edilmiştir.

5.         Emniyet ve asayişin temini maksadıyla yapılan eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Türkiye Huzur Güven Uygulamasında; (4.288) şahıs sorgulanmış, (11) aranan şahıs yakalanmış,(185) işyeri ve (24) ikamet adresi kontrol edilmiş,(1.441) araç denetlenmiş olup, (33) araca ise(10.120) TL idari para cezası uygulanmıştır.

Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca, bölgemizin huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik olarak yürütülmekte olan faaliyetler,yine halkımızın desteği ile daha güçlü ve kararlı bir şekilde aralıksız olarak devam ettirilecektir. (Kurum Haber)