YEREL
Giriş Tarihi : 16-12-2021 12:01   Güncelleme : 16-12-2021 12:01

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ’TAN DİKKAT ÇEKEN BÜTÇE AÇIKLAMASI

-BU BÜTÇE AKP’NİN GİDERAYAK MİLLETİMİZE ATTIĞI SON KAZIĞIN BÜTÇESİDİR -BU BÜTÇE İLE VATANDAŞTAN ALINIP, YİNE SARAYLARA, YANDAŞLARA PARA AKTARILACAK! -BU BÜTÇE VATANDAŞIN DEĞİL, BETON BİNALAR YAPARAK ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ BİLE İPOTEK ALTINA ALAN YANDAŞ MÜTEAHHİTLERİN BÜTÇESİDİR -2022 YILI BÜTÇESİNDE FAİZE ÖDENECEK PARA BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE 60 MİLYAR DAHA ARTARAK 240,4 MİLYAR LİRAYA YÜKSELMİŞTİR! -ŞİMDİ SORUYORUM: EY AKP, SİZ Mİ FAİZE KARŞISINIZ!  SİZ FAİZE DEĞİL, BU MİLLETE KARŞISINIZ -MİLLETİMİZ İLK SEÇİMDE AKP'NİN GÖREVDEN ‘AFFINI’ KABUL EDECEKTİR -BU BÜTÇEDE İSTİHDAM YOK, BU BÜTÇEDE ADALET YOK, EŞİTLİK YOK! -BU BÜTÇEDE YANDAŞ VAR, VATANDAŞ YOK

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ’TAN DİKKAT ÇEKEN BÜTÇE AÇIKLAMASI

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, AKP tarafından Meclis’e getirilen 2022 bütçesi ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. “Bu bütçe ile vatandaştan alınıp, yine saraylara, yandaşlara para aktarılacak” diyen Ataş, “2022 yılı yoksulluk ve yolsuzluk bütçesinde de gelirlerin kimden toplanacağı, toplanan gelirlerin kimlere aktarılacağı gayet açıktır. Bu yokluğun ve yoksulluğun bütçesinde para, geçim derdi altında ezilen vatandaştan alınıp ülkemizi yağmalayan Katar’a verilecektir” dedi. 2022 yılı bütçesinde faize ödenecek paranın bir önceki yıla göre 60 milyar daha artarak 240,4 milyar liraya yükseldiğini dile getiren Ataş, “Şimdi soruyorum: ey AKP, siz mi faize karşısınız? Siz faize değil, bu millete karşısınız” diye konuştu.  “Bütçede istihdam yok, bu bütçede adalet yok, eşitlik yok. Sonuç olarak bu bütçede yandaş var, vatandaş yok” ifadeleri ile de Meclis’te yaptığı konuşmada dikkat çeken Ataş, “Bu bütçe AKP’nin giderayak milletimize attığı son kazığın bütçesidir” şeklinde konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine parti grubu adına konuştu. Ataş, “2022 yılı yoksulluk ve yolsuzluk bütçesinde gelirlerin kimden toplanacağı, toplanan gelirlerin kimlere aktarılacağı gayet açıktır. Bu yokluğun ve yoksulluğun bütçesinde para, geçim derdi altında ezilen vatandaştan alınıp Saraylarına, yandaşlara ve ülkemizi yağmalayan Katar’a verilecektir” diye konuştu.

BU BÜTÇE İLE VATANDAŞTAN ALINIP, YİNE SARAYLARA, YANDAŞLARA PARA AKTARILACAK!

Ülkemizin en az yirmi beş yılı garanti ödemeleriyle ipotek altına ALINACAK

Meclis’te vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çeken Milletvekili Ataş, “Dünyanın her yerinde merkezî yönetim bütçeleri yıl içinde gelirlerin kimlerden ne kadar ve nasıl toplanacağı, toplanan bu gelirlerin nerelere ve nasıl harcanacağını gösterir. 2022 yılı yoksulluk ve yolsuzluk bütçesinde de gelirlerin kimden toplanacağı, toplanan gelirlerin kimlere aktarılacağı gayet açıktır. Bu yokluğun ve yoksulluğun bütçesinde para, geçim derdi altında ezilen vatandaştan alınıp ülkemizi yağmalayan Katar’a verilecektir. Ay sonunu getiremeyen memurdan, işçiden alınıp eski düşman -yeni dost- Birleşik Arap Emirlikleri’ne verilecektir. Pazara dahi gidemeyen emekliden alınıp devlet ihaleleriyle zengin edilen yandaşlara verilecektir. Siftah yapamayan esnaftan alınıp vakıflar üzerinden akrabalara aktarılacaktır. 32’li bir paket tuvalet kâğıdı alabilmek için tam bir buçuk gün çalışan asgari ücretliden alınıp 3-5 maaşlı danışmanlara, yoldaşlara, saray soytarılarına verilecektir. Üniversite mezunu işsiz gençten toplanacak para saraylara harcanacaktır. Torununa bir şeker dahi alamayan yaşlıdan alınıp koruma ordularına, sarayın lüks uçaklarına, israf ve şatafata harcanacaktır. Tarlasını ekemez hâle gelen, traktörü haczedilen çiftçiden alınacak para, geçilmeyen köprülerin, uçak inmeyen havaalanlarının, kullanılmayan otoyolların, fiyatından dolayı vatandaşın kullanamadığı tünellerin, hasta garantili şehir hastanelerinin müteahhitlerine aktarılacaktır yani devletin kendisi yapmayıp yandaş müteahhitlerine yaptırdığı işlere Ulaştırma Bakanlığı bütçesinden 21 milyar lira, Sağlık Bakanlığı bütçesinden ise 22 milyar lira aktarılacaktır. Sonuç olarak, ödenecek bu 43 milyar lira 17 Bakanlığın 9’unun bütçesinden daha fazladır, Sağlık Bakanlığı bütçesinin yüzde 37’si, Tarım Bakanlığı bütçesinin yüzde 66’sı kadardır. Ülkemizin en az yirmi beş yılı garanti ödemeleriyle ipotek altına alınmıştır. Üstelik, garanti ödemelerine ayrılan 43 milyar lira dövize endeksli olduğu için dolar kurunun 9 lira civarında olduğu zaman hesaplanmıştır, bugün bu miktar en az yüzde 50 daha fazladır” şeklinde konuştu.

BU BÜTÇE VATANDAŞIN DEĞİL, BETON BİNALAR YAPARAK ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ BİLE İPOTEK ALTINA ALAN YANDAŞ MÜTEAHHİTLERİN BÜTÇESİDİR

“Bu bütçe üreticinin, emekçinin, çiftçinin bütçesi değil, devletin kaynaklarını sömüren, milletin parasıyla zenginliğine zenginlik katan ihaleci yandaşların bütçesidir” ifadeleri ile de dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: Bir taraftan en az 43 milyar lira yandaş müteahhitlere aktarılırken diğer yandan Tarım Kanunu’ndaki  “Tarımsal desteklerin gayrisafi yurt içi hasılada yüzde 1’den az olamaz.” hükmü ihlal edilmeye devam ediliyor. Yıllarca yüzde 0,5 düzeyinde tutulan destek, son yıllarda yüzde 0,4’e, 2022’de ise yüzde 0,3’e düşürülmüştür. Bütçede tarımsal desteklere ayrılan pay 25,8 milyar liradır, hâlbuki çiftçiye verilmesi gereken destek asgari 78,8 milyar lira olmalıydı. Diğer taraftan, sağlık çalışanlarına hakkaniyetli bir ödeme yapmayan Sağlık Bakanlığının 114 milyar liralık bütçesinin 22 milyar lira tutarındaki yüzde 19’u şehir hastaneleri yapanlara aktarılacaktır. Yani bu bütçe üreticinin, emekçinin, çiftçinin bütçesi değil, devletin kaynaklarını sömüren, milletin parasıyla zenginliğine zenginlik katan ihaleci yandaşların bütçesidir. Yani bu bütçe hayat kurtaran sağlık çalışanlarının değil, beton binalar yaparak çocuklarımızın geleceğini bile ipotek altına alan yandaş müteahhitlerin bütçesidir.

2022 YILI BÜTÇESİNDE FAİZE ÖDENECEK PARA BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE 60 MİLYAR DAHA ARTARAK 240,4 MİLYAR LİRAYA YÜKSELMİŞTİR! ŞİMDİ SORUYORUM: EY AKP, SİZ Mİ FAİZE KARŞISINIZ! SİZ FAİZE DEĞİL, BU MİLLETE KARŞISINIZ

2022 yılı bütçesinde vatandaşın parasının aktarılacağı bir başka yerin de  Cumhurbaşkanının her konuşmasında düşman ilan ettiği faiz olduğuna dikkat çeken Milletvekili Ataş, “2021 yılı bütçesinde faiz giderleri 2020 yılına göre yüzde 30’dan fazla artarak 180 milyar TL’ye ulaşmıştı, 2022 yılı bütçesinde ise faize ödenecek para bir önceki yıla göre 60 milyar daha artarak 240,4 milyar liraya yükselmiştir. Üstelik ekonomistlerce yapılan hesaplamalarda yeni kur artışıyla birlikte faize ödenecek paranın en az 350 milyar Türk lirası olması bekleniyor. 2002 krizinde dahi faize harcanan para 50 milyar lirayken bugün ‘Faize karşıyım’  diyen AKP, faize 2002’de ödenen paranın 6-7 katını faiz lobilerine aktarmaktadır. Yani bu bütçede her bir Türk vatandaşı en az 3 bin lira faiz ödeyecektir. Bu faiz ödemesine karşın, üretimi artırıp ülkemize döviz girdisi sağlayacak organize sanayi ve küçük sanayi sitelerine bütçeden ayrılan kaynak sadece 1,2 milyar liradır yani faize ödenecek paranın sadece binde 2’sidir. Yine, tarımsal desteklere ayrılan 25,8 milyar lira, faize ödenecek paranın sadece yüzde 10,7’sidir; diğer bir ifadeyle, faizcilere ödenecek en az 240,4 milyar lira çiftçiye verilen desteğin en az 10 katıdır. Daha iyi anlaşılsın diye söylüyorum: 2022 bütçesinde Millî Eğitim Bakanlığına 189 milyar lira, 129 üniversiteye ise 57 milyar lira ayrılmıştır yani bu bütçeden 27 milyon öğrenciye, 1 milyondan fazla öğretmene, 270 bin öğretim görevlisine, kısaca, bütün eğitim öğretime ve araştırmaya ayrılan toplam 246 milyar liradan çok daha fazla para faize ödenecektir. Şimdi soruyorum: Ey AKP, siz mi faize karşısınız! Siz faize değil, bu millete karşısınız” şeklinde konuştu.

MİLLETİMİZ İLK SEÇİMDE AKP'NİN GÖREVDEN ‘AFFINI’ KABUL EDECEKTİR

Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde  yaptığı “Faizi savunanla yol yürümem” açıklamasını da hatırlatan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş,  “Şimdi, Sayın Cumhurbaşkanı, bu bütçeyi hazırlayan kim varsa hepsinin bir an önce görevden affını kabul etmelidir. Yoksa milletimiz ilk seçimde AKP'nin görevden affını kabul edecektir” dedi.

BU BÜTÇEDE İSTİHDAM YOK, BU BÜTÇEDE ADALET YOK, EŞİTLİK YOK! SONUÇ OLARAK BU BÜTÇEDE YANDAŞ VAR, VATANDAŞ YOK

Saray tarafından hazırlanan  bütçenin vatandaşın beklentisinden çok uzak olduğunu kaydeden Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşın çözülmeyi bekleyen sorunlarının AKP’nin hazırladığı bütçece yer almadığını söyledi. İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şöyle konuştu: Bu bütçede insan onuruna yakışır bir yaşam yoktur. Bu bütçe, yokların ardı ardına sıralandığı bir bütçedir. Yandaşlarınızın, yoldaşlarınızın, saray bürokratlarınızın, müteahhitlerinizin, Türkiye'deki krizi fırsata çevirmek için bekleyen Katar’ın, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ağzının sulandıran bu bütçede açlığa mahkûm edilen asgari ücretli işçimiz yok; siftah yapamayan, hükûmetten destek göremeyen esnafımız yok; faturalarını ödeyemeyen, ayın sonunu getiremeyen çalışanımız yok; aldığı 3 kuruş maaşla zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan emeklilerimiz yok; ailesini ve kendisini geçindiremediği için intihar eden işsizimiz yok; Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara borcunu ödeyemeyen, traktörü, ürünü, hayvanı haczedilen çiftçimiz yok; “Erken emekli olacak, gidecek bir başka işte çalışıp çift dikiş yapacak.” dediğiniz EYT’liler yok; hayatta kalma mücadelesi veren sanayicilerimiz ve KOBİ’lerimiz yok; yaşama güvencesi olmayan “Bizden önce ismi dahi yoktu.” dediğiniz kadınlarımız yok; pandemi sürecinin kahramanları sağlık çalışanlarımız yok; her seçim söz verip tutmadığınız 3600 ek gösterge bekleyen öğretmenlerimiz, polislerimiz yok; üniversiteyi binbir zorlukla bitiren, kredi borcunu ödeyemediği için evine, hesabına haciz gelen işsiz gencimiz yok; diplomasını bir kenara bırakıp kasiyerlik yapan, inşaatta çalışan gençlerimiz yok; yaşıtları parkta oynarken ailesine bakmak zorunda olan, küçük yaşta çalışan çocuklarımız yok; sokakta yaşamak zorunda kalan evsizimiz, kimsesizimiz yok; sayıları 600 binleri bulan atama bekleyen sağlıkçılarımız yok; sayılarını bile bildiğimiz atanamayan öğretmenlerimiz yok; yine, atama bekleyen mühendislerimiz, veterinerlerimiz yok; kısaca, bu bütçede istihdam yok, bu bütçede adalet yok, bu bütçede eşitlik yok. Sonuç olarak bu bütçede yandaş var, vatandaş yok. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in dediği gibi AKP’nin 2022 yılı bütçesinde yoksulluğa, enflasyona, işsizliğe, gelir dağılımındaki adaletsizliğe çözüm yok’ Bu bütçe AKP’nin giderayak milletimize attığı son kazığın bütçesidir”