YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2022 13:48

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ, ÇİFTÇİLERİN SESİ OLDU

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ, ÇİFTÇİLERİN SESİ OLDU

-AKP’NİN POLİTİKALARIYLA TÜRK ÇİFTÇİSİ KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

-HER GEÇEN GÜN MAZOTA, GÜBREYE, SUYA, ELEKTRİĞE ZAM GELİRKEN MALİYETİN ALTINDA FİYAT AÇIKLANMIŞTIR

-BU FİYATLAR ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEMİŞTİR!

-BU FİYATLAR ÇİFTÇİNİN EKİM YAPMAYI BIRAKMASINA YOL AÇACAK

-İTHALAT ARTACAK, YİNE TÜRK ÇİFTÇİSİ KAYBEDECEKTİR

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, AKP’nin politikalarıyla Türk Çiftçisinin kaybetmeye devam ettiğini söyledi. Açıklanan buğday alım fiyatlarına tepki gösteren ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Ataş, “Bu fiyatlar çiftçinin ekim yapmayı bırakmasına yol açacak, geçen yıl zaten 3,8 milyon ton olan ekmeklik buğday ithalatını artıracak; yine Türk çiftçisi kaybedecektir” şeklinde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuşan ve çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, artan maliyetlere, art arda gelen zamları hatırlattı.

Geçtiğimiz hafta, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı buğday alım fiyatını değerlendiren Milletvekili Dursun Ataş, “Erdoğan ‘Buğdaya 6.050 lira alım, 1.000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7.050 lira ödeme yapılacak’ dedi, ‘Arpa alım fiyatı ise 5.500 lira, 500 lira prim bedeliyle 6.000 lira olacak’ diye açıkladı. Bu açıklanan fiyatlar çiftçinin yüzünü güldürmemiştir. Maliyetler 7.000 lirayı aşmışken, her geçen gün mazota, gübreye, suya, elektriğe zam gelirken maliyetin altında fiyat açıklanmıştır. Bu fiyatlar çiftçinin ekim yapmayı bırakmasına yol açacak, geçen yıl zaten 3,8 milyon ton olan ekmeklik buğday ithalatını artıracak; yine Türk çiftçisi kaybedecektir. Bu yüzden, buğday fiyatı prim hariç 8.000 liranın üstünde, arpa fiyatı ise prim hariç 7.000 liranın üstünde olacak şekilde yeniden düzenlenmelidir” dedi.

AdminAdmin