YEREL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 12:39   Güncelleme : 16-02-2021 12:39

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ’TAN DİKKAT ÇEKEN ÇIKIŞ!

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ’TAN DİKKAT ÇEKEN ÇIKIŞ!

-İMAR BARIŞI SÜRECİNDE VATANDAŞ DOĞRU BİLGİLENDİRİLMEMİŞ VE MAĞDUR EDİLMİŞTİR

-YETKİLİLER TARAFINDAN VATANDAŞLARIMIZA EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLER VERİLMİŞ

-MİLLETVEKİLİ ATAŞ, SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI ÖNERDİ

-HÜKÜMET NAKİT PARA AKIŞININ KESİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜ İÇİN VATANDAŞLARIMIZI UYARMAMIŞ VE MAĞDUR OLMASINA BİLEREK VE İSTEYEREK GÖZ YUMMUŞTUR

-VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR

-YAPILAR YIKILMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, İmar Barışı sürecinde vatandaşların doğru bilgilendirilmediklerini ve bu nedenle mağduriyetlerin yaşandığınıı söyledi. Bu konuda yaşanan sıkıntıların çözülmesi yönünde çağrı yapan Ataş, “İmar Barışı’ndan gelecek parayı bütçe açığının kapanması için kullanan iktidar, nakit para akışının kesileceğini düşündüğü için vatandaşlarımızı uyarmamış ve vatandaşların mağdur olmasına bilerek ve isteyerek göz yummuştur” dedi.

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına ‘İmar Barışında’ yaşanan sorunların çözülmesi için Meclis araştırması açılması önerisinde bulundu.

YETKİLİ KİŞİLER YANILTICI BEYANDA BULUNMUŞTUR

“Yapı Kayıt Belgelerinin verilme sürecinde yetkili kişi ve kurumlar vatandaşlarımıza uygulamayla ilgili yanıltıcı beyanlarda bulunmuşlardır” diyen Ataş, “İlgili kurumlarca gerekli kontrol ve denetimler yapılmamış, vatandaşlarımız eksik bilgilendirilmiştir. Vatandaşlarımızda bu beyan ve söylemler doğrultusunda işlemlerine devam etmişlerdir. İmar Barışı’ndan gelecek parayı bütçe açığının kapanması için kullanan iktidar, bu uygulamayı gelir kalemi olarak görmüş, nakit para akışının kesileceğini düşündüğü için vatandaşlarımızı uyarmamış ve vatandaşların mağdur olmasına bilerek ve isteyerek göz yummuştur” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLARDAN BİRÇOK ŞİKAYET GELİYOR

Vatandaşların bu konuda mağdur olduğunu ve birçok şikâyetin geldiğine dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, “Geldiğimiz süreçte ülkemizin her bölgesinden bu konuyla ilgili yoğun şikâyetler ve konunun çözülmesine yönelik talepler gelmektedir. Bu bakımdan vatandaşlarımızın mağduriyetlerin giderilmesi ve taleplerinin karşılanması için; gerekli araştırma ve çalışmaların yapılması, çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekmektedir. Bu konuda İYİ Parti olarak gerekli girişimlerde bulunduk” diye konuştu.

  “YAŞANAN MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİDİR”   

Meclis araştırması açılmasının gerekçelerini de anlatan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşların süreç içerisinde yanlış bilgilendirmelerine tepki gösterdi. Ataş, “Kanunun uygulamanın başladığı tarihte ilgili kurum ve yetkililer tarafından vatandaşlarımıza eksik ve yanlış bilgiler verilmiş, gerekli kontrol ve denetimler yapılmamıştır” dedi. Ataş, iktidara çağrıda bulunarak, yeni bir düzenleme ile vatandaşların zararlarının karşılanması ve yaşanan mağduriyetlerinin de giderilmesi gerektiğini dile getirdi.

YAPILAR YIKILMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

 

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, şu ifadeleri kullandı: Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması için İmar Barışı adı altında 3194 sayılı İmar Kanununa 7143 sayılı yasa ile Geçici 16. Madde eklenmiş ve 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştır. İlgili yapılar için düzenlenecek Yapı Kayıt Belgelerinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar da bu madde de belirtilmiştir.3194 Sayılı İmar Kanununa eklenen Geçici 16. Madde’nin uygulamalarında ve yorumlanmasında ilgili bakanlık ve iktidar milletvekilleri vatandaşlarımızı yanıltıcı beyanlarda bulunmuşlardır. Yasanın yürürlüğe girdiği ve Yapı Kayıt Belgesi başvurularının başladığı dönemde; bakanlık yetkilileri ve iktidar milletvekilleri, yayla ve mera yapılarının imar barışı kapsamında olduğunu söylemiş; yayla evlerinin yıkımı, cezai işlem uygulamaları ve yayla evlerine elektrik bağlatamama gibi problemlerin İmar Barışı kapsamına alındığını basın aracılığıyla beyan etmişlerdir. Bu beyanlara istinaden vatandaşlarımız ilgili kurumlara başvuruda bulunarak, “İmar Barışı” bedellerini ödemiş ve kaçak yapıları için Yapı Kayıt Belgelerini almışlardır. İmar Barışı' başvuruları devam ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı, valilikler kanalıyla, Mera Kanunu'nun 4'üncü maddesi (Meralar amacı dışında kullanılamaz ve inşaat yasağı bulunan sahalardır.) hatırlatılarak kanun kapsamında kalan alanlara 'Yapı Kayıt Belgesi'nin verilmemesi istenmiş ve yapılarla ilgili yıkım kararları çıkarılmıştır.  Kanunun uygulamanın başladığı tarihte ilgili kurum ve yetkililer tarafından vatandaşlarımıza eksik ve yanlış bilgiler verilmiş, gerekli kontrol ve denetimler yapılmamıştır. Vatandaşlarımız yetkili kişilerin beyanlarına göre başvurularda bulunmuş; ödemelerini yaparak Yapı Kayıt Belgelerini almışlardır. Bugün ise yaptıkları ödemeler geri iade edilmemekte, yapıları yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle sorunun acilen çözülmesi gerekmektedir.