YEREL
Giriş Tarihi : 12-03-2021 15:07   Güncelleme : 12-03-2021 15:07

İSTİKLAL MARŞI’MIZ 100 YAŞINDA

İSTİKLAL MARŞI’MIZ 100 YAŞINDA

 

Valimiz Şehmus Günaydın, İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921'de TBMM tarafından kabulünün 100. yıl dönümü ile milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

 

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı salonunda düzenlenen programa, Vali Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Aziz Adalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, İl Jandarma Komutanı Alb. Nadir Çelik, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Vali Günaydın programda yaptığı konuşmada, “ Tarih boyunca yaşadığımız coğrafyada milletimizin üzerine hesapları olanlar olmuş ve bundan sonrada olmaya da devam edecektir, değişik yöntemlerle gelecekler ama hep amaçları aynı olacak. Amaçları aynı yöntemleri farklı da olsa da Allah’ın izniyle alacakları cevaplar kesin ve nettir. Hiç kimse asla kahraman milletimizi yenilgiye uğratamayacaktır. İstiklal Marşı’mızın ilk kıtasında da belirtildiği gibi en son ocak kalıncaya kadar Şanlı Bayrağımız gökyüzünde dalgalanacaktır. Bu nedenle aziz milletimizin bütün fertleri her zamankinden daha güçlü olacak, daha duyarlı olacak ve bu hesapları da Allah’ın izniyle boşa çıkaracağız.” dedi

 

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kahraman milletimizin çocuğuyla, kadınıyla ve erkeğiyle destan yazdıklarını belirten Vali Günaydın, “ Hepimiz çok iyi biliyoruz kadınlarımız cepheye mermi taşımak için çocuğunun battaniyesini mermi ıslanmasın diye üzerine sermiştir. Bu kadınlarımızın, annelerimizin kahramanlığı ile gençlerimizin cephede yazdığı kahramanlıklar asla unutulmayacaktır. Bizler ecdadımızdan aldığımız bu ilham ve güçle ileriye dönük yürüyüşümüzü kesintisiz olarak devam ettireceğiz.” diye konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıldönümü nedeniyle bir araya geldiklerini ifade ederek, “ 2021 yılının TBMM tarafından İstiklal Marşı yılı olarak ilan edildi. Cenab-ı Allah’tan dileğimiz bayrağı, devleti ve milleti ile daha nice 100 yıllara diyor, Akif’in deyimiyle Allah bir daha bu millete İstiklal Marşları yazdırmasın diye temenni ediyorum.” dedi.

 

Program, Sema Yazar Anadolu Lisesinin hazırladığı oratoryonun izlenmesi ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu resim sergisinin gezilmesinin ardından son buldu.