EĞİTİM
Giriş Tarihi : 31-10-2019 11:36

İNCESU MUSTAFA ÖZKAN ANADOLU  LİSESİNE MİLLİ MÜCADELE ANLATILDI

İNCESU MUSTAFA ÖZKAN ANADOLU  LİSESİNE MİLLİ MÜCADELE ANLATILDI

Mustafa Özkan Anadolu lisesi konferans salonunda yazar Yüksel Kalkan, Milli Mücadelenin Kayseri de geçen yerel kısmını anlattı.

Kalkan, 1920 yılında Kayseri’ye gelen Kılıç Ali Paşa Nuh Naci Yazgan ile birlikte Kuvayi milliye tabiri günümüzde Milli Kuvvetler’ düzenli olmayan ordu silahlı birlikleri toplamak için İncesu’ya gelip İncesu Müftüsü Raci Köseoğluna ziyaret edip düşmanla savaşmak için toplanacak halka konuşma yapması ve gençlerin gönüllü olarak milli mücadele katılmalarını istemiştir. Müftü Köseoğlu ise vatandaşları bir arya getirerek meydan cami önünde bir konuşma yapmıştır, konuşma ses getirerek 30 kadar İncesulu gençler Milli mücadele saflarına katılmıştır ve Yozgat Çapanoğlu isyanına daha sonra Adana Saimbeyli (Haçın) savaşına iştirak etmişlerdir. İkincisi konuda Milli mücadele kahramanı Kod adı Feride kağnılarla silahları İncesu yolu üzerden taşımıştır ve ilçede bir gün arkadaşlarıyla kalmıştır.Onun için Kurtuluş savaşında İncesu ilçesinin önemi büyüktür.” İfadesini kullandı.

Yüksel Kalkan; 19 Aralık 1919 da Temsili heyet olarak Kayseri ye gelen M. Kemal paşa ve arkadaşları Nuh Naci Yazgan, Bandırma gemisiyle M. Kemal Paşayı İstanbul dan Samsuna taşıyan Kayserili kaptan İsmail Hakkı Durusu ve ardından esas anlatım konusu olan  Milli Mücadele Kurtuluş savaşında, Kayserili Feruha Güpgüp  “Kod Adı Feride” isimli bayanın bu vatan bayrak için işgal kuvvetlerine ve eşkıyalara karşı neler yaptığını ve 1935 yılında kadınların meclise girme kanun hakkı çıktığında Kayserinin ilk kadın Milletvekili olduğu anlattı. Feruha Güpgüp Kayseri’den ailesiyle beraber, Ulukışla’dan trenle İzmire baba yanına giderken Konya yakınlarında trene yapılan bir sabotaj sonucu annesi ve kardeşi 26 yaşındaki Feridun’u kaybetmiş; kendisi de yaralı kurtulmuştur. Trende kaybettiği kardeşi Feridun’un anısına, tüm istiklal milli mücadele yılarında kot ismini Feride ismini kullanmıştır. Kayseri’de sosyal ve siyasi çalışmalara katılmış ve özellikle İstiklal savaşı veren askerlerimize giyim kuşam konusunda hizmet veren Anadolu vatan Kadınları Müdafa-yi Vatan Cemiyeti’nde önemli görevler üstlenmiştir.

Kayseri’den bir kısım cephanenin Çukurova’da düşmana direnen Türk askerlerine ulaştırılmak üzere görev almıştır. Ayrıca dul Kayserili kadınlarımızın emeğini ekonomiye kazandırılmasında büyük gayret gösteren Feruha Güpgüp’ün “Kadınlar Çarşısı”nın oluşmasında emeği çoktur. “dedi.

Program sonunda öğrencilerle günün anısına fotoğraf çektirildi.

2018 Yılında göreve gelen İncesu Mustafa Özkan Anadolu Lisesi müdürü Mehmet Tor, “Takım ruhu içerisinde, mezunlarımız, öğrenci, veli, çevre, çalışanlar, öğretmenler ve okul yönetimi olarak hep birlikte çalışarak, Tüm kararlarımızın akıl, vicdan, irade ve kararlılık içerisinde alarak, Liseden sonraki hayata geçişte tercih edilen, sosyal etkinliklerin eğitimde en üst düzeyde kullanıldığı, Türkiye’yi demokratik, çağdaş uygarlığa yükseltecek olan, yeni nesli eğiten, onlara eğitim ve öğretimle ilgili her türlü desteği sağlayan bir bilim ve kültür merkezi olmaktır.

Okulumuz Mustafa Özkan Anadolu Lisesi; 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve Atatürk ilkelerinden aldığı güçle; 1-Atatürk ilkeleri ışığında, çağdaş, demokratik, yaratıcı, verimli, yeteneklerine uygun mesleği seçebilen, mutlu ve sorumluluk sahibi öğrenciler; 2-Kendisi ve çevresiyle barışık, Türk Milletinin milli ve manevi değerlerini koruyan ve geliştiren bunun yanında diğer tüm ulusların değerlerine saygı duyan; 3- Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün tutan; 4-Ülke ve çevresindeki sorunlara duyarlı ve bunlara karşı çözüm önerileri geliştirebilen; 5-Türkçeyi güzel konuşmanın yanında en az bir yabancı dil bilen; 6- Öğrencileri; ilgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve bir yüksek öğrenim kurumuna girerek iyi bir meslek sahibi bireyler 7-Gelecekte bilimsel çalışmalara yön verecek lider bireyler yetiştiriyoruz. Bugün burada Milli mücadele konuşunda okulumuza gelen gazeteci yazar Yüksel Kalkan beye teşekkür ederim” dedi. MEHMET FATİH KAYMAZ